Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-21 15:24
Anna Bajon / o. Stanisław Tomoń BPJG

Jasna Góra - Kaplica Najświętszego Sakramentu poświęcona po gruntownej renowacji

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. papieża Piusa X, nazywanego papieżem Eucharystii, dlatego właśnie dziś poświęcono Kaplicę Najśw. Sakramentu czyli Kaplicę św. Piusa X.

Autor/źródło: Isianna, licencja: CC0

Twórcą nowego wystroju Kaplicy jest Jerzy Maciejowski, projektant i artysta współpracujący z Jasną Górą. Wieczernik, i znajdująca się w jego centralnym miejscu mała Kaplica Najśw. Sakramentu, powstały na Jasnej Górze w latach 1921-1927 ubiegłego wieku. Projektantem Wieczernika był krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz.

W nowej aranżacji Kaplicy zastosowano najnowsze technologie – okratowane drzwi z szybą zespoloną, wentylację, ogrzewanie podłogowe - tak, żeby warunki do przechowywania Najśw. Sakramentu były jak najlepsze przez cały rok, także jesienią i zimą, kiedy w tym miejscu jest sporo wilgoci.

Na uroczystości poświęcenia odnowionej Kaplicy obecni byli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, który przewodniczył ceremonii poświęcenia; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, o. Czesław Brud, administrator klasztoru jasnogórskiego oraz o. Zygmunt Bola, jasnogórski ceremoniarz, który sprawuje pieczę nad Kaplicą Najśw. Sakramentu.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-21 13:51:49
miniaturka

Chojnice: Rycerze Kolumba apelują o pomoc ofiarom nawałnic

Rycerze Kolumba z Parafialnego Okrągłego Stołu w Chojnicach apelują o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic, które w nocy z 11 na 12 sierpnia spowodowały zniszczenia w powiecie chojnickim.
2017-08-21 14:50:33
miniaturka

Papieski tweet o pokoju

W swoim dzisiejszym wpisie na swym koncie @Pontifex na Twitterze, papież znów pisze o ranach wojny i terroryzmu.
2017-08-21 15:01:13
miniaturka

Rzecznik kurii opolskiej o poszukiwaniach ks. Grzywocza: szukamy żywego człowieka!

„Szukamy żywego człowieka! To jest dla mnie najważniejsze! – zapewnił mnie szef ekipy ratowniczej. To niesamowite, jak bardzo tym ludziom zależy na odnalezieniu ks. Krzysztofa” – powiedział KAI ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii opolskiej.
2017-08-21 15:45:59
miniaturka

Kościół po ataku w Finlandii: potrzeba większej współpracy międzyreligijnej

Trzeba mocniej się zaangażować we współpracę międzyreligijną - taki wniosek wyciągnął Kościół katolicki w Finlandii po pierwszym w historii ataku terrorystycznym w tym kraju, do jakiego doszło 19 sierpnia w Turku.
2017-08-21 18:16:20
miniaturka

Ekwador: odpowiedź biskupów na kryzys polityczny w kraju

W świetle ostatnich wydarzeń politycznych, Biskupi Ekwadoru wystosowali list, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie i troskę.
2017-08-21 18:23:26
miniaturka

Abp Jędraszewski: krzyż symbolem miłosierdzia Boga

Wczoraj, 20 sierpnia, do łagiewnickiego sanktuarium przybyli uczestnicy IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Mszy przewodniczył abp Marek Jędraszewski.