Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-30 08:10
AC / Radio Watykańskie

Kolumbia: papieskiej wizyty nie da się przeliczyć na pieniądze

Już tylko tydzień dzieli nas papieskiej wizyty w Kolumbii. Na miejscu wciąż trwają przygotowania, w które zaangażowane są zarówno władze państwowe, jak czynniki kościelne i samorządy czterech miast, które odwiedzi Franciszek.

Autor/źródło: pixabay.com

Na ogromne znaczenie tego wydarzenia dla Kolumbii wskazuje jej wiceprezydent Óscar Naranjo. W wywiadzie udzielonym miejscowej prasie zaznaczył on, że dogrywane są ostatnie szczegóły organizacyjne. Wskazał przy tym na wielkie zaangażowanie licznych środowisk, w tym wolontariuszy, instytucji publicznych i sektora prywatnego.

Kolumbijski polityk odniósł się także do podnoszonych często w mediach kwestii bezpieczeństwa. Podkreślił, że nie są przewidziane żadne szczególne obostrzenia w tym względzie, szanując wolę Franciszka, który chce po prostu być blisko ludzi. Przyznał jednak, że nad papieskimi uroczystościami będzie czuwać w sumie ponad 36 tys. policjantów i żołnierzy oraz 25 tys. wolontariuszy, przewidując także wydarzenia wykraczające poza protokół wizyty. Óscar Naranjo zaprzeczył jednak sugestiom, jakoby mogło dojść w tym czasie do spotkań o charakterze politycznym, np. z przedstawicielami byłych partyzantów z FARC, choć zaznaczył, że kwestia pokoju i pojednania będzie stała w centrum tej pielgrzymki.

Jak przy każdej tego typu okazji, padło pytanie o koszty związane z przygotowaniem papieskiej wizyty. Wiceprezydent Kolumbii stwierdził, że wartości tego wydarzenia nie da się przeliczyć na pieniądze, aczkolwiek sam rząd wyasygnował na ten cel 28 mld pesos, czyli równowartość ok. 34 mln PLN. Dzięki temu, jak się oblicza, 1,5 mln ludzi będzie mogło się spotkać z Ojcem Świętym bezpośrednio, a kolejnych 200 mln – śledzić tę wizytę w radiu i telewizji. Poza tym papieska podróż to nie tylko koszty, ale i wpływy, zwłaszcza dla sektora handlowego i hotelarzy. A te szacuje się znacznie wyżej od kosztów – zaznaczył Óscar Naranjo.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-29 18:23:04
miniaturka

Bp Tomasik: brak wolnej niedzieli dowodem desakralizacji Polski

- Niedziela jest dniem Kościoła, rodziny i człowieka - mówi bp Henryk Tomasik, popierając projekt ustawy wprowadzający całkowity zakazu handlu w niedzielę w większości placówek.
2017-08-29 18:28:10
miniaturka

Papież do kardynała męczennika na konsekrację kościoła w Kosowie

W liście, w którym Papież mianuje kard. Simoniego swoim wysłannikiem na konsekrację kościoła św. Teresy z Kalkuty, podkreśla się, że nowa świątynia w Prisztinie uczci zalety i przykład tej wybitnej postaci.
2017-08-29 18:34:27
miniaturka

Kard. Sarah 10 lat po Summorum Pontificum: nadal wojna o liturgię

W Kościele wciąż jeszcze nie doszło do pojednania liturgicznego, o które zabiegał Benedykt XVI. Wojna liturgiczna trwa dalej, Eucharystia, sakrament miłości, staje się okazją do wrogości i pogardy – uważa prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-08-30 09:24:49
miniaturka

Niemcy: cystersi wracają do Neuzelle w Brandenburgii

Po 200 latach przerwy do położonego tuż przy polskiej granicy Neuzelle w Brandenburgii wrócili cystersi.
2017-08-30 09:58:00
miniaturka

Warszawa: zjazd ojców duchownych seminariów

W Warszawie odbywa się Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych z całej Polski. Wydarzenie przebiega pod hasłem „Ubóstwo w formacji kapłańskiej”.
2017-08-30 10:18:09
miniaturka

Kard. Turkson wybiera się na Expo 2017

Kard. Turkson weźmie udział w Expo 2017 w Astanie. Kończąca się 10 września światowa wystawa odbywa się pod hasłem „Energia przyszłości” i bierze w niej udział 116 państw oraz 18 organizacji międzynarodowych, w tym Stolica Apostolska.