Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-24 13:56
Anna Bajon / KAI

Kościół włączy się w przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

O propozycjach konkretnych inicjatyw będą rozmawiać hierarchowie na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbędzie się jutro na Jasnej Górze.

Autor/źródło: pixabay, CC0

Niebawem ma zostać powołany Komitet Obchodów Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Mówi o tym podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o rocznicowych uroczystościach.

Parlament uchwalił ustawę, dostrzegając wagę wydarzeń z 1918 roku i wysiłków Ojców Niepodległości oraz „doceniając wkład, jaki w odzyskanie niepodległości wniosła generalicja Wojska Polskiego i duchowieństwo różnych wyznań, w tym szczególnie Kościoła Katolickiego”.

Główne obchody przypadną oczywiście w przyszłym roku ze szczególnym akcentem na dzień 11 listopada, ale zadaniem Komitetu jest koordynować zadania upamiętniające rocznicę niepodległości przez cztery lata (2017-2021).

Zadaniem Komitetu jest też inicjowanie współpracy między organami władzy państwowej, samorządami, Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi zainteresowanymi aktywnym udziałem w obchodach.


„Jestem w kontakcie z kancelarią Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz z Kancelarią Prezydenta RP, aby wspólnie ze stroną państwową podjąć odpowiednie kroki, by organizacja wspólnych wydarzeń mogła jak najbardziej służyć godnemu przeżyciu tej rocznicy” - mówi sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Jak dodał, można tu się oprzeć na pozytywnych doświadczeniach ubiegłorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, a Kościół będzie się angażować na miarę „potrzeb i możliwości”.


W skład Komitetu, z inicjatywy prezydenta RP, wejdą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i podlegli mu niektórzy ministrowie, prezes IPN oraz przedstawiciele partii politycznych, a także osoby wskazane przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osób szczególnie zasłużonych dla państwa.


lk (KAI) / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy