Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-25 18:18
ek / Radio Watykańskie

Kard. Parolin po wizycie w Rosji

"Rosja odgrywa ważną rolę we wspólnocie narodów. Dlatego ma też szczególną odpowiedzialność za budowanie pokoju i jej przywódcy powinni się naprawdę starać, aby nadrzędny interes pokoju stawiać ponad wszelkimi innymi interesami."

- Takie, jak powiedział kard. Parolin, było główne przesłanie, jakie chciał przekazać podczas zakończonej wczoraj wizyty w Rosji.

W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał on główne punkty tej podróży, ale zwrócił też uwagę na wydarzenia, które nie zyskały większego rozgłosu, jak na przykład Msza w katolickiej katedrze w Moskwie. „Uderza mnie wiara i pobożność tych ludzi, to, jak uczestniczyli oni w Mszy, z jakim skupieniem, nabożeństwem i milczeniem byli tam obecni” – przyznał watykański sekretarz stanu.

„Katedra była przepełniona, co dla mnie było zaskoczeniem, bo nie był to dzień świąteczny i nie spodziewałem się takich tłumów. Myślę, że przybyli przede wszystkim po to, by dać wyraz swemu przywiązaniu do Papieża i pokazać, że są członkami Kościoła powszechnego. Były to piękne chwile. Piękna była też krótka wizyta u sióstr Matki Teresy, które pracują w Moskwie. Mogliśmy się spotkać z ludźmi, którym posługują i którzy również zapewnili o swej wielkiej miłości do Papieża. I jeszcze jedną sprawę chciałbym wspomnieć. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie wizyta w katedrze Chrystusa Zbawiciela, prawosławnej katedrze w Moskwie, która została wysadzona w powietrze przez komunistyczny reżim. Była to zatem okazja, by przypomnieć tę bardzo bolesną epokę, w której chciano całkowicie wykorzenić wiarę z serc wierzących oraz wymazać wszelkie znaki obecności Boga i Kościoła na tej ziemi, co się jednak nie powiodło, bo Pan Bóg jest większy od ludzkich planów” – powiedział kard. Parolin.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-25 15:48:12
miniaturka

Kraków: katecheci wezmą udział w archidiecezjalnych spotkaniach katechetycznych

Nauczyciele religii z archidiecezji krakowskiej będą uczestniczyć w archidiecezjalnych spotkaniach katechetycznych, które odbędą się 30 sierpnia w Krakowie.
2017-08-25 17:53:37
miniaturka

Sierra Leone: wezwanie do nawrócenia ekologicznego po tragedii

„Nasze serca i nasze modlitwy są zwrócone ku rodzinom zmarłych oraz ku wszystkim, którzy zostali bez domów, jak i pogrążonym w skrajnym ubóstwie z powodu tej tragedii” – napisali biskupi Sierra Leone w przesłaniu kondolencyjnym po osunięciu się ziemi w okolicach stolicy ich kraju.
2017-08-25 18:15:50
miniaturka

Filipiny: zabójstwo młodego katolickiego ewangelizatora

Świecki pracownik Centrum Akcji Społecznej diecezji Marbel na Filipinach został zastrzelony przez nieznanych sprawców w drodze do jednej z odległych wiosek.
2017-08-25 21:25:57
miniaturka

Komunikat z Sesji Rady Biskupów Diecezjalnych

Kwestia prawa do odpoczynku w niedzielę, duszpasterstwo małżeństw i rodzin, sprawa pomocy poszkodowanym w nawałnicach oraz sytuacja społeczno-polityczna w Polsce to niektóre z zagadnień poruszanych na Radzie Biskupów Diecezjalnych.
2017-08-25 21:37:01
miniaturka

Metropolita Hilarion liczy na współpracę z katolikami

„Nigdy w historii Kościoła nie było tak szybkiego odrodzenia życia religijnego, jak ma to dziś miejsce w Rosji” – powiedział metropolita Hilarion Ałfiejew.
2017-08-25 21:41:30
miniaturka

Abp Tomasi na Mityngu Przyjaźni Narodów: dialog koniecznością

Papieski dyplomata, długoletni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ, wziął udział w spotkaniu zatytułowanym „Dialog do odzyskania”.