Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-23 14:46
RA

Plener malarski „Licheń na sztalugach”.

12 artystów z Polski bierze udział w kolejnej edycji pleneru malarskiego „Licheń na sztalugach”, którego tematem wiodącym jest hasło: „Pielgrzym nie równa się turysta” (21-29.08).

Bazylika licheńska
Autor/źródło: Robert Adamczyk

W trakcie tegorocznej edycji pleneru głównym zadaniem artystów jest próba zaprezentowania człowieka w przestrzeni licheńskiego Sanktuarium: „Staraliśmy się zaprosić do udziału w plenerze różne osoby z różnych środowisk artystycznych po to, aby skonfrontowali oni swoje myślenie o sztuce, swój język sztuki z innymi spojrzeniami i perspektywami.  Jest to bardzo zróżnicowana grupa ludzi. Mamy sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Koncentrujemy się na bardzo istotnym elemencie Sanktuarium, którym są osoby je odwiedzające. Z jednej strony przyjeżdżają tu osoby, które wykonują tzw. gesty wotywne. Z drugiej zaś, dostrzec można tych, którzy chcą to miejsce zobaczyć, gdyż powoduje nimi ciekawość. Koncentrujemy się nad religijnością ekstrawertyczną” – powiedział Robert Brzęcki, kurator licheńskiego pleneru.   

Jedną z uczestniczek jest pani Magdalena Szadkowska, która jest  absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W swojej pracy artystycznej wyraża postrzeganie sytuacji, które zdarzyły się w jej bezpośrednim otoczeniu: „Nie mam ograniczenia w technice – czasami jest obraz olejny, czasami trawienie blachy a innym razem emaliowanie. W zależności od pracy wybieram technikę, która moim zdaniem najlepiej wyrazi to, co chciałabym powiedzieć” – wyjaśniła artystka. Jak dodała, licheńskie Sanktuarium bez wątpienia stanie się dla niej inspiracją w pracy artystycznej.

Plener malarski „Licheń na sztalugach”, potrwa do 29 sierpnia. W poszukiwaniu inspiracji artyści udadzą się m.in. do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego i klasztoru sióstr anuncjatek w lesie grąblińskim. Wysłuchają także koncertów organowych w wykonaniu licheńskich organistów: Barbary Kaczor oraz Michała Szostaka. Udadzą się także do Konina, aby w kościele pw. Ducha Świętego wysłuchać koncertu gitarowego Judicael Perroy w ramach Akademii Gitary.

Wernisaż poplenerowej wystawy  prac zaplanowano na połowę grudnia br. Prace będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki „Wieża ciśnień” w Koninie na ul. Kolejowej.

Licheń Stary, 23 sierpnia 2017 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy