Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-19 22:53
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: pątnicy najstarszej pielgrzymki wrócili od Maryi do Józefa

Bp Stanisław Napierała witał w Kaliszu pielgrzymów wracających z Jasnej Góry i przewodniczył na placu przy Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 380. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 26. Diecezji Kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 380. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 26. Diecezji Kaliskiej.

Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączyli: bp Stanisław Napierała, proboszczowie kaliskich parafii i przedstawiciele władz miasta Kalisza, którzy przeszli z pielgrzymami do Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pątnikami kwiatami. Do Kalisza pieszo powróciły grupy z parafii kaliskich oraz grupa z Chełmc. Łącznie przyszło ok. 400 osób.

Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

W homilii celebrans porównał pielgrzymów do żniwiarzy z Ewangelii. - Jesteście podobni do żniwiarzy, którzy szli trudząc się i niosąc ziarno na zasiew, a wracacie z radością niosąc swoje snopy pielgrzymie. Patrzymy na was z podziwem i spoglądamy na te duchowe snopy, które wszystkich radują. Jest w nich przede wszystkim doświadczenie Boga w czasie pielgrzymki – powiedział bp Napierała.

Podkreślał, że Pan Jezus towarzyszył pielgrzymom w drodze. - Pan na różne sposoby dawał wam odczuć swoją obecność, dawał się poznać jako miłość miłosierna, przebaczająca. W tych snopach jest też zwycięstwo nad sobą samym, nad słabością, nad różnymi wątpliwościami. W tym snopie jest bogactwo łask, darów, które przynosicie ze sobą. To jest owoc waszych modlitw, jakie zanosiliście przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że pielgrzymi zawsze powinni kierować się wiarą. - Wiara ma być światłem na cały rok w waszym życiu – dodał bp senior.

Zachęcał pątników, aby wyrażali wdzięczność Panu Bogu za łaskę pielgrzymki. - Wspólnie dziękujemy organizatorom, kierownikowi pielgrzymki, duchowemu przewodnikowi, dobroczyńcom, służbom porządkowym i medycznym, mediom – mówił hierarcha.

Dziękował też pielgrzymom za ich świadectwo. - I wam dziękujemy pielgrzymi. Dziękujemy, że zechcieliście stanąć na tym pielgrzymim szlaku, który  teraz w tych dniach i tygodniach wiedzie przez naszą ojczyznę rozmaitymi drogami, ścieżkami na miejsca naznaczone obecnością Matki Bożej, wśród nich tam na Jasną Górę. Chcieliście stanąć na tym pielgrzymim szlaku, aby reprezentować Kalisz i naszą kaliską diecezję. Miejcie świadomość, że jesteście tymi, którzy zapisali się w historii 380. Pielgrzymką Kaliską, najstarszą w naszej ojczyźnie i 26. w dziejach naszej młodej diecezji – stwierdził bp Napierała.

Po komunii św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę podążało ok. 2200 osób w 24 grupach (8 kaliskich, 14 promienistych i 2 rowerowych). Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Nie bój się! Nigdy Cię nie opuszczę…”. Kierownikiem pielgrzymki po raz piąty był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Adam Kraska. Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej. Owocem pielgrzymki jest duchowa adopcja, której podjęli się pielgrzymi.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-19 18:18:42
miniaturka

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: jak patrzeć na zaćmienie

21 sierpnia doświadczenie całkowitego zaćmienia słońca stanie się udziałem osób przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych. Europa Zachodnia zobaczy zaćmienie częściowe. W Polsce zjawisko nie będzie dostrzegalne.
2017-08-19 19:06:16
miniaturka

Turku: iraccy chrześcijanie ostrzegali przed terrorystami

- Im chodzi nie tyle o zmianę kraju czy poszukiwanie dobrobytu, lecz o islamizację chrześcijańskiej Europy. Dla mnie jest to bardzo wyraźne, czarno na białym, tak to widzę i ciągle tego doświadczam - mówi ks. Piotr Gębara SCJ, proboszcz katolickiej parafii w Turku.
2017-08-19 21:35:45
miniaturka

Polskie Dzieci Dzieciom w Syrii

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna kolejny projekt "Polskie Dzieci Dzieciom w Syrii". Myślą przewodnią jest stworzenie pewnego rodzaju więzi opartej na wzajemnym wsparciu.
2017-08-20 08:18:21
miniaturka

Abp Michalik: miłość między małżonkami nie może być miłością czasową

Emerytowany metropolita przemyski, abp Józef Michalik, przewodniczył 19 sierpnia Mszy św. podczas VIII Podkarpackiego Wesela bez Toastu w Miejscu Piastowym.
2017-08-20 08:31:32
miniaturka

Boliwijscy biskupi będą rozmawiać z Papieżem

Boliwijscy biskupi wybierają się do Rzymu, by spotkać się z Ojcem Świętym. Poinformował o tym sekretarz konferencji episkopatu Boliwii bp Aurelio Pesoa.
2017-08-20 08:43:25
miniaturka

Łagiewniki: artyści w hołdzie kard. Franciszkowi Macharskiemu

Z okazji 15. rocznicy konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II w sobotni wieczór odbył się koncert zatytułowany „Jezu ufam Tobie”.