Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-24 10:52
RV/mm

Franciszek do irańskich muzułmanów: dziękuję za wolę dialogu

Przed audiencją ogólną 23 listopada Franciszek spotkał się w salonie przy Auli Pawła VI z uczestnikami kolokwium, które Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zorganizowała wraz z Islamską Organizacją Kultury i Relacji z Teheranu.

Autor/źródło: flickr.com

Watykańska dykasteria już od wielu lat utrzymuje kontakty z tą działającą w stolicy Iranu instytucją. Kraj ten, w którym, jak wiadomo, dominuje islam szyicki, wolność religijną nielicznych tam chrześcijan ogranicza do samego tylko kultu, jednak utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską i podejmuje z nią inicjatywy dialogu międzyreligijnego.

Pozdrawiając biorących udział w kolokwium, Papież nawiązał do dwóch niedawnych wizyt irańskich przywódców na początku tego roku w Watykanie. Był tu najpierw prezydent Hasan Rouhani (26 stycznia), a po nim wiceprezydent Shahindokht Molaverdi (12 lutego), zajmująca się w jego gabinecie sprawami kobiecymi i rodzinnymi, której towarzyszyła delegacja kobiet.

”Sprawiło mi wielką radość, kiedy przybył tu prezydent Iranu. Zrobiła też na mnie duże wrażenie wasza kultura, gdy odwiedziła mnie pani wiceprezydent z grupą profesorek. Poruszyło mnie to bardzo pozytywnie i jestem z tego spotkania zadowolony. Cieszę się także, że mogę tutaj zobaczyć się z wami, jak również z tego, że prowadzony jest ten tak ważny dialog. Proszę was, byście nie zapominali modlić się za mnie, bo bardzo potrzebuję modlitw. I dziękuję wam za tę dobrą wolę dialogu, zbliżenia, braterstwa. Niech wam Pan błogosławi” – powiedział Papież.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-24 08:27:35
miniaturka

Papież w środowej katechezie: Kościół przez oświatę ewangelizuje

Nauczanie to jedna z form ewangelizacji – przypomniał Franciszek na środowej audiencji ogólnej. Jak zauważył na wstępie, Rok Święty dobiegł już wprawdzie końca, on jednak w swoich katechezach nie omówił jeszcze wszystkich uczynków miłosierdzia. Dziś więc przedstawił dwa kolejne: „Wątpiącym dobrze radzić” i „Nieumiejętnych pouczać”. Tytułem wstępu przypomniał o trwającym wciąż skandalu analfabetyzmu.
2016-11-24 10:10:33
miniaturka

Portugalia: gwałtowny wzrost podań o unieważnienie małżeństwa

Z danych portugalskich diecezji wynika, że w tym roku liczba wniosków w tej sprawie będzie w tym roku o ponad połowę wyższa niż w 2015 r.
2016-11-24 10:36:28
miniaturka

Jasna Góra: trwają rekolekcje biskupów

Ich przesłanie, jak mówi tegoroczny rekolekcjonista o. Ryszard Szmydki, oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, to Jezusowy nakaz - ewangelizować.
2016-11-24 12:23:06
miniaturka

Synod Biskupów 2018 poprzedzi ankieta wśród młodzieży

Katalog pytań stanowić będzie część dokumentu przygotowawczego, który uchwaliła Rada Synodalna w dniach 21-22.11 w Watykanie pod przewodnictwem Franciszka. Delegatem z Europy Środkowej jest arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn.
2016-11-24 12:47:20
miniaturka

Watykan: ogłoszono program papieskich celebracji w grudniu i styczniu

12 grudnia, we wspomnienie Matki Bożej z Guadelupe – patronki narodów Ameryki i Filipin Ojciec Święty po raz trzeci będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice watykańskiej – poinformowało Biuro Ceremonii Papieskich.
2016-11-24 13:55:44
miniaturka

Wspólne opodatkowanie rodziców i dzieci - dlaczego warto je wprowadzić?

- Rodziny wielodzietne płacą takie same podatki jak rodziny bezdzietne lub z mniejszą liczbą dzieci. Tę sytuację zmieniłoby wprowadzenie tzw. ilorazu rodzinnego, czyli łącznego opodatkowania rodziców i dzieci - uważa prof. dr hab. Marek Kośny.