Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-27 12:11
ek / KAI

Abp Michalik: nasza wiara ma rosnąć przez egzamin zdawany w życiu

Podczas pielgrzymki członków Ruchu Światło-Życie do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Starej Wsi koło Brzozowa, homilię wygłosił abp Józef Michalik. Sobotnie spotkanie zgromadziło członków oazy, począwszy od dzieci, przez młodzież, po dorosłych.

Autor/źródło: Ryszard Hołubowicz/Wikimedia Commons/licencja CC BY-SA 3.0

W kazaniu abp Józef Michalik zwrócił uwagę na nazwę ruchu, która składa się z dwóch słów: „światło – życie”. Podkreślił, że są one nierozdzielne. – Światło i życie krzyżują się. Światło to wiedza, rozświetlenie życia Ewangelią. Ewangelia jest związana z życiem. Nasza wiara ma rosnąć przez egzamin zdawany w życiu. Egzamin zdawany z modlitwy, z umartwienia i z zachowania Bożych przykazań, z miłości bliźniego – wskazywał.


Emerytowany metropolita przemyski stwierdził, że ideałem dojrzałości chrześcijańskiej jest posiadanie wiedzy o Bogu w połączeniu z życiem zgodnym z tą wiedzą i przykazaniami Bożymi. – To był cel ojca Blachnickiego. To jest piękne formacyjne źródło oazy, które bije w rekolekcjach, gdzie ogromnie ważną rzeczą jest ewangelizacja i pójście za Chrystusem – mówił.


Powołując się na nauczanie założyciela Ruchu Sługi Bożego ks. Blachnickiego abp Michalik stwierdził, że człowiek jest nadzieją świata i Kościoła, a wezwaniem jest dojrzewanie w wierze we wspólnocie.


Kaznodzieja przestrzegał, że szatan „wmówił wielu rodzinom, że kolejne dziecko jest zagrożeniem”, a wielu małżeństwom fałszywie pojętą miłość, która nie musi być trwała.


Abp Michalik nawiązał również do 100. rocznicy objawień fatimskich. Zaznaczył, że Maryja nie po to pokazuje dzieciom piekło, żeby je straszyć, ale by powiedzieć: jest szansa na uratowanie przed potępieniem. Do tego jednak potrzebne są dziecięce modlitwy, umartwienia, kult do Serca Maryi i Serca Jezusa.


W tym roku Ruch Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej przeprowadził łącznie 33 turnusy rekolekcyjne. W oazach dzieci i młodzieży uczestniczyło 773 osoby, a w oazach rodzin – 957. Posługę pełniło 432 osoby. W ramach Szkoły Animatora do posługi animatora grupy przygotowanych zostało 39 osób, a do posługi animatora Ruchu – 29 osób.

Stara Wieś / Przemyśl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-27 09:02:20
miniaturka

Ukraina: dobre reakcje ludności po wizycie kard. Parolina w Rosji

Zakończona 24 sierpnia wizyta watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina w Moskwie odbiła się szerokim echem na Ukrainie.
2017-08-27 09:24:05
miniaturka

Syria: humanitarna inicjatywa nuncjusza

„Wszyscy tak samo cierpią, bez względu na wyznawaną wiarę” – to słowa nuncjusza apostolskiego w Syrii, który nie ustaje w wysiłkach na rzecz ulżenia ludności cywilnej doświadczającej skutków wojny.
2017-08-27 12:05:53
miniaturka

Peregrynacja kopii jasnogórskiego wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej od 2 września

W sobotę, 2 września w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się peregrynacja pielgrzymującej po Polsce kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Centralne uroczystości powitania odbędą się przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.
2017-08-27 13:07:12
miniaturka

Franciszek: w Piotrze jest widzialne centrum jedności Kościoła

Jezus pragnął dla swego Kościoła widzialnego centrum jedności w Piotrze i jego następcach, którzy od samego początku byli utożsamiani z Biskupami Rzymu, miasta, w którym Piotr i Paweł złożyli świadectwo krwi - przypomniał dziś Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
2017-08-27 14:16:48
miniaturka

Papież wyraził swą jedność z ofiarami powodzi w Azji

Po zakończeniu modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty wskazał, iż modli się szczególnie za ofiary niszczycielskich powodzi, które w tej drugiej połowie sierpnia dotknęły Bangladesz, Nepal oraz północną część Indii.
2017-08-27 17:59:14
miniaturka

Ojciec Święty przyjął parlamentarzystów z całego świata

Do korzystania w swojej pracy z owoców refleksji nad chrześcijańskim rozumieniem pojęcia osoby zachęcił Franciszek uczestników corocznej konferencji Międzynarodowej Sieci Prawodawców Katolickich (International Catholic Legislators Network).