Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-21 20:01
Waldemar Wesołowski

Nowy kanonik Kapituły Krzeszowskiej

W niedzielę 20 sierpnia w Krzeszowie podczas Mszy św. o godz. 17.00 odbyła się uroczysta instalacja ks. Marka Kluwaka na urząd kanonika gremialnego Kapituły Krzeszowskiej.

Kolegium to zostało powołane do istnienia dekretem biskupa Stefana Cichego 29 czerwca 2013 r. Kapitułę tworzy 12 kanoników gremialnych i 12 kanoników honorowych, których zadaniem jest sprawowanie uroczystej liturgii w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie oraz wspieranie Biskupa Legnickiego w rozwijaniu i pielęgnowaniu pobożności maryjnej wśród wiernych diecezji legnickiej.

Ks. Marek Kluwak został ustanowiony kanonikiem krzeszowskim przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do objęcia w pełni funkcji kanonika potrzebna jest także uroczysta instalacja, której według statutów kapituły dokonuje prepozyt.

Ks. Józef Lisowski, prepozyt kapituły wraz z ks. Marianem Kopko, dziekanem kapituły i zarazem kustoszem krzeszowskiego sanktuarium dokonali przyjęcia ks. Kluwaka do grona kanoników w ubiegła niedzielę. Podczas uroczystość nowo mianowany kanonik złożył wyznanie wiary oraz przyjął strój i insygnia kapitulne.

W uroczystości brali udział przedstawiciele parafii św. Andrzeja Ap. w Męcince, gdzie ks. Marek jest proboszczem. Piękno sprawowanej liturgii ubogacił swoimi umiejętnościami Antoni Pokora, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, który jest jednym z organistów grających podczas krzeszowskich wakacyjnych koncertów organowych.

opactwo.eu, foto Przemysław Groński


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy