Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-25 14:21
AC / KAI

Abp Skworc: Czekamy na ruch Sejmu w sprawie wolnej niedzieli

- Czekamy na ruch Sejmu w sprawie wolnej niedzieli – powiedział abp Wiktor Skworc KAI w trakcie dzisiejszych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Autor/źródło: Photogenica.pl

Metropolita katowicki wyjaśnił, że Episkopat popiera zdecydowanie złożony już w Sejmie projekt inicjatywy obywatelskiej zgłoszonej przez NSZZ „Solidarność” dotyczący ograniczenia handlu w niedzielę. Wyjaśnił, że sprawa toczy się już drugi rok i Konferncja Episkopatu zabierała głos w tej sprawie już czterokrotnie - jednoznacznie popierając tę inicjatywę. „Czekamy więc na ruch Sejmu, czekamy na debatę sejmową w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę” – podkreślił.

Dodał, że „jako Konferencja Episkopatu nie jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami połowicznymi, mówiących np. tylko o dwóch wolnych niedzielach w miesiącu”. Podkreślił, że „stanowisko Kościoła jest jasne, że każda niedziela jest dniem świętym i należy się jej szacunek”.

Abp Skworc podkreślił dalej, że „niezależnie od tego, co zrobi parlament, gdyż jest to jego przestrzeń autonomii, jako katolicy powinniśmy zastanowić się jak każdy z nas i jak każda rodzina przeżywa niedzielę, gdyż to od nas zależy jej ostateczny kształt”.

Zaznaczył, że „biskupi kierują więc apel do wszystkich polskich rodzin, do matek i ojców oraz dzieci, żeby myśleli o rodzinie wspólnotowo, i wspólnotowo niedzielę kształtowali jako dzień święty, a także jako dzień poświęcony Bogu i rodzinie”. Wyjaśnił, że każda niedziela winna być czasem wypoczynku, czasem poświeconym kulturze i czasem myślenia o Bogu. „Te dwie relacje są zawsze najbardziej istotne: Pan Bóg i drugi człowiek” - dodał.

Abp Skworc podsumowując dodał, że „mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni i że Polska będzie szanować standardy europejskie. Bo przecież w większości krajów europejskich o ugruntowanej demokracji, wolna niedziela jest prawnie zagwarantowana”.

Wyjaśnił, że należy bardzo się cieszyć z programu „500 Plus”, który jest bardzo potrzebny społecznie, ale teraz czekamy na program „Niedziela Plus”.

mp / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-25 12:19:36
miniaturka

Filipiny: Państwo Islamskie grozi Rzymowi i papieżowi

Państwo Islamskie opublikowało w internecie wideo, na którym jego bojownik na Filipinach drze na kawałki zdjęcie papieża Franciszka i zapowiada: Dojdziemy do Rzymu.
2017-08-25 12:40:22
miniaturka
play

Transmisja Jubileuszowej Nowenny Jasnogórskiej - dzień 9

Kończy się Jubileuszowa Nowenna Jasnogórska prowadzona przez bp. Rysia. Dziś o godz. 19:00 transmisja dziewiątego rozważania: Królowa Polski.
2017-08-25 13:23:45
miniaturka

Wilno: białostocka pielgrzymka ekumeniczna dotarła do Ostrej Bramy

W czwartek po południu do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej dotarła XXV Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka. W dziewięciodniowej wędrówce towarzyszył pątnikom białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.
2017-08-25 15:01:06
miniaturka

Karmelici bosi na Solcu. Zakonnicy w niedzielę obejmą parafię Świętej Trójcy

Opiekę duszpasterską nad parafią Świętej Trójcy na Solcu przejmą od archidiecezji warszawskiej karmelici bosi. O. Jacek Olszewski OCD obejmie urząd proboszcza 27 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 12.00.
2017-08-25 15:18:06
miniaturka

Caritas Polska przekaże ponad milion złotych na pomoc ofiarom wichury na Pomorzu

Ponad milion złotych, dzięki ofiarności darczyńców, Caritas Polska przekaże na pomoc ofiarom sierpniowej wichury na Pomorzu.
2017-08-25 15:48:12
miniaturka

Kraków: katecheci wezmą udział w archidiecezjalnych spotkaniach katechetycznych

Nauczyciele religii z archidiecezji krakowskiej będą uczestniczyć w archidiecezjalnych spotkaniach katechetycznych, które odbędą się 30 sierpnia w Krakowie.