Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-18 15:25
S. Zielińska

Trwa 25. Diecezjalna i 371. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Dziś drugi dzień pielgrzymują pątnicy w ramach 25. Diecezjalnej i 371. Gliwickiej Pieszej Pielgrzymki do Matki Bożej Częstochowskiej.

Autor/źródło: ks. Łukasz Jacek

Pielgrzymka, która wyruszyła wczoraj (17 sierpnia) z gliwickiej katedry zatrzymała się na nocleg w Tworogu. Do grup z Kuźni Raciborskiej i Gliwic dołączyli pielgrzymi z Toszka i Tarnowskich Gór.

Dzisiejszą poranną Mszę św. odprawił i homilię wygłosił gliwicki biskup senior Gerard Kusz.

W homilii ks. biskup Kusz wskazał na duchowe kamienie niesione przez pielgrzymów do Matki Bożej, które mają się przemieniać, mają stawać się chlebem. Przypomniał także, że Matka Najświętsza wskazuje na swego syna Jezusa, jako tego, który potrafi przemienić kamienie w chleb.

Wychodząc od słów Ewangelii wskazał, że jednym z rodzajów takich kamieni, to rozbite małżeństwa, niepełne rodziny, powtórne małżeństwa zawierane tylko w rycie świeckim, to rozdarte serca ludzkie.

Kolejnym kamieniem wskazanym w homilii, który obciąża człowieka, jest mała wiara. Zachowanie podobne do dziecka, gdy człowiek pamięta o Bogu tylko, kiedy chce Go o coś prosić.

Biskup Kusz nawiązując do przypadającej w tym roku 100. rocznicy objawień fatimskich i przesłania z nich płynącego przypomniał o potrzebie pokuty, nawrócenia oraz modlitwy o nowy naród.

Hierarcha podkreślił też wagę cierpienia, które jest potrzebne człowiekowi do pełni dojrzałości.

- Bez cierpienia nie ma pełni człowieczeństwa. Ta kropla cierpienia przyjęta dobrowolnie, jest tym co spaja wszystkie nasze czyny, co spaja nasze więzi międzyludzkie i więzi z Bogiem.-  powiedział.

Na zakończenie bp Kusz życzył pielgrzymom, aby towarzyszyła im moc Boża i aby nie ustali w drodze.

- Niech wam towarzyszy i zbliża was do swego Syna Matka Najświętsza, żebyście rozumieli, w roku 100-lecia objawień fatimskich, że potrzebne jest w naszym życiu osobistym, społecznym i narodowym nawrócenie i pokuta.


Dziś pielgrzymi zatrzymają się na nocleg w Boronowie. Tutaj dołączy grupa szara z Lublińca i okolic.

Ostatni odcinek wędrówki wszystkie grupy przejdą razem, aby 19 sierpnia zakończyć pielgrzymkę Mszą św. na Jasnej Górze o godz. 15:00.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-18 13:38:27
miniaturka

Komunikat KEP na 300. rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Częstochowskiej

Polscy biskupi wraz z ojcami paulinami zapraszają 26 sierpnia do wspólnego dziękczynienia podczas głównych uroczystości 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-08-18 14:14:17
miniaturka

ŚDM w Paryżu były sukcesem medialnym i przyczyniły się do odrodzenia Kościoła

Światowe Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 r. przyczyniły się do odrodzenia Kościoła - pisze francuski dziennik "La Croix" w przeddzień 20. rocznicy spotkania młodych w tym kraju.
2017-08-18 14:58:23
miniaturka

Do 1 na 1000 nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich dochodzi w Kościele

Zaledwie jeden promil nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich popełniany jest w środowisku kościelnym - informuje hiszpański dwumiesięcznik jezuicki "Sal Terrae".
2017-08-18 16:18:22
miniaturka

Abp Gądecki apeluje o wsparcie dla ofiar nawałnic

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje do Polaków o wsparcie dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic, jakie w ostatnich dniach nawiedziły Polskę.
2017-08-18 16:42:48
miniaturka
play

Transmisja Jubileuszowej Nowenny Jasnogórskiej - dzień 2

Trwa Jubileuszowa Nowenna Jasnogórska „Koronowana Służebnica”, prowadzona przez bp. Grzegorza Rysia. Dziś o godz. 18:30 transmisja drugiego rozważania: Hodegetria.
2017-08-18 18:14:05
miniaturka

Watykański telegram po zamachu w Barcelonie

Na ręce arcybiskupa Barcelony, kard. Juana José Ommelli przesłany dziś został watykański telegram kondolencyjny.