Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-08-29 18:23
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do kardynała męczennika na konsekrację kościoła w Kosowie

W liście, w którym Papież mianuje kard. Simoniego swoim wysłannikiem na konsekrację kościoła św. Teresy z Kalkuty, podkreśla się, że nowa świątynia w Prisztinie uczci zalety i przykład tej wybitnej postaci.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Manfredo Ferrari

Jednocześnie przyczyni się do ewangelizacji mieszkańców tamtych terenów i rozwijania dzieł charytatywnych dla ich dobra. Ojciec Święty przekazuje przez albańskiego duchownego swoje apostolskie błogosławieństwo dla wszystkich uczestników uroczystości konsekracyjnych w stolicy Kosowa, życząc im duchowej odnowy.

„Wszyscy dobrze wiedzą, jak ważne miejsce wśród świętych nowszej daty zajmuje Teresa z Kalkuty, zwłaszcza iż wytrwałą pracą i wielkim poświęceniem przyczyniła się ona do niesienia pomocy ludziom ubogim i słabym”. Tak pisze Papież w liście nominacyjnym do swojego specjalnego wysłannika na planowaną 5 września, w liturgiczne wspomnienie tej świętej, konsekrację kościoła pod jej wezwaniem w Prisztinie, stolicy zamieszkałego w większości przez Albańczyków Kosowa. Zadanie to powierzył duchownemu tej samej co oni i co Matka Teresa narodowości, kard. Ernestowi Simoniemu.

Albański kapłan, którego Ojciec Święty wyniósł w zeszłym roku do godności kardynalskiej, ukończy wkrótce (18 października) 89. rok życia. 61 lat temu, w 1956 r., przyjął on w ukryciu święcenia kapłańskie. Aresztowany w 1963 r. podczas odprawiania Pasterki, został skazany na śmierć, co potem zamieniono na 18 lat więzienia, a następnie obóz pracy przymusowej. W zakładach karnych ks. Simoni prowadził potajemnie duszpasterstwo. Wolność odzyskał w 1990 r. Przed trzema laty, podczas podróży apostolskiej Franciszka do Albanii, głęboko wzruszył go swoim świadectwem o komunistycznych prześladowaniach.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Matka Teresa z Kalkuty, kard. Ernest Simoni