Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-20 17:59
ek / Radio Watykańskie

Barcelona modli się za ofiary islamistów

W Barcelonie modlono się dziś rano za 15 ofiar śmiertelnych zamachu i ponad 120 osób, które odniosły w nim obrażenia.

Autor/źródło: djedj/Pixabay/licencja CC0

Rano do słynnej bazyliki Gaudiego Sagrada Familia przybyła para królewska, premier Hiszpanii, burmistrz Barcelony oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Eucharystię sprawował metropolita tego miasta kard. Juan José Omella. „To piękne, że możemy być tu wszyscy razem. Z tej mozaiki zbudowane jest nasze społeczeństwo. Wszyscy zjednoczeni dla jednego wspólnego celu, którym jest pokój, wzajemny szacunek i współżycie w braterstwie” – mówił w homilii arcybiskup Barcelony.


Rozmawiając jeszcze przed Mszą z Radiem Watykańskim, kard. Omella zwrócił uwagę na ogrom cierpienia, jakie spowodowały niedawne zamachy. - „Jestem głęboko poruszony po wszystkich spotkaniach z rannymi, z rodzinami ofiar. Widziałem tak dużo cierpienia. I pytam się: dlaczego? Co dzieje się w głowie człowieka, który wsiada za kierownicę furgonetki i usiłuje zabić swych bliźnich, ludzi takich jak my wszyscy, niewinnych. Jak to możliwe? Gorąco pragnę, z całego serca, aby nasza modlitwa dotarła do nieba i aby Pan dał wszystkim ludzkie serce, a nie serce z kamienia, aby szanowano innych, nawet jeśli nie myślą tak samo jak my” – powiedział kard. Omella.

Dodajmy, że, jak wynika z policyjnego dochodzenia, islamiści planowali również przeprowadzenie zamachu na bazylikę Świętej Rodziny, w której sprawowana była dzisiejsza Msza. Jest ona najważniejszym symbolem współczesnego chrześcijaństwa w Hiszpanii, a zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych w tym kraju. To wciąż jeszcze nie dokończone arcydzieło Gaudiego odwiedza co roku 4,5 mln turystów.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-20 13:04:56
miniaturka

Kard. Ryłko na pielgrzymce kobiet i dziewcząt: Chrystus na Was liczy

Kard. Stanisław Ryłko przewodniczył Eucharystii sprawowanej na piekarskim wzgórzu podczas pielgrzymki stanowej kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
2017-08-20 17:36:49
miniaturka

Watykańskie przesłanie na mityng w Rimini

Do podjęcia na nowo i rozwijania duchowego i kulturowego dziedzictwa naszych przodków zachęca w imieniu Papieża uczestników Mityngu Przyjaźni Narodów kard. Pietro Parolin.
2017-08-20 17:54:23
miniaturka

Opolska Caritas prowadzi zbiórkę pieniędzy na finansowanie poszukiwań ks. Grzywocza

Zgodnie z obowiązującym w Szwajcarii prawem, akcja poszukiwawcza zaginionego w czwartek w Alpach Szwajcarskich ks. Krzysztofa Grzywocza finansowana jest ze środków prywatnych.
2017-08-20 19:09:11
miniaturka

Papież o ostatnich zamachach

Papież Franciszek nawiązał dziś do serii islamskich zamachów, które wstrząsnęły światem w ubiegłym tygodniu.
2017-08-21 08:13:48
miniaturka

Kanada: pielgrzymka na kanadyjkach ku dialogowi i pojednaniu

Zakończyła się specjalna pielgrzymka kanadyjskich katolików mająca na celu promocję dialogu i pojednania między potomkami europejskich kolonizatorów oraz rdzennej ludności.
2017-08-21 09:03:53
miniaturka

Kanada: biskupi przeciw niemoralności przemysłu wydobywczego

„Nie da się zaakceptować niemoralnego zachowania niektórych kanadyjskich firm wydobywczych, które w Ameryce Łacińskiej i gdzie indziej, zasłaniając się brakiem regulacji prawnych, unikają etycznej odpowiedzialności”.