Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-30 11:58
AC / Radio Watykańskie

Kard. Parolin o potrzebie solidarności

O solidarności jako dobru, którym należy odpowiadać na istniejące zło, mówił kard. Pietro Parolin podczas spotkania z dziennikarzami.

Autor/źródło: flickr.com, Catholic Church England and Wales

Watykański sekretarz stanu wziął udział w prezentacji kolejnego tomu „Le Tre Venezie”, która odbyła się w Cadore na północy Włoch. Jednak nie samo czasopismo poświęcone sprawom kultury interesowało dziennikarzy, tylko aktualności, i to najczęściej lokalne.

W pierwszym rzędzie były to obawy przed rozlaniem się plagi terroryzmu na Włochy. Kard. Parolin wskazał właśnie na postawę solidarności, której konkretne przykłady podał po zamachach w Paryżu i Barcelonie, jako sposób „zwyciężania zła dobrem”.

Kolejny problem dotyczył migrantów i ich rozmieszczania. W regionie weneckim jest to sprawa gorąca, biorąc pod uwagę podziały polityczne wśród samorządowców, z których część odmawia przyjęcia przybyszów, podczas gdy inni są u kresu możliwości organizacyjnych przyjmując ich nadmiar. Również tutaj watykański sekretarz stanu wskazywał na solidarność, która powinna obowiązywać chrześcijan ponad różnicami barw politycznych. Przy okazji purpurat zapowiedział możliwość wizyty Papieża w regionie weneckim.

Solidarność powinna obejmować też kwestie gospodarcze. Kard. Parolin odniósł się tu do bezrobocia, które mocno dotyka Włochy, w tym także ich północ. Stwierdził, że również przedsiębiorcy powinni dbać o tworzenie miejsc pracy. Wyraził przy tym ubolewanie nad brakiem przyszłościowego myślenia w tej dziedzinie, co uderza w młode pokolenie i jego nadzieje.

Nie mogło na koniec zabraknąć rozmowy o pogodzie, a konkretnie narzekania na upały i susze, które dręczą Italię w tym roku. Kard. Parolin wspomniał w tym kontekście o odpowiedzialności człowieka za przyrodę, w tym także za zasoby wodne i bioróżnorodność. Przy obecnej suszy niepokój budzi też plaga pożarów, jaka gnębi zwłaszcza środkową część Półwyspu Apenińskiego, powodując znaczne straty materialne, a nawet śmierć ludzi. Większość z nich została wywołana przez podpalaczy. „Módlmy się do Boga, aby uwolnił nas od tego kataklizmu i przemienił serca tych, którzy są sprawcami takich nieszczęść” – powiedział kardynał sekretarz stanu.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-30 10:18:09
miniaturka

Kard. Turkson wybiera się na Expo 2017

Kard. Turkson weźmie udział w Expo 2017 w Astanie. Kończąca się 10 września światowa wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości” i bierze w niej udział 116 państw oraz 18 organizacji międzynarodowych, w tym Stolica Apostolska.
2017-08-30 10:48:12
miniaturka

Kard. Duka: konserwatyści znikają z debaty publicznej, boją się linczu

Ludzie o poglądach konserwatywnych wycofują się dziś z debaty publicznej, bo wiedzą, że grozi im lincz – ostrzega kard. Dominik Duka w wywiadzie dla dziennika Hospodářské noviny.
2017-08-30 11:32:19
miniaturka

Amerykanin administratorem apostolskim w Kirgistanie

Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim Kirgistanu 54-letniego ks. Anthony’ego Jamesa Corcorana SJ. Jest on amerykańskim jezuitą, od 20 lat pracującym w Rosji.
2017-08-30 12:27:29
miniaturka

Kraków: Srebrny Medal „Cracoviae Merenti” dla o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego

Podczas środowej sesji miasta Krakowa radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu ojcu Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu OP, wybitnemu duszpasterzowi, teologowi, filozofowi i publicyście, Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti”.
2017-08-30 12:54:03
miniaturka

Jarosław: zakończył się 25. Międzynarodowy Festiwal „Pieśń naszych korzeni”

Osiem koncertów złożyło się na jubileuszowy 25. Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu. W tym roku tematem przewodnim była kontrreformacja.
2017-08-30 14:05:41
miniaturka

Anielski Patron - modlitwa do św. Michała w każdej parafii

Fundacja Królowej Różańca Świętego od 15 lat propaguje modlitwę Leona XIII do św. Michała Archanioła, także poprzez stronę www.egzorcyzmy.katolik.pl i wielojęzyczną www.exorcismus.org, których zadaniem jest niesienie pierwszej pomocy osobom potrzebującym rozeznania.