Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-30 10:48
AC / Radio Watykańskie

Kard. Duka: konserwatyści znikają z debaty publicznej, boją się linczu

Ludzie o poglądach konserwatywnych wycofują się dziś z debaty publicznej, bo wiedzą, że grozi im lincz – ostrzega kard. Dominik Duka w wywiadzie dla dziennika Hospodářské noviny.

Praga
Autor/źródło: pixabay, Unsplash

Arcybiskupa Pragi zapytano o opinię na temat reformy polityki rodzinnej państwa. Kard. Duka ostro skrytykował praktykę tak zwanego surogactwa. Wynajmowanie kobiety jako matki to jego zdaniem powrót do epoki niewolnictwa. Zwrócił zarazem uwagę na ograniczanie debaty publicznej na ten temat.

„To ciekawe, że zwolennicy postmodernizmu z jednej strony twierdzą, iż prawda nie istnieje, ale kiedy sami głoszą, że rodzina ma taką samą wartość jak związek dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn, to nagle domagają się, by inni uznali to za prawdę” – stwierdził prymas Czech. Przyznał, że ludzie konserwatywni są w trudnej sytuacji. Działa dziś bowiem nowoczesna inkwizycja, która nie używa dawnych okrutnych kar, ale stosuje medialny lincz, którym może człowieka zniszczyć. Zdaniem kard. Duki stosuje się przy tym taką samą retorykę i takie samo słownictwo, jakim kiedyś posługiwała się propaganda komunistyczna.

Kard. Duka po raz kolejny sprzeciwił się przyjmowaniu do Czech migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Nie pozwalają na to względy bezpieczeństwa i trudności językowe. Praski arcybiskup wskazuje na zagrożenie ze strony dżihadystów i ostrzega przed napięciami społecznymi, do których napływ ludzi z tych regionów doprowadzi. „Nie możemy w sposób nieodpowiedzialny przyjmować ludzi, którzy nie będą w stanie tu żyć” – dodaje kard. Duka.

Podkreśla on, że w Europie sytuacja wymknęła się spod kontroli. „Winą za to nie obarczam jednak służb bezpieczeństwa. Problem polega na tym, że brak politycznej woli, by coś z tym zrobić, by przyznać, że jesteśmy w istocie w stanie wojny” – powiedział przewodniczący episkopatu Czech.

kb/ rv, ihned

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-30 09:24:49
miniaturka

Niemcy: cystersi wracają do Neuzelle w Brandenburgii

Po 200 latach przerwy do położonego tuż przy polskiej granicy Neuzelle w Brandenburgii wrócili cystersi.
2017-08-30 09:58:00
miniaturka

Warszawa: zjazd ojców duchownych seminariów

W Warszawie odbywa się Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych z całej Polski. Wydarzenie przebiega pod hasłem „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”.
2017-08-30 10:18:09
miniaturka

Kard. Turkson wybiera się na Expo 2017

Kard. Turkson weźmie udział w Expo 2017 w Astanie. Kończąca się 10 września światowa wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości” i bierze w niej udział 116 państw oraz 18 organizacji międzynarodowych, w tym Stolica Apostolska.
2017-08-30 11:32:19
miniaturka

Amerykanin administratorem apostolskim w Kirgistanie

Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim Kirgistanu 54-letniego ks. Anthony’ego Jamesa Corcorana SJ. Jest on amerykańskim jezuitą, od 20 lat pracującym w Rosji.
2017-08-30 11:58:11
miniaturka

Kard. Parolin o potrzebie solidarności

O solidarności jako dobru, którym należy odpowiadać na istniejące zło, mówił kard. Pietro Parolin podczas spotkania z dziennikarzami.
2017-08-30 12:27:29
miniaturka

Kraków: Srebrny Medal „Cracoviae Merenti” dla o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego

Podczas środowej sesji miasta Krakowa radni jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu ojcu Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu OP, wybitnemu duszpasterzowi, teologowi, filozofowi i publicyście, Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti”.