Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-16 11:09
AC / Radio Watykańskie

Kanada: polonijna pielgrzymka do sanktuarium w Midland

Polonia w Kanadzie uroczystość Wniebowzięcia świętowała już w ubiegłą niedzielę pielgrzymką do sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Polacy przybyli tam już po raz 56.

Autor/źródło: pixabay.com

Uroczystej Mszy św. na wałach przy sanktuarium przewodniczył bp Wiesław Śpiewak, zmartwychwstaniec, ordynariusz diecezji Hamilton na Bermudach. W Maryi ukazywał on element piękna człowieczeństwa ozdobionego wiarą. Zauważył, że to przez wiarę Maryi został skrócony dystans między Bogiem i światem, a także między człowiekiem i Bogiem:

„Widzimy, że wiara to również skrócenie dystansu pomiędzy człowiekiem, a człowiekiem. Maryja dowiedziawszy się o sytuacji życiowej Elżbiety, idzie, aby Jej usłużyć. Nie ma służby Bogu, bez służby ludziom.  Nie ma miłości Boga bez miłości człowieka.  Nie ma.  To nie ja wymyśliłem.  To św. Jan w swoich listach.  Nie są długie można poczytać.  Nie można mówić: kocham Boga, a nienawidzić człowieka.  Wiara nie buduje murów. Wiara skraca dystans między mną a drugim człowiekiem.  Jeżeli moja wiara tego nie robi, to coś w niej nie gra. Nie umiem lubić każdego człowieka.  Dziś żyjemy w świecie ‘lubienia’: I Like it – I don't like it.  I klikam.  Za bardzo przenieśliśmy wszystko – również ‘kochanie nasze’ – na sferę uczuć.  Człowiek jest po to, aby go kochać, nie po to, aby go lubić.  Lubić można kluski, chyba, że ktoś woli ziemniaki. Jeżeli moje «ja wierzę» nie przekłada się na moje «ja kocham» to jest niedobrze. Maryja uwierzyła i pokochała. To dlatego tutaj jesteśmy, żeby Maryja uprosiła łaskę rozpalenia w nas tego błogosławieństwa i szczęścia, które płynie z naszej wiary. Żeby pomogła nam skrócić dystans do Boga, który zawsze jest w pół drogi. A jednocześnie, aby Maryja pomogła nam skrócić dystans do drugich. Może do tych, którzy są często tak bardzo bliscy, a odczuwamy, że są tak bardzo daleko.  Czasami nie wiemy dlaczego i nie rozumiemy, ale chcielibyśmy, żeby było inaczej.  Do póki jest to «chcę», dopóty jest szansa, że coś może się zmienić.  Dajmy Matce Bożej szansę, by Jej przykład życia i tajemnicy, uzdolniły nas do kolejnego «chcę». A resztę już zrobi Boża łaska”.

Na polonijne uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybyło ponad siedem tysięcy wiernych. W sobotę 12 sierpnia w 35. Pieszej Pielgrzymce z Toronto ok. 400 pielgrzymów dotarło do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland, pokonując trasę 160 kilometrów w sześć dni. Około 20 osób przejechało tę trasę w pielgrzymce rowerowej.

K. Faściszewska, Toronto/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-16 08:50:57
miniaturka

Wolontariat hospicyjny w Legnicy

Drużyna Krzyża. Tak nazywają siebie wolontariusze hospicyjni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.
2017-08-16 09:08:43
miniaturka

Francuzi modllili się wczoraj za ojczyznę

„Módlmy się, aby braterstwo, którego tak bardzo pragniemy, stało się faktem. Niech ono inspiruje nasze osobiste decyzje oraz decyzje tych, którzy sprawują władzę” – napisał abp Pontier w przesłaniu zachęcającym Francuzów do modlitwy za ojczyznę.
2017-08-16 10:10:56
miniaturka

Afganistan: zabito 3 pracowników amerykańskiej Caritas

Nieznani sprawcy zamordowali w Afganistanie trzech miejscowych pracowników kościelnej organizacji charytatywnej z USA Catholic Relief Services.
2017-08-16 11:30:51
miniaturka

Nieszpory i Msza św. pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Mszy św. połączonej z I Nieszporami z Uroczystości Wniebowzięcia NMP w licheńskiej bazylice przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
2017-08-16 11:33:07
miniaturka

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem kard. Stanisława Dziwisza

Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, przewodniczył uroczystej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w licheńskiej bazylice (15.08).
2017-08-16 11:36:56
miniaturka

Biskupi w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

O wymiarze religijnym i patriotycznym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówili polscy biskupi w wygłoszonych 15 sierpnia homiliach.