Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-11-25 10:55
Dominika Oliwa-Żuk / Mariola Matwijiszyn

Kenia: Polak potrafi – WYKOŃCZYĆ SZKOŁĘ. I my też!

Don Bosco Boys’ Town to dom (dosłownie miasto) dla dwustu młodych Kenijczyków z ubogich środowisk Nairobi i okolic. Miejsce, które otwiera się także dla dziewcząt.

Uczennice Bosco Boys Town w Nairobi
Autor/źródło: Archiwum SWM

Szkoła techniczna Don Bosco Boys Town przeznaczona jest głównie dla chłopców między 19 a 22 rokiem życia. Przygotowuje do bycia stolarzem, mechanikiem, elektrykiem czy ślusarzem. - Tylko niewielka przestrzeń dostępna jest dla dziewcząt, gdzie głównie uczą się krawiectwa, ale również, np. mechaniki samochodowej – mówi Monika Kubica, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, która przebywa w Kenii od sierpnia tego roku. - W odróżnieniu od chłopców, którzy mieszkają przez cały czas w internacie, dziewczęta muszą wynajmować pokoje w pobliskich slumsach. Obiekty szkoły nie są przystosowane do zwiększającej się co roku liczby uczennic, co powoduje wiele problemów. Dlatego w Mieście Chłopaków pomagamy stworzyć coś w rodzaju… Dzielnicy dziewczyn! - opowiada Monika.

Szkoła w 3 miesiące

„Dzielnica dziewczyn” powstaje i, to w niebywałym tempie. - Wszystko wskazuje na to, że prace zakończymy jeszcze przed zakładanym terminem, czyli w niespełna 3 miesiące od rozpoczęcia – i tym samym zakwestionujemy parę stereotypów o tempie pracy w tym regionie świata – mówi Sara Makuła, wolontariuszka SMW w Nairobi. - Obecnie zajmujemy się już wykończeniami. Większość prac wykonują uczniowie Boys Town pod opieką swoich nauczycieli. Taki układ bardzo nas cieszy: uczniowie mogą rozwijać swoje praktyczne umiejętności (i bardzo tę możliwość doceniają), a jednocześnie zyskują poczucie, że nowy budynek powstaje wspólnymi siłami - dodaje.

Dzięki nowemu budynkowi dziewczęta zyskają własną przestrzeń i znacznie lepsze warunki nauki. Pozwoli to też na przyjęcie większej liczby uczennic na coraz popularniejsze zajęcia: praca biurowa i obsługa komputera. W dynamicznie rozwijającym się Nairobi ukończenie tych kursów otwiera młodym kobietom nowe możliwości znalezienia pracy.

Budynek za niedługo będzie gotowy, ale jest jeszcze szansa realnie włączyć się w tworzenie tego dzieła. Żeby nowe klasy mogły służyć uczennicom, muszą być wyposażone w ławki i krzesła. Funduszy na ten cel brakuje. Stworzono więc projekt na znanym już z wielu wspaniałych akcji portalu Polak Potrafi https://polakpotrafi.pl/projekt/wykonczymy-szkole-w-kenii. Projekt może wspomóc każdy, bez podróży do Kenii, nawet – bez wychodzenia z domu. Warto zrobić do jak najszybciej, ponieważ termin zakończenia akcji mija 28 grudnia. Naprawdę, warto!

Mariola Matwijiszyn
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: kenia, SWM, Salezjański Wolontariat Misyjny, Polak Potrafi