Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-17 18:46
S. Zielińska / KAI

Włóczykoła - trwa rowerowa pielgrzymka młodzieży do Rzymu

18-osobowa grupa młodzieży z archidiecezji katowickiej pielgrzymuje przez Europę rozważając nauczanie papieża Benedykta XVI i św. Franciszka z Asyżu.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Rowerowa pielgrzymka z Katowic do Rzymu, to inicjatywa grupy Włóczykoła, która od kilku lat wspólnie pielgrzymuje po Polsce i Europie. W tym roku w ciągu 14 dni zamierzają pokonać 1800 km w rowerowej pielgrzymce z katowickiej katedry pw. Chrystusa Króla do bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Każdy z 18 rowerzystów wiezie bagaż ważący nawet 25 kg i intencje modlitewne, które, za pośrednictwem portali społecznościowych, nadsyłają im kolejne osoby. Po drodze czytają teksty Benedykta XVI i św. Franciszka z Asyżu i dyskutują o nich, a dwóch patronów pielgrzymki chcą poznać nie tylko poprzez ich nauczanie, ale też miejsca z nimi związane, dlatego na trasie wyprawy znalazł się dom rodzinny Ratzingerów i Asyż. Nie mają wozu technicznego, ani zaplanowanych noclegach, a na fanpage'u na Facebooku piszą o sobie: "zdani na Boga :)".

- Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy młodzież z mojej ówczesnej parafii w Michałkowicach usłyszała, że jako student jeździłem na wyprawy rowerowe. Zapytali mnie, czy zorganizuję im taką wyprawę i wspólnie, na dwa razy objechaliśmy Polskę dookoła wzdłuż granic - to jest ok. 3,7 tys. km - opowiada kierownik wyprawy, ks. Dawid Sładek z katowickiej katedry. Jak dodaje, rok później wspólnie wybrali się nad Morze Czarne, a w tym roku postanowili pielgrzymować na rowerach do Rzymu.

Uczestnicy wyprawy każdego dnia pokonują ok. 140 km, modląc się, zwiedzając okolice i szukając noclegów u ludzi dobrej woli, którzy - jak dotąd - chętnie zapraszają ich na nocleg. Ich celem jest Rzym, gdzie większość rowerzystów jeszcze nie była.

"Gdyby udało się spotkać z papieżem, to by było fajnie. Jedziemy spontanicznie: na wiarę, że Pan Bóg się zatroszczy. A On naprawdę się troszczy: w Pradze na przykład spaliśmy u franciszkanów w samym centrum miasta!" - mówi optymistycznie ks. Sładek.

Każdego wieczoru rowerzyści relacjonują na swoim fanpage'u kolejne etapy pielgrzymki. Bieżące informacje o wyprawie można znaleźć pod adresem: Facebook/Włóczykoła

abd / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-17 16:06:02
miniaturka

Mikstat: suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bp. Seniora Stanisława Napierały

"Święty Roch jako Patron nigdy się nie przeżyje(...) dlatego, że zawsze będą zwierzęta, a ludzie kochają zwierzęta" mówił w Mikstacie ks. bp Stanisław Napierała
2017-08-17 16:06:37
miniaturka

Zatrzymaj aborcję – w Sejmie złożono projekt ustawy

Na ręce marszałka Sejmu zostało dziś złożone zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.
2017-08-17 18:21:50
miniaturka

Nuncjusz w Kolumbii o papieskiej wizycie

Ojciec Święty bardzo intensywnie pracuje nad swoimi przemówieniami, które chce wygłosić w Kolumbii w przyszłym miesiącu. - powiedział abp Ettore Balestrero w wywiadzie radiowym.
2017-08-17 22:19:30
miniaturka

O Boże błogosławieństwo w inwentarzu modlono się u św. Rocha w Mikstacie

Święty Roch jest opiekunem zwierząt. W Mikstacie podczas uroczystości odpustowych błogosławi się zwierzęta. Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła Msza św.
2017-08-18 08:12:37
miniaturka

Watykan i Moskwa przed wizytą kard. Parolina w Rosji

„Jadę do Rosji, aby wspierać pokój” – te słowa kard. Pietro Parolina wybiły media na pierwszy plan. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej udzielił przed swoją wizytą w Moskwie (20-24 sierpnia) kolejnego wywiadu.
2017-08-18 08:37:37
miniaturka

Wietnam: wysłannik Watykanu wzywa do szacunku dla wiary

„Chciałbym powiedzieć wietnamskim cezarom, aby oddali Bogu to, co Boże” – powiedział na Kongresie Maryjnym papieski nuncjusz w tym południowoazjatyckim kraju.