Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-16 11:36
AC / BP KEP

Biskupi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

O wymiarze religijnym i patriotycznym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówili polscy biskupi w wygłoszonych 15 sierpnia homiliach.

Autor/źródło: BP KEP/ Krzysztof Świertok/ Jasna Góra

O tym, że  w Polsce uroczystość Wniebowzięcia wiąże się ściśle z naszą historią, z rocznicą tzw. „Cudu nad Wisłą przypomniał na początku homilii wygłoszonej w sanktuarium w Kodniu na Podlasiu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. – Maryja towarzyszy z nieba Ludowi Bożemu i jaśnieje jako nowa Ewa, która unicestwiła winę pierwszej Ewy – mówił.

Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odpustowej w Bazylice Mariackiej w Krakowie, mówiąc o Cudzie nad Wisłą, podkreślił, że „dokonał się on dzięki nadzwyczajnej pomocy Matki Najświętszej, bo o Jej pomoc błagał cały katolicki polski naród właśnie w tamtych sierpniowych dniach. Błagał w naszych miastach, a szczególnie na Jasnej Górze”.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak 14 sierpnia przewodniczył uroczystościom w Licheniu, a 15 sierpnia Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowziętej Matki Bożej w katedrze gnieźnieńskiej. Wskazując na Niepokalaną, podkreślił, że jest Ona dla nas „bramą i drogą” wiodącą do domu Ojca i zarazem „schodami”, którymi Bóg zszedł do człowieka, aby stać mu się tak bliski. Jest także przewodniczką po naszych ziemskich drogach, znakiem wiary i niezawodnej nadziei. „Tak wielu z nas w tym czasie potrzebuje nadziei i pociechy” – mówił Prymas Polski, prosząc o solidarność i wsparcie poszkodowanych w wyniku nawałnic.

„Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności, budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia” – zwrócił się do Maryi metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas głównych uroczystości na Jasnej Górze. – Obroń nas przed nienawiścią. Pomóż nam wznieść się ponad podziały, abyśmy jako naród w sprawach zasadniczych chcieli być jedno – prosił zaś podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

W Sanktuarium w Licheniu, które w tym roku świętuje 50-lecie koronacji cudownego obrazu, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślił, że Wniebowzięcie było ukoronowaniem ziemskiej drogi i służby Matki Bożej.  „Wniebowzięcie kończyło ziemski etap Jej służby, a jednocześnie było początkiem Jej nowego posłannictwa jako Królowej Nieba i Ziemi oraz Matki Kościoła. Odtąd towarzyszy nam nieustannie na naszych drogach prowadzących do wieczności” – powiedział.

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej abp Tadeusz Wojda podkreślał, że 15 sierpnia to dla Polaków najważniejsze święto narodowe, w którym skupia się zarówno to co ważne dla życia wiary jak i narodowej tożsamości. Metropolita Białostocki wziął udział 14 sierpnia w uroczystościach na warszawskim Kamionku z udziałem biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera.

Abp Hoser 15 sierpnia uczestniczył również w uroczystościach 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Poległych w Ossowie. Mówił tam m.in., że wiara w Boga i wierność własnej tradycji są gwarantami przetrwania narodu.

źródło: Biuro Prasowe KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-16 11:11:10
miniaturka

Kanada: polonijna pielgrzymka do sanktuarium w Midland

Polonia w Kanadzie uroczystość Wniebowzięcia świętowała już w ubiegłą niedzielę pielgrzymką do sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Polacy przybyli tam już po raz 56.
2017-08-16 11:30:51
miniaturka

Nieszpory i Msza św. pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Mszy św. połączonej z I Nieszporami z Uroczystości Wniebowzięcia NMP w licheńskiej bazylice przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
2017-08-16 11:33:07
miniaturka

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem kard. Stanisława Dziwisza

Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, przewodniczył uroczystej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w licheńskiej bazylice (15.08).
2017-08-16 12:30:58
miniaturka

Afrykański purpurat: nie zmieniono nauczania Kościoła o zasadach udzielania Komunii św.

11 sierpnia, podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w Jasikan w Ghanie, Metropolita Abudży kard. John Olorunfemi Onaiyekan, odniósł się do adhortacji apostolskiej Franciszka, „Amoris Laetitia".
2017-08-16 13:02:40
miniaturka

Caritas Polska na rzecz ofiar burz i nawałnic

Caritas Polska uruchamia zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice, które przeszły w ostatnim czasie nad Polską.
2017-08-16 13:10:28
miniaturka

Rosja: ks. I. Kowalewski przypomina o męczennikach różnych wyznań chrześcijańskich

W czasach istnienia ZSRR, zwłaszcza w okresie przedwojennym, z rąk komunistów zginęło 422 księży katolickich i zamknięto ponad 1,2 tys. naszych świątyń – powiedział sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski.