Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-25 10:55
Dominika Oliwa-Żuk / Mariola Matwijiszyn

Kenia: Polak potrafi – WYKOŃCZYĆ SZKOŁĘ. I my też!

Don Bosco Boys’ Town to dom (dosłownie miasto) dla dwustu młodych Kenijczyków z ubogich środowisk Nairobi i okolic. Miejsce, które otwiera się także dla dziewcząt.

Uczennice Bosco Boys Town w Nairobi
Autor/źródło: Archiwum SWM

Szkoła techniczna Don Bosco Boys Town przeznaczona jest głównie dla chłopców między 19 a 22 rokiem życia. Przygotowuje do bycia stolarzem, mechanikiem, elektrykiem czy ślusarzem. - Tylko niewielka przestrzeń dostępna jest dla dziewcząt, gdzie głównie uczą się krawiectwa, ale również, np. mechaniki samochodowej – mówi Monika Kubica, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, która przebywa w Kenii od sierpnia tego roku. - W odróżnieniu od chłopców, którzy mieszkają przez cały czas w internacie, dziewczęta muszą wynajmować pokoje w pobliskich slumsach. Obiekty szkoły nie są przystosowane do zwiększającej się co roku liczby uczennic, co powoduje wiele problemów. Dlatego w Mieście Chłopaków pomagamy stworzyć coś w rodzaju… Dzielnicy dziewczyn! - opowiada Monika.

Szkoła w 3 miesiące

„Dzielnica dziewczyn” powstaje i, to w niebywałym tempie. - Wszystko wskazuje na to, że prace zakończymy jeszcze przed zakładanym terminem, czyli w niespełna 3 miesiące od rozpoczęcia – i tym samym zakwestionujemy parę stereotypów o tempie pracy w tym regionie świata – mówi Sara Makuła, wolontariuszka SMW w Nairobi. - Obecnie zajmujemy się już wykończeniami. Większość prac wykonują uczniowie Boys Town pod opieką swoich nauczycieli. Taki układ bardzo nas cieszy: uczniowie mogą rozwijać swoje praktyczne umiejętności (i bardzo tę możliwość doceniają), a jednocześnie zyskują poczucie, że nowy budynek powstaje wspólnymi siłami - dodaje.

Dzięki nowemu budynkowi dziewczęta zyskają własną przestrzeń i znacznie lepsze warunki nauki. Pozwoli to też na przyjęcie większej liczby uczennic na coraz popularniejsze zajęcia: praca biurowa i obsługa komputera. W dynamicznie rozwijającym się Nairobi ukończenie tych kursów otwiera młodym kobietom nowe możliwości znalezienia pracy.

Budynek za niedługo będzie gotowy, ale jest jeszcze szansa realnie włączyć się w tworzenie tego dzieła. Żeby nowe klasy mogły służyć uczennicom, muszą być wyposażone w ławki i krzesła. Funduszy na ten cel brakuje. Stworzono więc projekt na znanym już z wielu wspaniałych akcji portalu Polak Potrafi https://polakpotrafi.pl/projekt/wykonczymy-szkole-w-kenii. Projekt może wspomóc każdy, bez podróży do Kenii, nawet – bez wychodzenia z domu. Warto zrobić do jak najszybciej, ponieważ termin zakończenia akcji mija 28 grudnia. Naprawdę, warto!

Mariola MatwijiszynWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-25 09:13:05
miniaturka

26 listopada, po raz 23 rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych w Polsce płonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas.
2016-11-25 09:45:19
miniaturka

Dalajlama zapowiedział unowocześnienie systemu nauczania wśród buddystów

Podczas pobytu w Mongolii Dalajlama XIV odwiedził wspólnoty buddyjskie, wygłosił szereg wykładów i spotkał się z przedstawicielami życia religijnego i publicznego tego kraju.
2016-11-25 10:26:38
miniaturka

"Zejdź z kanapy” – nowy program duszpasterski dla młodzieży

Osią rozważań w poszczególnych miesiącach będą fragmenty papieskich przemówień wygłoszonych podczas ŚDM w Krakowie oraz fragmenty z Pisma Świętego. Przygotowano także dwa konspekty.
2016-11-25 11:16:36
miniaturka

Abp Gądecki o rekolekcjach Episkopatu: przywrócić polu płodność [wywiad]

- Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze zawsze są ukierunkowane na to, co nazywamy remontem, odbudową, rekultywacją i duchowym odnowieniem - powiedział abp Stanisław Gądecki.
2016-11-25 12:28:03
miniaturka

Bielsko-Biała: akcja Caritas „Zaproś ubogiego na obiad”

Akcja zachęca do kupowania miesięcznego karnetu obiadowego dla osób najbardziej potrzebujących w nowo powstałej stołówce prowadzonej przez bielsko-żywiecką Caritas.
2016-11-25 13:53:29
miniaturka

Biskupi Europy dziękują papieżowi za Jubileusz Miłosierdzia

- Kościół katolicki w Europie z radością i nadzieją przeżywał niedawno zakończony Rok Jubileuszowy, podczas którego udzielono i otrzymano wiele łask – napisano w oświadczeniu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).