Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-24 09:09
AC / Radio Watykańskie

Abp Pizzaballa o losie bliskowschodnich chrześcijan

Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie uratuje zakorzenienie w Chrystusie. Takie przekonanie wyraził w Rimini łaciński patriarcha Jerozolimy.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Abp Pierbattista Pizzaballa był gościem odbywającego się tam Mityngu Przyjaźni Narodów.

„Bliski Wschód jest cały podzielony, wojny zdziesiątkowały ludność, liczba chrześcijan spadła do jednej dziesiątej – przypomniał franciszkański duchowny. – W Syrii, gdzie wojna wydaje się zmierzać ku końcowi, największym wyzwaniem jest nakłonienie ludzi do powrotu. Jednak perspektywy są niepewne, trzeba odtwarzać życie, a nic nie będzie takie samo jak kiedyś”. Abp Pizzaballa zwrócił uwagę na liczne wysiłki w tej dziedzinie podejmowane przez Kościoły lokalne, franciszkanów, jezuitów czy salezjanów. Jednak jego zdaniem to nie wystarczy, bo wielu chrześcijan, zwłaszcza młodych zamierza emigrować na stałe.

„Nie wystarcza odbudować, ale trzeba nadać kierunek – stwierdził łaciński patriarcha Jerozolimy. – Wiązanie naszej nadziei i przyszłości z projektami politycznymi i społecznymi spowoduje jedynie frustrację. To, co uratuje chrześcijaństwo, to zakorzenienie w Chrystusie”. Zdaniem hierarchy należy głosić Ewangelię, zamiast rozpaczać nad utraconą przeszłością. Nie można bowiem mówić o wartościach chrześcijańskich bez osobistego doświadczenia Chrystusa. Dopiero to doświadczenie może przełożyć się na życie publiczne, w tym na politykę i gospodarkę, tworząc współcześnie dzieła porównywalne do tych, jakie podziwiamy, oglądając dawne katedry. „Trzeba znaleźć sposób na przekazanie tego piękna, bo współczesny człowiek nieświadomie oczekuje takiej dobrej nowiny” – dodał abp Pizzaballa.

tc/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-23 23:07:01
miniaturka

Bp Janiak: życzę wam, byście byli radością Kościoła Kaliskiego

- Życzę wam i sobie, byście byli radością Kościoła Kaliskiego – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył w Przedborowie Mszy św. dla uczestników warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Tratwa” na rzecz Ewangelizacji Młodzieży.
2017-08-24 08:05:29
miniaturka

Pakistan: włoski dobroczyńca podarował chrześcijanom kościół

Kościół św. Józefa powstanie jako świątynia dla ubogiej wspólnoty chrześcijańskiej w Fajsal Town w Pakistanie.
2017-08-24 08:40:05
miniaturka

Kard. Parolin w Rosji: nowy etap ekumenicznych relacji

Trwa wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Rosji. Wczoraj kard. Pietro Parolin udał się do Soczi, gdzie został zaproszony do letniej rezydencji rosyjskiego prezydenta. Spotkał się także z patriarchą Cyrylem I.
2017-08-24 09:48:06
miniaturka

Kard. Parolin w Moskwie: problem Ukrainy

Temat „budowania mostów”, który często powraca w działaniach watykańskiej dyplomacji, kard. Pietro Parolin podjął w wywiadzie udzielonym włoskiej agencji Askanews.
2017-08-24 10:22:16
miniaturka

Mary Wagner potrzebuje pomocy Polaków

Portal pro-life.pl przekazał gorącą prośbę o pilne przesłanie listu do sędziego w Toronto, który w dniu 12 września br. ma ogłosić wyrok w sprawie Mary.
2017-08-24 10:52:09
miniaturka

Finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 27 sierpnia odbędzie się ogólnopolski finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której kilkadziesiąt tysięcy podopiecznych Caritas otrzyma wyprawki szkolne.