Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-02 20:11
dr Marek Sobisz

Jan Dobrogost Krasiński i Artyści

27 sierpnia na węgrowskim Rynku odbyło się plenerowe widowisko historyczne „Jan Dobrogost Krasiński i Artyści”, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pod honorowym patronatem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc.

Autor/źródło: Michał Rząca

W bieżącym roku, kiedy w Węgrowie obchodzona jest 300-setna rocznica śmierci Jana Dobrogosta Krasińskiego, ówczesnego właściciela Węgrowa, fundatora węgrowskich świątyń oraz Pałacu Krasińskich w Warszawie, inscenizacja opowiadała o tym jak fundator sprowadził do Węgrowa min. włoskich artystów z dworu Jana III Sobieskiego. Impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym została poszerzona o wiele innych inicjatyw, dedykowanych do każdej grupy wiekowej. Zanim Orszak przybył na Rynek, odbyły się między innymi  warsztaty kulinarne, pokaz dawnych tańców dworskich, koncert miejskich zespołów. Po przybyciu na płytę Rynku miała miejsce parada husarska z opisem uzbrojenie i symboli. Następnie odbyła się inscenizacja, która opowiadała o tym jak Jan Dobrogost Krasiński budował w Węgrowie dwa obiekty sakralne, wraz z klasztorami. W widowisku wzięli udział: Podlaska Chorągiew Husarska, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji i I Pułku Strzelców Konnych, Podlasko-Kozierackie Bractwo Kurkowe, Zespół „Sokołowianie”, a także dyrektor MGOK w Łochowie oraz aktorzy z Teatru Amatorskiego w Węgrowie. Scenariusz został napisany przez Marię Koc oraz Romana Postka. Zwieńczeniem był koncert prezentujący znane przeboje włoskiej muzyki. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele  samorządu węgrowskiego oraz mińskiego, spółek skarbu państwa: Wojciech Lutek – Prezes PGE Dystrybucja, Andrzej Koiro – prezes Enea, a także inni zaproszeni goście z różnych instytucji. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Partnerami było Miasto Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Niezłomni” oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU. Patronat medialny objęła Telewizja Polska oraz Fundacja Episkopatu Polski OPOKA.

Galeria zdjęć

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-02 17:30:32
miniaturka

Skrzatusz: rekolekcje o strategii bycia mężczyzną

1 września do skrzatuskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej zjechało 30 mężczyzn z różnych stron Polski, by przez 3 dni rozpoznawać swój sposób realizacji Bożego daru bycia mężczyzną.
2017-09-02 17:44:12
miniaturka

Papież do zwierzchników religijnych z Korei: „nie” dla przemocy

Dialog międzyreligijny polegający na kontaktach, spotkaniach i współpracy to cenny wysiłek podobający się Bogu, a na celu ma on dobro wspólne i pokój – podkreślił Papież, spotykając się grupą koreańskich zwierzchników różnych religii.
2017-09-02 18:26:50
miniaturka

Papież na Expo 2017: używać energii solidarnie

„Zasobów energetycznych nie można zostawiać na pastwę spekulacji ani nie mogą one być źródłem konfliktów” – pisze Papież w przesłaniu na Dzień Stolicy Apostolskiej, obchodzony dziś w stolicy Kazachstanu Astanie na Wystawie Światowej Expo 2017.
2017-09-03 07:19:00
miniaturka

Pakistan: 15-letni męczennik zabity, bo nie przyjął islamu

W Pakistanie zamordowano w szkole 15-letniego chrześcijanina, bo nie chciał wyrzec się Chrystusa i przyjąć wiary Mahometa.
2017-09-03 07:47:36
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymka Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Z błaganiem w obronie życia nienarodzonych, z zawierzeniem w trudnych czasach niepokoju i zamętu przybyła na Jasną Górę I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedstawicieli Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
2017-09-03 08:16:43
miniaturka

Radzymin: rozpoczęta peregrynacja kopii Jasnogórskiego Obrazu

W diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.