Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-16 13:07
ek / KAI

Rosja: ks. I. Kowalewski przypomina o męczennikach różnych wyznań chrześcijańskich

W czasach istnienia ZSRR, zwłaszcza w okresie przedwojennym, z rąk komunistów zginęło 422 księży katolickich i zamknięto ponad 1,2 tys. naszych świątyń – powiedział sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

W rozmowie z angielskim tygodnikiem katolickim „The Tablet” zaapelował on do chrześcijan zachodnich, aby w roku setnej rocznicy rewolucji październikowej pamiętali bardziej o męczennikach spośród ludzi wierzących niż o wspominaniu najbardziej znanych dysydentów.

„Cierpienia w sowieckich więzieniach i obozach pracy pozostają punktem odniesienia dla całego społeczeństwa rosyjskiego, nie tylko dla wspólnot religijnych” – oświadczył kapłan. Podkreślił, że te „historie świadectwa i męczeństwa są powszechnie znane i szanowane, zbudowano kościoły ku czci zamęczonych za wiarę, których należy porównywać z męczennikami z pierwszych wieków chrześcijaństwa”.


W tym kontekście rozmówca tygodnika zwrócił uwagę, że o ile dzieła takich dysydentów jak Aleksandr Sołżenicyn (1918-2008) czy Nadieżda Mandelsztam (1899-1980) są powszechnie znane na całym świecie, to trzeba również pamiętać o dziesiątkach i setkach tysięcy chrześcijan, którzy zginęli z powodu swej wiary.


Zdaniem ks. Kowalewskiego w wyniku represji, prześladowań i „terroru głodu” po 1917 zginęło co najmniej 21 mln ludzi, w tym – według rosyjskich danych rządowych – ok. 106 tys. duchownych prawosławnych, rozstrzelanych w okresie tzw. „wielkiej czystki” w latach 1937-38. Gdy chodzi o Kościół katolicki w ówczesnym ZSRR, to rozstrzelano, zamordowano i zamęczono w wyniku tortur 422 kapłanów oraz 962 zakonników, sióstr i działaczy katolickich a z 1240 miejsc kultu niemal wszystkie (poza dwoma) zamieniono na magazyny, składy, obiekty rolnicze, a nawet toalety publiczne lub całkowicie zniszczono.


Sekretarz episkopatu zapewnił, że Kościół katolicki w Rosji jest gotów pomóc uczcić wszystkich, którzy zmarli, szczególnie jednak pragnie zachować pamięć o ofiarach chrześcijańskich z czasów ZSRR.


„The Tablet” przypomniał w związku z tym, że na początku br. patriarcha Cyryl zarzucił przemocy rewolucyjnej „straszliwe zbrodnie, popełnione przez środowiska inteligenckie przeciw Bogu i wierze oraz przeciw własnego narodowi i krajowi”. Wezwał też obywateli, aby obchodzili zbliżające się stulecie „w duchu głębokiej refleksji i szczerej modlitwy”.

kg (KAI/TheTablet) / Londyn/Moskwa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-16 11:36:56
miniaturka

Biskupi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

O wymiarze religijnym i patriotycznym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówili polscy biskupi w wygłoszonych 15 sierpnia homiliach.
2017-08-16 12:30:58
miniaturka

Afrykański purpurat: nie zmieniono nauczania Kościoła o zasadach udzielania Komunii św.

11 sierpnia, podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w Jasikan w Ghanie, Metropolita Abudży kard. John Olorunfemi Onaiyekan, odniósł się do adhortacji apostolskiej Franciszka, „Amoris Laetitia".
2017-08-16 13:02:40
miniaturka

Caritas Polska na rzecz ofiar burz i nawałnic

Caritas Polska uruchamia zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice, które przeszły w ostatnim czasie nad Polską.
2017-08-16 13:48:20
miniaturka

Watykan: papież modli się za ofiary katastrofy w Sierra Leone

Ojciec Święty za pośrednictwem swojego sekretarza stanu, kard. Pietro Parolina zapewnił o swej modlitwie i solidarności w związku z katastrofalną lawiną błotną, która zeszła w poniedziałek rano na przedmieściach stolicy Sierra Leone, Freetown.
2017-08-16 14:26:45
miniaturka

Apel Przewodniczącego Episkopatu o pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic

Z apelem o wsparcie dla dotkniętych skutkami ostatnich nawałnic, zwrócił się abp Stanisław Gądecki. Wyraził również solidarność z poszkodowanymi i zapewnił o modlitwie.
2017-08-16 14:32:39
miniaturka

600 lat kościoła w Kliczkowie.

Kliczków (diecezja legnicka) znany jest nie tylko z pięknego zespołu zamkowego, ale też z zabytkowego kościoła pw. Pokłonu Trzech Króli.