Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-23 23:05
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: życzę wam, byście byli radością Kościoła Kaliskiego

- Życzę wam i sobie, byście byli radością Kościoła Kaliskiego – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył w Przedborowie Mszy św. dla uczestników warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Tratwa” na rzecz Ewangelizacji Młodzieży.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W dniach 21-25 sierpnia w Ośrodku „Pascha” w Przedborowie odbywają się warsztaty kerygamtyczne dla młodzieży zrzeszonej w stowarzyszeniu „Tratwa”.

W środę wieczorem uczestników odwiedził biskup kaliski Edward Janiak, który odprawił Mszę św.

W homilii celebrans wskazał na postawę pięciu młodych poznaniaków, błogosławionych wychowanków salezjańskiego oratorium z ulicy Wronieckiej: Czesława Jóźwiaka, Edwarda Klinika, Franciszka Kęsego, Edwarda Kaźmierskiego i Jarogniewa Wojciechowskiego – powszechnie nazywanych Piątką Poznańską.

Zaznaczył, że 24 sierpnia przypadnie 75. rocznica ich męczeńskiej śmierci, kiedy to zostali straceni w więzieniu w Dreźnie. - Ci młodzi ludzie przed śmiercią dali wspaniałe świadectwo wiary. Odbyli spowiedź, przyjęli komunię świętą, modlili się wspólnie i napisali listy spod gilotyny. Listy te są niezwykle przejmujące i stanowią ich swoisty testament – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że każdy człowiek zmaga się ze zwalczaniem swoich słabości na rzecz tego, co jest piękne i wartościowe. - Ta walka wewnętrzna polega na tym, że zwycięża dobro, zwycięża to, co jest wartościowe, a nie to co jest słabe – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał młodych, aby z odwagą przyznawali się do Chrystusa w codziennym życiu. - Jesteście Panu Bogu potrzebni. Można wykorzystać każdą okazję, żeby innych uchronić przed złem, dać świadectwo, a do tego jest potrzebna odwaga – stwierdził hierarcha.

Dodał, że wiarę należy pielęgnować poprzez przyjmowanie sakramentów świętych i modlitwę. – Kto nie modli się prędzej czy później traci wiarę. Pamiętajcie, że o wiarę trzeba się zatroszczyć – podkreślał bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Marek Muzyka i ks. Przemysław Kapała działający w stowarzyszeniu „Tratwa”.

W warsztatach kerygamtycznych w Przedborowie uczestniczy 60 osób z całej diecezji kaliskiej. – Są to warsztaty dla młodzieży zrzeszonej w stowarzyszeniu „Tratwa”, a głównie jest to młodzież, która ma doświadczenie ewangelizacji, która prowadziła wspólnie z ks. Markiem Muzyką, ks. Przemysławem Kapałą i ze mną rekolekcje szkolne, parafialne i inne wydarzenia, które podejmujemy w ramach naszego stowarzyszenia – tłumaczy ks. Witold Kałmucki, współorganizator warsztatów, a zarazem diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przez pierwsze dwa dni odbywały się zajęcia teoretyczne, które przez następne dni są przekładane na praktykę. - Młodzi ludzie podczas zajęć teoretycznych dowiedzieli się czym jest kerygmat, jaka jest jego struktura, kim jest ewangelizator, jakie są jego cechy i zadania. Przez pozostałe trzy dni młodzi ludzie wypracowują narzędzia do ewangelizacji. Zostali podzieleni na kilka grup, w których zastanawiają się jak skutecznie ewangelizować, np. w przestrzeni internetowej. Poza zajęciami jest czas na wspólną modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i na integrację, która jest bardzo ważnym elementem życia młodego człowieka – powiedział ks. Kałmucki.

Młodzież z radością przygotowuje się do ewangelizacji. - Od poniedziałku do piątku uczęszczamy na warsztaty. Dowiedzieliśmy się już czym jest kerygmat, a teraz przygotowujemy narzędzia do kolejnych rekolekcji. Chcemy w przyszłości nauczać, bo do tego jesteśmy powołani. W grupach pod nadzorem księży i osób, które już ewangelizowały przygotowujemy się do ewangelizacji – mówi Martyna Fila z Chruszczyn.

Z kolei Bartek z Koźmina Wielkopolskiego podkreśla, że pierwszym i najlepszym ewangelizatorem jest Jezus Chrystus. – Przyjechałem do Przedborowa, aby spędzić czas z moimi przyjaciółmi, trochę odpocząć, ale też nabyć nowych warsztatowych doświadczeń jeśli chodzi o ewangelizację. Ewangelizacja przynosi owoce i daje dużo radości. Warto poświęcać się dla innych tak jak to czynił Pan Jezus, który był Mistrzem Ewangelizacji – podkreśla uczestnik warsztatów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy