Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-01 09:14
AC / Radio Watykańskie

Kard. Nycz: wydarzenia sierpnia 1980 r. wzorem rozwiązań

„W całej złożoności wydarzeń roku 1980 i późniejszych lat powinniśmy szukać modelu rozwiązywania współczesnych problemów” – powiedział w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.

Autor/źródło: BP KEP

Wczoraj minęło 37 lat od podpisania tzw. porozumień sierpniowych, które pozwoliły na powstanie Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Arcybiskup warszawski zwrócił uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach powinna być wyzwaniem dla współczesnych, byśmy również dziś potrafili być razem wokół ważnych spraw: „Wydaje mi się, że nie jest uczciwą rzeczą wobec historii i wobec tych ludzi, tamtego czasu, roku 1980, 1981, stanu wojennego, nie jest uczciwą rzeczą oceniać według dzisiejszej wiedzy – mówił stołeczny metropolita. – Dzisiaj wszyscy są mądrzy: można było lepiej, krócej, szybciej, inaczej. Natomiast kto doświadczył tamtego czasu jako człowiek dorosły, czyli reflektując i mając wiedzę, znając kontekst, ten doskonale wie, że nie było czarno-białych rozwiązań”.

Kard. Nycz wskazał, że potrzeba więcej szacunku do tamtych wydarzeń. Szacunku do cierpienia i śmierci ludzi, którzy wtedy walczyli i wywalczyli wolność.

R. Łączny, KAI/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-31 23:51:13
miniaturka

Bp Janiak: trzeba budzić sumienia Polaków

- Trzeba budzić sumienia Polaków, by nie zostały uśpione tym spokojem w Europie, górnolotnymi hasłami, terroryzmem - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele ojców jezuitów w Kaliszu z okazji 37. rocznicy powstania Solidarności.
2017-09-01 08:13:52
miniaturka

Londyn: czy można islamizować chrześcijańskie dzieci?

Chrześcijańska dziewczynka powierzona w Londynie muzułmańskiej rodzinie zastępczej i poddana islamizacji powraca do swych krewnych. Jej wychowaniem zajmie się babcia, która wielokrotnie o to zabiegała.
2017-09-01 08:53:50
miniaturka

Tawadros II w Australii o tzw. homomałżeństwach: „To grzech!”

„Nie ma małżeństw między osobami tej samej płci” – powiedział patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zapytany przez dziennikarzy tuż po przybyciu na australijskie lotnisko o opinię na temat związków jednopłciowych.
2017-09-01 09:38:55
miniaturka

Rzecznik KEP o II wojnie światowej: nie może być przyzwolenia na pogardę i nienawiść

W żadnej sytuacji nie może być przyzwolenia na pogardę, nienawiść i bestialskie traktowanie ludzi. Jakakolwiek forma przemocy nie doprowadzi do rozwiązania problemów, z którymi boryka się społeczność światowa – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-09-01 10:12:19
miniaturka

VIII Pielgrzymka Konna i III Pielgrzymka Motocyklowa do Matki Pocieszenia w Lutogniewie

Do Matki Bożej można zmierzać pieszo, autokarem, na rowerach, ale można także...konno lub na motocyklach
2017-09-01 10:14:55
miniaturka

Książkowy wywiad francuskiego socjologa z Papieżem

W przyszłym tygodniu trafi do księgarń we Francji książkowy wywiad z Papieżem Franciszkiem. Tym razem przeprowadził go francuski socjolog Dominique Wolton.