Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-31 23:49
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: trzeba budzić sumienia Polaków

- Trzeba budzić sumienia Polaków, by nie zostały uśpione tym spokojem w Europie, górnolotnymi hasłami, terroryzmem - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele ojców jezuitów w Kaliszu z okazji 37. rocznicy powstania Solidarności.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa i zgromadzonych na uroczystości o. Andrzej Lemiesz podkreślał, że panowała wówczas radość, że kolejny zryw okazał się skuteczny. – Solidarność rodziła się na klęcząco. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za te 37 lat i za te ostatnie lata trudnych przemian, ale w końcu możemy cieszyć się wolną ojczyzną i wolnością religijną – powiedział superior jezuitów.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że we współczesnych czasach Solidarność apeluje o jedność w perspektywie nowej próby, która ma wyrwać państwo spod liberalnych wpływów, ślepych dróg oderwanych od Chrystusa i tego, co stanowi Polskę. – Ludzie naszego kraju niekiedy zagubieni, niekiedy oszukani, niekiedy niepewni swego odnajdują pogubione drogi ku sobie, ku drugiemu człowiekowi, ku ojczyźnie – zaznaczył celebrans.

Odwołując się do 100-lecia objawień fatimskich przypomniał słowa Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, który powiedział, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. – Nasza ojczyzna za przewodniczkę na drodze ku wolności obrała sobie Maryję – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że współczesnym Polakom należy mówić o patriotyzmie. – Trzeba budzić sumienia Polaków, by nie zostały uśpione tym spokojem w Europie, górnolotnymi hasłami, terroryzmem – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że patriotyzm jest wzniosłym uczuciem, a nacjonalizm – światopoglądem. – Patriotyzm lokujemy na szczycie hierarchii wartości doczesnych. Na co dzień w warunkach normalności dominuje troska o rodzinę i samego siebie – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Przekonywał, że patriotyzm jest wysoką wartością moralną. – Patriotyzm jest cnotą, a nacjonalizm jest grzechem, dla chrześcijan grzechem przeciwko najważniejszemu ze wszystkich przykazań. Moc polskiego patriotyzmu sprawiła, że Polska własnymi siłami i wbrew wszelkim ludzkim przewidywaniom, wbrew okrutnym realiom odzyskała wolność – wskazywał biskup kaliski.

Dodał, że patriotyzm we współczesnym wydaniu to dobrze spełniony obowiązek narodu wobec państwa. – Kto w ekipie władzy wśród polityków, którzy gonią za popularnością, sławą, zyskiem, uwikłanych w afery korupcyjne może uchodzić dzisiaj za patriotę. Funduje nam się tematy zastępcze dla odwrócenia uwagi obywateli, m.in. aborcję, legalizację związków homoseksualnych, eutanazję i inne. Tymczasem potrzeba nam dobrych programów wychowawczych, mądrych praw, bo szaleje przestępczość – stwierdził bp Janiak.

Zachęcał starszych do przekazu dzieciom i młodzieży ideałów Solidarności, wierności Bogu i tradycji.

Po Mszy św. delegacje: posła RP, władz Kalisza, Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa, i innych organizacji złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą Solidarności w Ogrójcu Jezuitów.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: poseł Jan Mosiński, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Andrzej Plichta, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Prus, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu ppłk Ryszard Czapracki, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa Jarosław Wilner, poczty sztandarowe Solidarności różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski, delegacja uczniów V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu ze sztandarem Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-31 16:00:37
miniaturka

List Papieża o argentyńskim Indianinie bł. Ceferinie Namuncurá

Kapłan ma zawsze służyć swojemu ludowi, z nim się utożsamiając.
2017-08-31 18:06:13
miniaturka

Lubin: obchody 35. rocznicy zbrodni lubińskiej

W Lubinie w województwie dolnośląskim odbyły się obchody 35. rocznicy zbrodni lubińskiej. W 1982 r. doszło tam do manifestacji, podczas której od kul ZOMO zginęło trzech robotników.
2017-08-31 18:40:17
miniaturka

Marszałek Sejmu zatwierdził inicjatywę "Zatrzymaj aborcję", rusza zbiórka podpisów

Po sprawdzeniu podpisów oraz po dokonaniu analizy formalno-prawnej wniosku, Marszałek Sejmu dziś przyjął zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej Zatrzymaj aborcję - dowiedziała się KAI w Centrum Informacyjnym Sejmu.
2017-09-01 08:13:52
miniaturka

Londyn: czy można islamizować chrześcijańskie dzieci?

Chrześcijańska dziewczynka powierzona w Londynie muzułmańskiej rodzinie zastępczej i poddana islamizacji powraca do swych krewnych. Jej wychowaniem zajmie się babcia, która wielokrotnie o to zabiegała.
2017-09-01 08:53:50
miniaturka

Tawadros II w Australii o tzw. homomałżeństwach: „To grzech!”

„Nie ma małżeństw między osobami tej samej płci” – powiedział patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zapytany przez dziennikarzy tuż po przybyciu na australijskie lotnisko o opinię na temat związków jednopłciowych.
2017-09-01 09:14:26
miniaturka

Kard. Nycz: wydarzenia sierpnia 1980 r. wzorem rozwiązań

„W całej złożoności wydarzeń roku 1980 i późniejszych lat powinniśmy szukać modelu rozwiązywania współczesnych problemów” – powiedział w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.