Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-24 17:31
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ojciec Święty z jezuitami o rozeznawaniu i odwadze

24 października, podczas Kongregacji Generalnej zakonu jezuitów, Ojciec Święty spotkał się w Rzymie z obradującymi współbraćmi.

Autor/źródło: https://commons.wikimedia.org/

Miesiąc po Kongregacji Generalnej opublikowano zapis tej części spotkania, która odbyła się przy drzwiach zamkniętych. Podczas niej Franciszek odpowiadał na zadawane mu przez jezuitów pytania. Nawiązywały one do wygłoszonego wcześniej przez Papieża przemówienia, które koncentrowało się m.in. na kwestii rozeznawania.

Liczący kilkanaście stron zapis rozmowy z jezuitami podejmował wiele ważnych dla Towarzystwa Jezusowego i całego Kościoła kwestii.

O tym, co w tej bardzo długiej i wielowątkowej rozmowie wydaje się szczególnie ważne, mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim uczestniczący w obradach Kongregacji asystent regionalny generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej, ks. Tomasz Kot SJ.

„Druga część spotkania to były pytania i odpowiedzi. Pytania uczestników Kongregacji pochodzących z różnych stron świata, zadawane w różnych językach. Ojciec Święty na nie odpowiadał. Sam wcześniej prosił, by pytania nie były przygotowane, ale rodziły się spontanicznie w trakcie słuchania tego, co on do nas mówi. I rzeczywiście, te pytania przychodziły ze wszystkich horyzontów, dotyczyły bardzo różnych rzeczy, w zależności od tego, kim byli delegaci i z jakiego kontekstu kulturowego pochodzili. To, co zapamiętałem z tej drugiej części, to zwrócenie uwagi na odwagę apostolską, odwagę profetyczną. Papież przypomniał słowa Jana Pawła II: «Nie lękajcie się!». W tym miejscu nawiązał do nauczania jezuitów, do pewnego uwrażliwienia na kwestie społeczne. Franciszek cały czas powracał też, na różne sposoby, do kwestii rozeznania, tak jakby rzeczywiście mu zależało, by rozeznanie stało się nie tylko czymś, co jest wewnątrz Towarzystwa Jezusowego, co cechuje jego działanie, ale także, by stało się pewnym znamieniem działania całego Kościoła” – powiedział ks. Kot.


lg/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-24 16:37:10
miniaturka

Franciszek: handel narkotykami zabija

Narkotyki są raną naszego społeczeństwa, łapią one w sieci wielu ludzi, wpadających w ten sposób w niewolnictwo. Przypomniał o tym Franciszek, spotykając się z uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Papieską Akademię Nauk.
2016-11-24 16:44:33
miniaturka

Franciszek u św. Marty: korupcja to bluźnierstwo

Korupcja jest formą bluźnierstwa, językiem babilońskim, w którym miejsce Boga zajmują takie bożki, jak pieniądz, bogactwo czy wykorzystywanie - powiedział papież podczas czwartkowej mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2016-11-24 17:09:20
miniaturka

Wszechukraińska Rada Kościołów wspiera mieszkańców szarej strefy

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych na swoją 25. sesję zebrała się na wschodniej Ukrainie, w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim.
2016-11-24 18:03:07
miniaturka

USA: życzenia biskupów na Święto Dziękczynienia

Biskupi Konferencji Episkopatu USA wystosowali życzenia do mieszkańców Stanów Zjednoczonych z okazji obchodzonego dzisiaj Święta Dziękczynienia.
2016-11-24 18:31:55
miniaturka

12 grudnia Papież odprawi Mszę ku czci Matki Bożej z Guadalupe

We wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Guadalupe, 12 grudnia, Papież odprawi w bazylice św. Piotra Mszę ku czci tej patronki obu Ameryk i Filipin.
2016-11-25 07:29:48
miniaturka

Papież do katolickich społeczników: to izolacja nam szkodzi, a nie otwarcie

Aby rozwiązać problemy ludzi, trzeba rozpoczynać od dołu, pobrudzić sobie ręce, być odważnym i słuchać innych – powiedział Franciszek w wideoprzesłaniu na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Weronie. Hasłem tego wydarzenia jest: „Pośród ludzi”.