Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-23 18:02
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Łotwa: nuncjusz apostolski w sanktuarium maryjnym w Agłonie

„Miłosierdzie jest duszą życia konsekrowanego”. Mówił o tym nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich, odwiedzając narodowe sanktuarium maryjne Łotwy.

Autor/źródło: By Zairon - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41416748

Abp Pedro López Quintana we wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny przewodniczył uroczystej Mszy z udziałem łotewskiego episkopatu i osób konsekrowanych z całego kraju.

Pielgrzymka odbyła się dokładnie w rok po poprzedniej, kiedy to nastąpiła na Łotwie kulminacja obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Obecnie członkowie rodzin zakonnych dziękowali za zakończony Jubileusz Miłosierdzia.

W homilii abp López Quintana przypomniał papieskie nauczanie dotyczące życia konsekrowanego w kontekście miłosierdzia. Stwierdził, że chrześcijańskie miłosierdzie, przeżywane w duchu wiary, pozwala odradzać się życiu wspólnotowemu i apostolskiemu, mimo kryzysów czy zniechęcenia. Z drugiej strony może być ono na zewnątrz ważnym świadectwem obecności Boga w świecie, jeśli skutecznie dostrzeżemy i podejmiemy współczesne wyzwania, które domagają się objęcia postawą miłosierdzia.

Pielgrzymka do Agłony była również okazją do podzielenia się świadectwami związanymi z zakończonym Rokiem Jubileuszowym Miłosierdzia. Szczególnie ważne były w nim kanonizacje o. Stanisława Papczyńskiego i Matki Teresy z Kalkuty, których zgromadzenia zakonne – marianów i misjonarek miłości – działają na Łotwie.

Krajowa konferencja osób konsekrowanych zamierza też włączyć się w przygotowania do kolejnego zgromadzenia Synodu Biskupów, poświęconego młodzieży i powołaniom. Natomiast najbliższym wyzwaniem będzie pomoc w Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym w Rydze przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-23 13:28:46
miniaturka

Bp Czaja poświęcił łaźnię dla bezdomnych w Opolu

Czujcie się tu jak w domu – powiedział bp Andrzej Czaja podczas otwarcia łaźni dla bezdomnych w Opolu przy ul. Szpitalnej 3a.
2016-11-23 17:08:52
miniaturka

Kanada: prawo do eutanazji szkodzi katolickiej służbie zdrowia

W kilka miesięcy po wprowadzeniu, prawo do tzw. „wspomaganego samobójstwa” skomplikowało funkcjonowanie katolickich placówek służby zdrowia.
2016-11-23 17:40:55
miniaturka

Watykan w ONZ: konieczna współpraca w gospodarce wodnej

Problem dostępu do wody pitnej jest poważny i może doprowadzić nawet do trzeciej wojny światowej – przypomniał abp Bernardito Auza.
2016-11-23 18:51:28
miniaturka

Ameryka Środkowa: biskupi modlą się za ofiary huraganu Otto

W Gwatemali zebrał się Sekretariat Episkopatów Ameryki Środkowej (SEDAC). Omawiane są bieżące tematy regionu.
2016-11-24 07:06:54
miniaturka

Hiszpańskie spotkanie zwierzchników trzech religii Ziemi Świętej

„W imię Boga my, ludzie Ziemi Świętej i zwierzchnicy tamtejszych wspólnot religijnych, jesteśmy zgromadzeni, by angażować się w dążenie do pokoju” – czytamy w deklaracji podpisanej przez uczestników spotkania w Alicante na południu Hiszpanii.
2016-11-24 07:43:26
miniaturka

Papież spotkał się z prezydentem Wietnamu

Papież Franciszek przyjął na popołudniowej audiencji prezydenta Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Tran Dai Quang rozmawiał następnie z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.