Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-25 09:38
KAI/mm

Dalajlama zapowiedział unowocześnienie systemu nauczania wśród buddystów

Podczas pobytu w Mongolii Dalajlama XIV odwiedził wspólnoty buddyjskie, wygłosił szereg wykładów i spotkał się z przedstawicielami życia religijnego i publicznego tego kraju.

Autor/źródło: Pixabay.com

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego, rozpowszechnionego również w Mongolii, odwiedził ją w drodze powrotnej z Japonii, gdzie również odbył wiele spotkań z tamtejszymi mnichami i wiernymi.


Na lotnisku w Ułan Bator Dalajlamę powitali 18 bm. przedstawiciele rządu, starsi mnisi z miejscowych klasztorów i ambasador Indii. Następnie rozpoczęła się wizyta, w czasie której lider buddyjski odwiedził najważniejsze ośrodki życia duchowego i kulturalnego w tym kraju, w tym największy klasztor Gaden Thekczen Czoeling. Spotkał się tam z mnichami i starymi nauczycielami religii przybyłymi z całego kraju. Udał się też do klasztoru Chalcha Dżetsun Damna, zajmującego 9. miejsce w hierarchii monasterów mongolskich.


W niedzielę 20 bm. gość z Indii (od 1959 przebywa na wygnaniu w tym kraju) spotkał się na stołecznym stadionie Bujant Uhaa z ponad 12 tysiącami osób, wśród których przeważali mnisi. W wygłoszonym do nich przemówieniu zapowiedział odejście od „klasycznego” nauczania buddyjskiego na rzecz wzorca nowocześniejszego. Nowy system, który zostanie wprowadzony w mongolskich klasztorach, obejmie szerszy i holistyczny (całościowy) rodzaj nauczania, uwzględniający m.in. logikę i nastawiony w większym stopniu na badanie rozumowe niż wtajemniczanie w obrzędy i zwyczaje. Zmiana ta winna przybliżyć mongolski model nauczania do tego, który od dłuższego czasu praktykowany jest w klasztorach buddyjskich w Indiach, gdzie uczy się nauk ścisłych, matematyki i angielskiego.


Jeszcze przed zapowiadanym od dawna przyjazdem Dalajlamy do Mongolii rząd chiński zażądał od władz tego kraju odwołania wizyty. Władze w Pekinie od chwili stłumienia ludowego powstania antychińskiego w Tybecie w 1959 uważają duchowego przywódcę tamtejszej ludności za wroga i wichrzyciela, który jakoby zagraża bezpieczeństwu ich kraju i dąży do oderwania Tybetu od Chin. Za każdym razem, gdy Dalajlama ma przybyć do jakiegoś kraju, naciskają na miejscowy rząd, aby do tego nie dopuścił. Tak było np. w ubiegłym miesiącu w Słowacji, gdzie Pekin usiłował przynajmniej nie dopuścić do przyjęcia lidera buddyjskiego przez prezydenta kraju Andreja Kiskę.


Sam Dalajlama, liczący obecnie 81 lat, cieszy się wielkim szacunkiem i poważaniem na świecie, jest chętnie zapraszany do wielu krajów, chociaż coraz częściej pod naciskiem Chin miejscowi przywódcy polityczni wolą się z nim nie spotykać. Wyręczają ich w tym zwykle politycy niższej rangi, a przede wszystkim zwierzchnicy różnych religii, nie tylko buddyjscy.

kg (KAI/AsiaNews) / Ułan Bator

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-25 07:57:51
miniaturka

Choinka spod Trydentu przybyła na plac św. Piotra

25-metrowy świerk został przywieziony na plac św. Piotra z lasów wschodnich Alp. Drzewo ofiarowała Ojcu Świętemu miejscowość Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga.
2016-11-25 08:25:15
miniaturka

Rzym: konferencja o bł. ks. Władysławie Bukowińskim

23 listopada w Auli św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa w Rzymie odbyła się zorganizowana przez polską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej konferencja poświęcona bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu.
2016-11-25 09:13:05
miniaturka

26 listopada, po raz 23 rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych w Polsce płonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas.
2016-11-25 10:26:38
miniaturka

"Zejdź z kanapy” – nowy program duszpasterski dla młodzieży

Osią rozważań w poszczególnych miesiącach będą fragmenty papieskich przemówień wygłoszonych podczas ŚDM w Krakowie oraz fragmenty z Pisma Świętego. Przygotowano także dwa konspekty.
2016-11-25 11:06:12
miniaturka

Kenia: Polak potrafi – WYKOŃCZYĆ SZKOŁĘ. I my też!

Don Bosco Boys’ Town to dom (dosłownie miasto) dla dwustu młodych Kenijczyków z ubogich środowisk Nairobi i okolic. Miejsce, które otwiera się także dla dziewcząt.
2016-11-25 11:16:36
miniaturka

Abp Gądecki o rekolekcjach Episkopatu: przywrócić polu płodność [wywiad]

- Rekolekcje biskupów na Jasnej Górze zawsze są ukierunkowane na to, co nazywamy remontem, odbudową, rekultywacją i duchowym odnowieniem - powiedział abp Stanisław Gądecki.