Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-09-01 10:30
Małgorzata Strzelec / ks. Łukasz Żurawski

VIII Pielgrzymka Konna i III Pielgrzymka Motocyklowa do Matki Pocieszenia w Lutogniewie

Do Matki Bożej można zmierzać pieszo, autokarem, na rowerach, ale można także...konno lub na motocyklach

VIII Pielgrzymka Konna do Matki Bożej Pocieszenia
Autor/źródło: ks. Łukasz Żurawski

W dniach od 26-29 lutogniewska wspólnota parafialna przeżywała  uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Piękne to były dni, pełne duchowych przeżyć, czas dziękczynienia Matce Bożej Pocieszenia za otrzymane łaski, ale także za koronacje przed 18 – laty Jej wizerunku. Lutogniewscy parafianie już od dłuższego czasu przygotowywali się do tych niezwykłych dni.

Jak zwykle bardzo bogaty był program uroczystości odpustowych w Lutogniewskim Sanktuarium.

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę. Uroczystej sumie przewodniczył ks. bp Edward Janiak.

W uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Pocieszenia uczestniczyła liczna rzesza wiernych.  Przybywają do Lutogniewskiej Pani zarówno pielgrzymi indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Wśród grup zorganizowanych warto zwrócić uwagę na tę, która pielgrzymowała już po raz ósmy- Pielgrzymkę Konną i tych, którzy przybyli  w tym roku  po raz trzeci, Pielgrzymkę Motocyklową. Wypełniły się w  niedzielne popołudnie tereny przy sanktuarium końmi, tymi żywymi, ale i mechanicznymi. Rżenie koni, ryk motorów rozlegał się na lutogniewskich ulicach. Przejazd koni, zaprzęgów konnych  tradycyjnie już zgromadził wielu pielgrzymów wzdłuż ulic prowadzących do sanktuarium.

Na czele VIII Pielgrzymki Konnej jechali na koniach ułani ze Stowarzyszenia Rodzin Ułańskich w barwach 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Stowarzyszenie liczy 15 osób i ma swoją siedzibę w Krotoszynie. Do Matki Bożej Pocieszenia przybyli także przedstawiciele  Rekreacyjnego Klubu Jeździeckiego Krotoszyńska Kawalkada. Nie zawiodły także osoby prywatne, które licznie konno bądź bryczkami wzięły udział w tej niecodziennej pielgrzymce.   Pięknie prezentowali się młodsi i starsi jeźdźcy, pięknie prezentowały się zaprzęgi konne. Niemałe zainteresowanie wywołała także Pielgrzymka Motocyklowa. Jej wjazdowi towarzyszyło wielkie zainteresowanie. Ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie błogosławił przybywających motocyklistów. Piękna i widowiskowa była parada tych dwóch grup pielgrzymkowych ulicami Lutogniewa, ale najważniejszy punkt udziału  uroczystościach odpustowych był jeszcze wciąż przed nimi. Przybyli do Lutogniewa po to, by pokłonić się ukoronowanej przed 18- laty Matce Bożej Pocieszenia. To w ich intencji sprawował o godz. 17:00 Eucharystię przy ołtarzu polowym  sprawował  ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz pięknego lutogniewskiego sanktuarium.

A za rok  zapewne znów na uroczystości odpustowe przybędą właściciele rumaków, tych żywych i tych stalowych… Bo nie  jest ważne w jaki sposób, konno, na motocyklach, pieszo czy autokarami,  ale ważne by do sanktuarium przybywali pielgrzymi. Do Matki Bożej Pocieszenia przybywa ich coraz więcej…


Podziel się tym materiałem z innymi: