Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-15 08:12
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Krajowy kongres eucharystyczny w Ghanie

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w krajowym kongresie eucharystycznym w Ghanie w zachodniej Afryce.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w krajowym kongresie eucharystycznym w Ghanie w zachodniej Afryce. Wydarzenie trwało tydzień (7-13 sierpnia) i zostało zorganizowane w miejscowości Jasikan na wschodzie kraju pod hasłem „Eucharystia i nowa ewangelizacja”.

Właśnie do tego tematu nawiązał kard. John Olorunfemi Onaiyekan z Nigerii, przewodnicząc jednej z Mszy w ramach kongresu. Podkreślił on potrzebę świadomego i godnego uczestnictwa wiernych w Eucharystii jako sakramencie Ciała i Krwi Chrystusa. Sam bowiem styl sprawowania liturgii oraz zaangażowanie uczestników mogą ewangelizować przypadkowych świadków. Posoborowe przepisy liturgiczne pozwalają na włączanie elementów lokalnych tradycji do celebracji – przypomniał arcybiskup Abudży. Nie oznacza to jednak, że Mszę należy przekształcić w ludowy festyn czy dyskotekę. Zdaniem nigeryjskiego purpurata inkulturacja nie może sprowadzać się do zastosowania bębnów czy innych tradycyjnych instrumentów w liturgii. Trzeba czegoś o wiele głębszego.

Inną z kolei Mszę kongresową sprawował kard. Peter Turkson. Przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego nawoływał wiernych do stania się „ludem eucharystycznym” świadomym swej wiary. Przypomniał, że Eucharystia jest pamiątką zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią i „posiewem nowego życia” dla wszystkich wiernych już teraz, w naszej codzienności.

Wśród innych wydarzeń krajowego kongresu eucharystycznego w Ghanie warto wymienić barwną pięciokilometrową procesję z Najświętszym Sakramentem z udziałem 10 tysięcy wiernych oraz serię katechez na temat życia sakramentalnego i liturgii.

tc/ rv, ghanaweb

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-14 23:23:38
miniaturka

Zakończyła się VI edycja Szkoły Świętego Rocha w mikstackim sanktuarium

Szkoła i to jeszcze w wakacje? Okazuje się, że była to dobra propozycja dla młodych Mikstaczan na przedodpustowe dni...
2017-08-15 07:09:42
miniaturka

Fatima: kard. Fisichella na pielgrzymce migrantów i uchodźców

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji uczestniczył w pielgrzymce migrantów i uchodźców do Fatimy.
2017-08-15 07:17:21
miniaturka

Australia: Komisja Królewska przeciw tajemnicy spowiedzi

„Spowiedź w Kościele katolickim jest duchowym spotkaniem z Bogiem za pośrednictwem kapłana. Stanowi ona zasadniczą część wolności wyznania” – napisał w oficjalnym oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii.
2017-08-15 08:12:47
miniaturka

Brazylia: miesiąc powołań, tydzień rodziny

Trwa miesiąc powołaniowy w Kościele w Brazylii. Jego druga niedziela (13 sierpnia) poświęcona była powołaniu do rodzicielstwa. Obchodzony był również Dzień Ojca.
2017-08-15 08:32:58
miniaturka
play

Transmisja Mszy św. z Sanktuarium w Licheniu

Dziś o godz. 12:00 transmisja na żywo ze Mszy św. z okazji uroczystości 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.
2017-08-15 11:10:38
miniaturka

Wniebowzięcie Matki Boskiej w tradycjach różnych narodów

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzona przez Kościół katolicki 15 sierpnia, sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie.