Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-01 14:45
Małgorzata Strzelec / ks. Łukasz Żurawski

Osoby niepełnosprawne, samorządowcy, rodziny u Lutogniewskiej Matki

Od pokoleń w odpustowe dni, każdy do Matki Bożej Pocieszenia spieszy, by Jej się powierzyć. To Matka może ukoić każdy ból, pomoże rozwiązać najtrudniejsze sprawy...

U Matki bożej Pocieszenia w Lutogniewie
Autor/źródło: U Matki bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Piękne były te odpustowe dni w lutogniewskim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Uczestniczyło w nich kilkanaście  tysięcy pielgrzymów. W pierwszym dniu uroczystości odpustowych do sanktuarium już po raz XV przybyła Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Przybyli m.in. z  Baszkowa, Krotoszyna, Pleszewa,  Ostrowa Wielkopolskiego, Zdun, przedstawiciele Ruchu Światło i Wiara oraz inne osoby  terenu diecezji kaliskiej,  by tu u stóp Matki Boże Pocieszenia złożyć swoje troski, lęki, niepokoje, ofiarować swoje cierpienia, by prosić o potrzebne łaski, a za otrzymane dziękować. Przy bramie prowadzącej do sanktuarium pielgrzymów witał i błogosławił ks. kustosz Łukasz Żurawski. O godz. 10:00 w sanktuarium w ich intencji sprawował Mszę św. ks. Mateusz Klaczyński. Wypełniło się lutogniewskie sanktuarium wiernymi. Piękne było to spotkanie osób niepełnosprawnych z Matką Bożą Pocieszenia. Po Mszy św. wszyscy spotkali się przy wspólnym stole. Czas odpustu, to czas szczególnych łask, ale także świętowania, radosnych spotkań. Taki był zapewne ten czas dla pielgrzymujących po raz XV Osób Niepełnosprawnych.

Gwarno zrobiło się wokół sanktuarium około godz. 16:00. Na tę godzinę do Matki Bożej Pocieszenia zostały  w sposób szczególny zaproszone rodziny z dziećmi. „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im…” powiedział Pan Jezus do apostołów. Nie zabraniali, nie przeszkadzali  w przyjściu do Jezusa licznie zebranym u Lutogniewskiej Pani dzieciom  rodzice. Przyszli z nimi, przyprowadzili je, przynieśli na rękach, przywieźli w wózkach, by mogły otrzymać indywidualne błogosławieństwo. Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył ks. dr Jarosław Powąska. Potem wszystkim dzieciom i tym maleńkim i tym  większym kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa. Nie zabrakło niespodzianki dla najmłodszych czcicieli Matki Bożej Pocieszenia. Radowało się serce kustosza sanktuarium  tak licznym udziałem rodzin w uroczystościach odpustowych. Rodzice i dziadkowi, którzy przybyli do Lutogniewskiej Matki z najmłodszymi dali piękne świadectwo wiary i zaufania Matce i Jego Synowi.” Słowa uczą, ale przykład pociąga…”. Można więc mieć nadzieję, że rośnie kolejne pokolenie czcicieli Matki Boże Pocieszenia z  Lutogniewa.

Staje się już tradycją, że w odpustowym czasie do Matki Bożej Pocieszenia przybywają Samorządowcy powiatu krotoszyńskiego. W tym roku pielgrzymowali po raz XII. Przybywających pielgrzymów witał ks. kustosz Łukasz Żurawski. O godz. 19:00 sprawowana była Msza św. w której uczestniczyli  pątnicy  XII Pielgrzymki Samorządowców Powiatu Krotoszyńskiego. Przewodniczył jej ks. dr Jarosław Powąska.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, rodziny, samorządowcy powiatu krotoszyńskiego przybyli tego samego dnia do sanktuarium w Lutogniewie. Co ich łączy? Zapewne wielka miłość do Bożej Matki i jej Syna. Tej Matki, która wszystko rozumie i w najtrudniejszych chwilach zna sposoby, by pocieszyć swoje dzieci….


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-01 12:39:09
miniaturka

Kard. Sarah: osobom homoseksualnym należy się prawda przekazana z miłością

- „Osobom LGTB należy się prawda przekazana z miłością, zwłaszcza ze strony duchowieństwa wypowiadającego się w imieniu Kościoła na temat tego złożonego i trudnego tematu” – napisał kardynał Robert Sarah.
2017-09-01 13:27:28
miniaturka

Spotkanie młodych na śląskiej górze Tabor - Ślęży

Zbliża się wspomnienie św. Stanisława Kostki - z tej okazji organizowane jest kolejne Spotkanie Młodych na szczycie Ślęży.
2017-09-01 13:40:58
miniaturka

Kard. Koch: celem ekumenizmu jest wspólne sprawowanie Eucharystii

W rozmowie z pastorem Gottfriedem Locherem, przewodniczącym Rady Federacji Kościołów Protestanckich Szwajcarii (FEPS), kard. Kurt Koch podkreślił też konieczność dawania wspólnego świadectwa wiary przez katolików i protestantów.
2017-09-01 14:15:35
miniaturka

Wambierzyce: Festiwal Młodych "Light for Life"

W sobotę 16 września w godzinach 10:00 - 21:00, w Wambierzyckim Sanktuarium Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Młodych "Light for Life".
2017-09-01 14:35:27
miniaturka

Bp Guzdek: warunkiem pokoju w Europie i na świecie jest pokój w sercu każdego człowieka

Ksiądz Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przewodniczył Eucharystii w obrońców Ojczyzny w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
2017-09-01 14:59:55
miniaturka

VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich odbędzie się w dniach 9-10 września w Licheniu