Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-08-27 12:03
ek / KAI

Peregrynacja kopii jasnogórskiego wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej od 2 września

W sobotę, 2 września w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się peregrynacja pielgrzymującej po Polsce kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Centralne uroczystości powitania odbędą się przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

- Matka Boża w obrazie częstochowskim odwiedzi nasze wioski i miasta, przejdzie koło naszych domów, zatrzyma się w naszych kościołach i kaplicach udzielając nam królewskiej audiencji Królowej i Matki, audiencji, której nie wolno przeoczyć - napisał w specjalnym liście do wiernych abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski zwraca uwagę na szczególne okoliczności w jakich wizerunek nawiedzi diecezję. Wspomina o 300. rocznicy koronacji jasnogórskiego obrazu koronami ofiarowanymi przez Papieża Klemensa XI, stuleciu objawień fatimskich, oraz srebrnym jubileuszu istnienia diecezji. Przypomina, że została ona ustanowiona w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.


Nawiązując do tematu nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” abp Hoser zwraca uwagę, że Maryja jest posłana „w Duchu Świętym”, by nieść Jego dary i być pośredniczką łask. - To nie Ona, lecz my przychodzimy z pustymi rękami - zauważa.


Podkreśla, że peregrynacja kopii "cudownego obrazu" jest trzecim z kolei nawiedzeniem Maryi w ciągu krótkiej historii diecezji warszawsko-praskiej. - W roku 1996 przeżywaliśmy odwiedziny Matki Bożej Fatimskiej, zaś kilka lat temu Matki Bożej Loretańskiej. "Zawsze jednak jest to jedna i ta sama Maryja z Nazaretu, Matka Boża i Matka nasza. A zatem 'Idźmy, tulmy się jak dziatki do serca Maryi Matki!'"- apeluje do wiernych abp Hoser.


Uroczyste powitanie Jasnogórskiego Wizerunku nastąpi 2 września o godz. 12.00 przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. - Następnie obraz zostanie procesyjnie przeniesiony na plac na tyłach świątyni gdzie zostanie odprawiona Msza św. polowa z udziałem wiernych, wśród których znajdą się przedstawiciele wszystkich parafii, ruchów i wspólnot diecezji. Swoją obecność na tym wydarzeniu zapowiedziało także kilkudziesięciu biskupów. Liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosi biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser.


Peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zakończy się w diecezji warszawsko-praskiej 16 czerwca 2018 roku. Uroczystości pożegnalne odbędą się w kościele Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka w Warszawie.

mag / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Matka Boska Częstochowska, diecezja warszawsko-praska, peregrynacja