Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-26 08:09
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Rzym: trzeba porozumienia, a nie pałek

Wczorajsza akcja włoskiej policji w centrum Rzymu, gdzie rozpędzono okupujących plac imigrantów, wzbudziła protesty organizacji humanitarnych, w tym stołecznej Caritas.

Autor/źródło: Zuzanna Ryś

Organizacje te oskarżają funkcjonariuszy o brutalność, w związku z użyciem przez nich armatek wodnych i pałek. Sygnalizują, że w starciach zraniono kilkanaście osób.

Do zamieszek doszło po wcześniejszej eksmisji z opuszczonego biurowca nieopodal stacji kolejowej Termini imigrantów, pochodzących głównie z Etiopii i Erytrei. Eksmitowani zaczęli koczować na pobliskim placu, co również nie spodobało się władzom z uwagi na porządek publiczny. Po kilkukrotnych próbach usunięcia protestujących wczoraj policja siłą odblokowała plac.

W specjalnym oświadczeniu rzymska Caritas stwierdza, że sposób załatwienia sprawy „budzi zdumienie”, a użycie siły powoduje jedynie eskalację napięcia. Szczególny sprzeciw wywołuje fakt, że władze przez długi czas patrzyły obojętnie na los imigrantów, wśród których było wiele rodzin z dziećmi, a dziś niespodziewanie okazują stanowczość zamiast wymaganego w tym wypadku programu socjalnego. Caritas przypomina jednocześnie o godnej potępienia polityce władz Rzymu, która, zamiast pomagać ubogim, na ich barkach zbudowała system nielegalnych profitów znanych pod nazwą „stołecznej mafii”. Caritas apeluje zatem o utworzenie specjalnego ciała, które monitorowałoby przypadki zajmowania pustostanów przez bezdomnych, zamiast zostawiać tę sprawę wymiarowi sprawiedliwości i siłom porządku publicznego. Katolicka organizacja zapewnia też, że nadal będzie pomagała imigrantom, wyrażając zarazem życzenie, by nawet słuszne dochodzenie swoich praw nie przyczyniało się do przedłużania konfliktów.

Podobnego zdania jest rzymski biskup pomocniczy Paolo Lojudice. W jego przekonaniu winą za zaistniałą sytuację należy obarczyć nieudolność samych Włochów, którzy nie potrafią porozumieć się między sobą dla rozwiązania kwestii społecznych. Hierarcha również jest przekonany o potrzebie spójnego planowania w tej dziedzinie. „System przymusowych eksmisji to nie najlepszy sposób na problemy” – stwierdził bp Lojudice, apelując o podjęcie mediacji i dialogu w sprawie imigrantów.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-25 21:25:57
miniaturka

Komunikat z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych

Kwestia prawa do odpoczynku w niedzielę, duszpasterstwo małżeństw i rodzin, sprawa pomocy poszkodowanym w nawałnicach oraz sytuacja społeczno-polityczna w Polsce to niektóre z zagadnień poruszanych na Radzie Biskupów Diecezjalnych.
2017-08-25 21:37:01
miniaturka

Metropolita Hilarion liczy na współpracę z katolikami

„Nigdy w historii Kościoła nie było tak szybkiego odrodzenia życia religijnego, jak ma to dziś miejsce w Rosji” – powiedział metropolita Hilarion Ałfiejew.
2017-08-25 21:41:30
miniaturka

Abp Tomasi na Mityngu Przyjaźni Narodów: dialog koniecznością

Papieski dyplomata, długoletni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ, wziął udział w spotkaniu zatytułowanym „Dialog do odzyskania”.
2017-08-25 21:55:19
miniaturka

USA: biskupi powołali specjalną komisję przeciw rasizmowi

„Niech dzisiaj będzie nowym początkiem” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych w oświadczeniu informującym o powstaniu nowej kościelnej komisji mającej zająć się walką z rasizmem.
2017-08-26 12:26:42
miniaturka

Prymas Polski: szanujmy ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego współistnienia

Naszemu życiu potrzeba Bożej przemiany, aby Bóg przekonanych jedynie o własnych racjach uwrażliwiał na dobro wspólne. Szanujmy ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia - podkreślił dziś abp Wojciech Polak na Jasnej Górze.
2017-08-26 12:31:08
miniaturka

Przesłanie Ojca Świętego z okazji 300. rocznicy koronacji Obrazu MB Częstochowskiej

Dzisiaj, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, na Jasnej Górze rozpoczęły się główne obchody Jubileuszu 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.