Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-31 12:17
AC / KAI

Bp Solarczyk do ojców duchownych: wspierajcie młodych na drodze do świętości

Wspierajcie młodych na drodze do świętości, wierząc w moc Boga – życzył kapłanom bp Marek Solarczyk na zakończenie Zjazdu Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych z całej Polski.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Od poniedziałku obradowali oni w Wyższym Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Spotkanie przebiegło pod hasłem „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”.

W homilii bp Solarczyk przypomniał, że jednym z podstawowych zadań kapłańskiej posługi jest wspieranie ludzi na drodze wiary. - Skoro jesteśmy kapłanami Chrystusa, to wszystkie osoby, tajemnice ich życia oraz sprawy, z którymi spotykamy się na co dzień, mamy zawierzać Bogu i ufać w Jego moc – powiedział.

Jego zdaniem, nie można zapominać, że to Bóg jest Tym, który prowadzi i przemienia człowieka. Jego łaska jest w stanie doprowadzić do tego, że dany człowiek niesie w swoim sercu skarb świętości, wiary, obecności Boga i jako przyszły kapłan będzie potrafił podjąć z taką samą troską posługę towarzyszenia wobec innych – powiedział bp Solarczyk.

Życzył kapłanom, aby zawsze, bez względu na okoliczności w jakich się znajdą, potrafili być „towarzyszami drogi świętości” dla tych, których Pan im powierzy. – Na zawsze zostaniecie ojcami duchownym tych, których będziecie wspierać. Obyście poprzez swoją posługę i swoje kapłańskie życie „dopełniali braków”, które są w waszych wychowankach – powiedział Solarczyk, parafrazując słowa św. Pawła Apostoła.

W tym roku myślą przewodnią zjazdu było hasło „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”. - Podsumowując obrady przewodniczący sekcji Ojców Duchownych Ks. Wojciech Mleczko ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców zwrócił uwagę, że nadmierne gromadzenie dóbr, przywiązanie do własności, do pieniędzy zawsze jest u człowieka wynikiem kryzysu wiary. Ten bowiem, kto żyje w bliskości z Bogiem ufa, że wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone. Jezus jest przecież dobrym, kochającym Ojcem który troszczy się o swojej dzieci, w tym zwłaszcza o swoich umiłowanych synów, których powołuje i posyła na swoje żniwo – powiedział.

W programie zjazdu poza wspólną modlitwa i dzieleniem w grupach przewidziano kilka wystąpień. Referaty wygłosili: s. Małgorzata Chmielewska, ks. prof. Waldemar Chrostowski i ks. prof. Janusz Mastalski, natomiast konferencję ascetyczną ks. Henryk Zieliński.

W dorocznym zjeździe wzięło udział 64 ojców duchownych.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-31 10:50:29
miniaturka

Koncert "Solidarni z Aleppo"

Koncert "Solidarni z Aleppo" odbędzie się 1 września br. o godz. 18.30 w auli Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
2017-08-31 11:18:05
miniaturka

Zbiórka przyborów szkolnych w diecezji sosnowieckiej

Caritas Diecezji Sosnowieckiej po raz kolejny prowadzi zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
2017-08-31 11:43:48
miniaturka

Opolskie Pielgrzymki Jubilatów Małżeńskich

Tradycyjnie we wrześniu Biskup Opolski zaprasza tegorocznych Srebrnych i Złotych Jubilatów Małżeńskich na modlitewne dziękczynienie za dar małżeńskiej miłości podczas Pielgrzymki Jubilatów Małżeńskich.
2017-08-31 12:55:53
miniaturka

W weekend ważne wydarzenia na Jasnej Górze i w diecezji warszawsko-praskiej

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników oraz Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – odbędą się w najbliższy weekend na Jasnej Górze. W diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się peregrynacja Kopii Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-08-31 13:24:02
miniaturka

Japonia: otwarcie pierwszej świątyni Kościoła Koptyjskiego

Patriarcha Tawadros II z Egiptu dokonał w niedzielę 27 sierpnia otwarcia pierwszej w Japonii świątyni Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
2017-08-31 13:53:23
miniaturka

Jak przebiegł program duszpasterski 2013-2017? – internetowe badanie UKSW i ISKK

Proboszczowie polskich parafii zostali poproszeni o wypełnienie internetowej ankiety na temat tego, jak realizowali program duszpasterski na lata 2013-2017. Jest to pierwsze tego typu badanie w Kościele katolickim w Polsce.