Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-19 17:57
AC

W sobotę 19 sierpnia na Jasną Górę dotarła Gliwicka Piesza Pielgrzymka

Po kilkudniowej wędrówce pielgrzymi dotarli dzisiaj na Jasną Górę. O godz. 15.00 uczestniczyli w Eucharystii.

Autor/źródło: ks. Bernard Koj

Biskup Jan Kopiec przewodniczył dziś Mszy św. na Wałach o godz. 15.00. Pielgrzymom towarzyszył piękny śpiew scholi, którą przygotował i prowadził p. Leszek Sojka.

W homilii bp Jan mówił o niezwykłej atmosferze, która udziela się Kościołowi przy pielgrzymce na Jasną Górę. Podkreślał, że życie trzeba umieć tak ukształtować, jak życzy sobie tego Jezus Chrystus, według najpiękniejszych zasad, które Bóg do ludzi kieruje.

- Nosimy w sercu różnego rodzaju potrzeby. Wszyscy dzielimy się z Maryją, by to przedstawiła swojemu Synowi - mówił bp Jan. Podkreślił także, że kiedy stoi się na Jasnej Górze, na myśl przychodzą słowa z Listu św. Pawła do Galatów, które przypomniała dzisiejsza liturgia: "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem".  Biskup Jan mówił o tym, aby widzieć tę pełnię czasu w każdej sytuacji, dla naszego dobra, by móc podejmować wysiłek mając do dyspozycji Dar, którym jest Jezus Chrystus. Dla pielgrzymów dziś takim czasem pełni mogło być to, co mogli ofiarować na Jasnej Górze.

Bp Ordynariusz podkreślił 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Mówił, że to niezwykły dar być na Jasnej Górze w roku, w którym przeżywamy takie historyczne wydarzenie. Pielgrzymom życzył dużo radości i dużo dobra.

Na koniec odmówiono jubileuszową modlitwę na 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wyrażono także wiele podziękowań. - Za to, że tu jesteście, za to, że pielgrzymowaliście serdeczne, serdeczne Bóg zapłać - wszystkim za wszystko - mówił ks. Plucik. Bp Jan Kopiec podziękował ks. Bernardowi Plucikowi za kierowanie pielgrzymką, ojcom paulinom i wszystkim pielgrzymom.

Zasadnicza część pielgrzymki rozpoczęła się 17 sierpnia, jednak pierwsza grupa ("promienista") wyszła już dzień wcześniej, 16 sierpnia. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Bernard Plucik. Pielgrzymi przebyli łącznie 130 km (licząc od Kuźni Raciborskiej, czyli grupy pierwszej). W sumie szło 10 grup (1464 osoby). Dziś do modlitwy dołączyli także pielgrzymi duchowi. Biskupi, którzy towarzyszyli pielgrzymom to ks. Bp Ordynariusz Jan Kopiec i ks. Bp Senior Gerard Kusz. W pielgrzymce wzięło udział 33 księży (plus 3 w służbach) i 17 kleryków. W trasę wyruszyło także 7 sióstr zakonnych. W pielgrzymce wzięli udział nie tylko polscy pielgrzymi, ale i zagraniczni (12 pątników z Niemiec). Najmłodsi pielgrzymi, Rita oraz Norbert, mieli 5 miesięcy, najstarszy pielgrzym 85 lat.

Pielgrzymom towarzyszyło w drodze hasło "Idźcie i głoście".

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-19 13:03:39
miniaturka

W Alpach Szwajcarskich zaginął ks. Krzysztof Grzywocz

Szwajcarska policja opublikowała w piątek komunikat o zaginięciu ks. Krzysztofa Grzywocza, duchownego diecezji opolskiej. Ks. Grzywocz to ceniony rekolekcjonista, kierownik duchowy, terapeuta i autor.
2017-08-19 14:07:49
miniaturka

List Papieża do jego wysłannika na jubileusz św. Róży z Limy

Umiłowanie Bożego stworzenia przez św. Różę z Limy oraz jej wpływ na rozwój chrześcijaństwa w Peru i Ameryce Łacińskiej przypomniał Papież w liście do swojego wysłannika na zakończenie jubileuszu 400-lecia jej śmierci.
2017-08-19 17:06:38
miniaturka

Boblice: przerwano pierwszą Pieszą Pielgrzymkę Ekstremalną

Zaprawieni w ekstremalnym pielgrzymowaniu boboliczanie tak trudnej pielgrzymki jeszcze nie przeżyli. Po pokonaniu jednej trzeciej 30-kilometrowej trasy wokół swojego miasta, zrezygnowali z dalszej wędrówki.
2017-08-19 18:18:42
miniaturka

Dyrektor Obserwatorium Watykańskiego: jak patrzeć na zaćmienie

21 sierpnia doświadczenie całkowitego zaćmienia słońca stanie się udziałem osób przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych. Europa Zachodnia zobaczy zaćmienie częściowe. W Polsce zjawisko nie będzie dostrzegalne.
2017-08-19 19:06:16
miniaturka

Turku: iraccy chrześcijanie ostrzegali przed terrorystami

- Im chodzi nie tyle o zmianę kraju czy poszukiwanie dobrobytu, lecz o islamizację chrześcijańskiej Europy. Dla mnie jest to bardzo wyraźne, czarno na białym, tak to widzę i ciągle tego doświadczam - mówi ks. Piotr Gębara SCJ, proboszcz katolickiej parafii w Turku.
2017-08-19 21:35:45
miniaturka

Polskie Dzieci Dzieciom w Syrii

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna kolejny projekt "Polskie Dzieci Dzieciom w Syrii". Myślą przewodnią jest stworzenie pewnego rodzaju więzi opartej na wzajemnym wsparciu.