Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-16 14:28
Waldemar Wesołowski

600 lat kościoła w Kliczkowie.

Kliczków (diecezja legnicka) znany jest nie tylko z pięknego zespołu zamkowego, ale też z zabytkowego kościoła pw. Pokłonu Trzech Króli.

Kościół filialny w Kliczkowie, należący do parafii Osiecznica, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój wiek, ale też szczególne wezwanie – Pokłonu Trzech Króli. Ten moment związany z narodzinami Syna Bożego uwieczniony jest w ołtarzu głównym. Znajdziemy tam rzeźbioną scenę pokłonu Trzech Króli. Na dwóch skrzydłach bocznych tego tryptyku zobaczymy namalowane na desce sceny: zwiastowania, narodzenia Jezusa, obrzezania Dzieciątka i ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu.

Po zamknięciu skrzydeł bocznych przed oczami modlących jawią się dwie postaci naturalnej wielkości namalowane na desce: Matka Boża Bolesna i Jezus ubiczowany. Zwieńczeniem górnej części ołtarza jest scena pasyjna – Maryja trzyma na rękach ciało umęczonego Syna (pieta). Na uwagę zasługuje też piękna ambona z wizerunkami ewangelistów.

W świątyni znajdziemy także wiele symboli i pamiątek związanych z fundatorami – rodziną Rechenbergów i ich potomkami. Na loży kolatorskiej znajdującej się po lewej stronie prezbiterium widoczne są herby rodowe. Cennym zabytkiem jest także rzeźbione w drewnie epitafium Kaspra Von Rechenberga i jego żony Katarzyny Schaffgotsch. Możemy podziwiać tylko jedną jego część, pozostałe elementy, w tym figury modlących się dzieci, znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. We wnętrzu świątyni znajdziemy także dwie krypty grobowe Rechenbergów i Schellendorfów. Ponadto cennymi zabytkami są kamienna chrzcielnica i sakramentarium.

Kościół pw. Pokłonu Trzech Króli jest świątynią niewielką, kryjącą za to wiele cennych dzieł, które są znakiem wiary fundatorów i pobożności miejscowych katolików.

Uroczystości jubileuszowe w Kliczkowie zaplanowano na 9 września br. Główna Msza św. z udziałem parafian i zaproszonych gości będzie odprawiona o godzinie 15,00. Przewidziano także koncert muzyczny i wspólną agapę. Do wspólnego świętowania zaprasza proboszcz ks. Artur Kaproń.


Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-16 13:10:28
miniaturka

Rosja: ks. I. Kowalewski przypomina o męczennikach różnych wyznań chrześcijańskich

W czasach istnienia ZSRR, zwłaszcza w okresie przedwojennym, z rąk komunistów zginęło 422 księży katolickich i zamknięto ponad 1,2 tys. naszych świątyń – powiedział sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski.
2017-08-16 13:48:20
miniaturka

Watykan: papież modli się za ofiary katastrofy w Sierra Leone

Ojciec Święty za pośrednictwem swojego sekretarza stanu, kard. Pietro Parolina zapewnił o swej modlitwie i solidarności w związku z katastrofalną lawiną błotną, która zeszła w poniedziałek rano na przedmieściach stolicy Sierra Leone, Freetown.
2017-08-16 14:26:45
miniaturka

Apel Przewodniczącego Episkopatu o pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic

Z apelem o wsparcie dla dotkniętych skutkami ostatnich nawałnic, zwrócił się abp Stanisław Gądecki. Wyraził również solidarność z poszkodowanymi i zapewnił o modlitwie.
2017-08-16 15:01:01
miniaturka

Brazylia: watykańska reforma medialna na spotkaniu katolickich dziennikarzy

„Mutirão komunikacji” – pod takim enigmatycznym hasłem rozpoczyna się w Santa Catarina w Brazylii krajowe spotkanie dziennikarzy katolickich (16-20 sierpnia).
2017-08-16 15:12:37
miniaturka

Portugalia w żałobie po wypadku w Funchal na Maderze

Kościół w Portugalii modli się za ofiary wczorajszego wypadku w Funchal na Maderze.
2017-08-16 15:24:07
miniaturka

Salwador: Romero – męczennik nadziei

„Męczennikiem nadziei” nazwał papieski wysłannik bł. Oscara Arnulfo Romero w stulecie jego urodzin.