Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-11-25 13:56
Kino Świat/mm

Zaćma - film o złu i nawróceniu

Dziś trafia do kin najnowszy film Ryszarda Bugajskiego "Zaćma". Opowiada o Julii Brystygierowej, znanej jako "Krwawa Luna", która pod koniec życia szukała wiary i kontaktu z Kościołem.

Autor/źródło: Jacek Drygała/Kino Świat

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana „Krwawą Luną”, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

„Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości – prawdziwe i zmyślone – współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że „siedzi w głowie” bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje.” – Ryszard Bugajski, reżyser.

Obok Marii Mamony, która zagrała główną rolę, w filmie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa – zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Za kamerą stanął jeden z najzdolniejszych operatorów filmowych, laureat Nagrody PSC za zdjęcia do filmu „Obława” – Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował nagrodzony w Gdyni Andrzej Haliński („Dziewczyna z szafy”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Stara baśń”, „Ogniem i mieczem”). Producentem filmu jest Erbe Film. Za dystrybucję na terenie Polski odpowiada Kino Świat.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: wiara, Zaćma, Ryszard Bugajski, stalinizm, Krwawa Luna, prymas Wyszyński