Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-14 14:39
S. Zielińska / BP KEP

Rzecznik KEP: Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej

Liczba pątników przybywających na Jasną Górę i do innych sanktuariów jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. - wskazał ks. Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komentarzu do przypadającej 15 sierpnia Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Rzecznik KEP wskazuje, że uroczystość ta ma trzy wymiary. „Pierwszy – teologiczny, w którym Kościół czci dogmat mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba. Jest to tak ważna uroczystość, że obecność w tym dniu na Mszy świętej jest dla katolików obowiązkowa tak jak w niedzielę. W tym dniu powstrzymujemy się także od prac niekoniecznych.

15 sierpnia jest znany także jako uroczystość Matki Bożej Zielnej. Tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Maryi u podnóża Góry Oliwnej apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty. Stąd wziął się zwyczaj święcenia ich 15 sierpnia w kościołach. W tym dniu rolnicy dziękują za plony i proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy.

"15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego i rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą, który powstrzymał ekspansję bolszewickiej rewolucji na Zachód" – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP podkreślił, że apokryfy z pierwszych wieków chrześcijaństwa przekazują, że śmierć Maryi miała nastąpić w obecności apostołów. Według literatury wczesnochrześcijańskiej zjawił się przy niej sam Chrystus, który przekazał jej duszę Archaniołowi Michałowi, a ten poprowadził ją do nieba. „Ta uroczystość to kolejna okazja do zawierzenia swojego życia Maryi na wzór św. Jana Pawła II, który mawiał „Cały Twój". To też okazja do uświadomienia sobie, że Maryja króluje, to znaczy gazduje i matkuje – jak mówił Papież Polak w Ludźmierzu.

W Polsce przywiązanie do Matki Bożej od wieków ma szczególny wymiar, zarówno w życiu prywatnym Polaków, jak i narodowym. Szczególną rolę w tej narodowej duchowości maryjnej odgrywają sanktuaria maryjne, a szczególnie Jasna Góra" – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę docierają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. „To centralny punkt sezonu pieszych pielgrzymek, w dniu lub w przeddzień tej uroczystości przybywa ich najwięcej. Liczba pątników jest świadectwem duchowości maryjnej oraz wiary. Śmiało można powiedzieć, że Polska wyróżnia się maryjnością i pielgrzymowaniem w skali światowej. W tym roku doszło ponad 100 tys. osób pieszo, a jeszcze kilka pielgrzymek diecezjalnych dojdzie na 26 sierpnia, uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej" – podkreślił rzecznik KEP.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg). Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj „Zaśnięciem Matki Bożej".

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z trzech głównych świąt maryjnych. Największe i najbardziej znane obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej. Centralne uroczystości z udziałem biskupów odbywają się na Jasnej Górze, dokąd na ten dzień przybywają pielgrzymi z całej Polski.

Źródło: BP KEP, episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-14 12:43:00
miniaturka

Siódmy dzień nowenny i rekolekcji przed odpustem św. Rocha w Mikstacie

" Nikt z nas nie jest wyjęty z nieskończonej Bożej miłości. Bóg kocha każdego człowieka" mówił w Diecezjalnym sanktuarium św. Rocha w Mikstacie - ks. kan. Bogumił Kempa
2017-08-14 13:05:47
miniaturka

Młodzież z całej Polski spotka się w Gietrzwałdzie

W roku jubileuszowym 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie zapraszamy młodzież z całej Polski na Czuwanie Młodych na Polach Gietrzwałdzkich - mówi w rozmowie z KAI Agnieszka Sułkowska, współorganizator Czuwania.
2017-08-14 13:38:44
miniaturka

Lublin: Wieczór ku czci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W środę, 16 sierpnia, w Lublinie odbędzie się uroczysty Wieczór ku czci Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski, Biskupa Lubelskiego w latach 1946-1949.
2017-08-14 15:04:42
miniaturka

Oświęcim: obchody 76. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbe

76 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia, przy bloku 11, w którym zginął zakonnik, odprawiono uroczystą Mszę świętą.
2017-08-14 15:32:21
miniaturka
play

Archidiecezja Lubelska: Spotkanie Młodych w Garbowie

Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik zaprasza do udziału w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej (SMAL), które odbędzie się w Garbowie, w dniach 25-27 sierpnia 2017 r.
2017-08-14 17:05:19
miniaturka

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica „Cudu nad Wisłą”

We wtorek, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznica Cudu nad Wisłą. Główne uroczystości z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze.