Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-14 08:10
AC / Radio Watykańskie

Polonia z Chicago pielgrzymuje do Czarnej Madonny w Merrillville

Do wizerunku Czarnej Madonny pielgrzymują też Polacy w Stanach Zjednoczonych. Już po raz 30. z Chicago wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

W tym roku jej hasło nawiązuje do stulecia objawień w Fatimie: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”.

Na pielgrzymi szlak wyruszyło około 9 tysięcy pielgrzymów. Większość z Chicago i okolic, ale również z wielu stanów, z Europy zwłaszcza z Polski, z Kanady czy Ameryki Południowej.

Tradycyjnie już pielgrzymka wychodzi z kościoła pod wezwaniem św. Michała położonego na południu Chicago. Mszę odprawiło dwóch biskupów. Emerytowany biskup diecezji Gary, na terenie której znajduje się sanktuarium w Merrillville, bp Dale Melczek, oraz pomocniczy biskup Chicago Joseph Perry. Kazanie wygłosił salwatorianin ks. Wojciech Porada, misjonarz z Albanii.
W pierwszym dniu pielgrzymka dochodzi na nocleg do gościnnego klasztoru ojców karmelitów bosych w Munster, Indiana.
W dniu dzisiejszym pielgrzymka dotrze już do sanktuarium. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ordynariusz diecezji Gary bp Donald Hying. Kazanie wygłosi przełożony polskiej prowincji salwatorianów ks. prowincjał Piotr Filas, który już od wielu lat bierze udział w pielgrzymce.

Na zakończenie spodziewamy się w sanktuarium ponad 25 tysięcy pielgrzymów. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych i najliczniejszych religijnych wydarzeń w życiu Polonii chicagowskiej.

Najświętsza Ofiara, modlitwy, śpiewy religijne, liczne spowiedzi święte i konferencje głoszone w drodze, składają się na niepowtarzalną atmosferę. Trud i wysiłek, obolałe nogi i zmęczenie są ofiarowane Bogu przez pośrednictwo Maryi w duchu pokuty w wielu intencjach, które pielgrzymi niosą w swoich sercach.

Przybywając przed obraz Częstochowskiej Pani, prawdopodobnie największą na świecie kopię obrazu Czarnej Madonny, poświęconą w Rzymie przez św. Jana Pawła II, a ukoronowaną złotymi koronami przez biskupa diecezji Gary, pielgrzymi ze wzruszeniem przeżywają odczuwalną obecność Maryi, która jako dobra Matka czeka, aby wysłuchać, pocieszyć, przyjść z pomocą i przygarnąć do swojego Niepokalanego Serca.

ks. B. Jakubiec, Merrillville

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-13 18:43:00
miniaturka

Turbacz: setki osób uczestniczyło we Mszy św. ludzi gór

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych górale i turyści chętnie wzięli udział 13 sierpnia we Mszy św. ludzi gór, która miała miejsce w Gorcach, a dokładnie przy Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem.
2017-08-13 20:44:33
miniaturka

72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę oczami uczestników

72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka to cztery dni w upale. Swój finał miała 5 sierpnia 2017 roku. Uczestnicy pielgrzymki zdążyli wrócić do codzienności, jednak owoce tego czasu już są widoczne.
2017-08-13 22:59:53
miniaturka

Dzień Chorych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

13 sierpnia, w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie spotkały się osoby chore, starsze, niepełnosprawne ma Dniu Chorych. Święty Roch jest patronem chorych i od kilku lat w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawia się ten dzień.
2017-08-14 08:34:01
miniaturka

Kard. Sarah: potrzebujemy dziś ducha Wandei

Chrześcijanie potrzebują dziś ducha Wandei, aby sprzeciwić się ateizmowi i walczyć dla Boga – powiedział kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-08-14 09:36:27
miniaturka

Gniew: zakończył się największy w Polsce festiwal muzyki gospel

Wielkim koncertem finałowym, inspirowanym Światowymi Dniami Młodzieży, 13 sierpnia zakończył się w Gniewie XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel 2017.
2017-08-14 10:38:29
miniaturka

Pierwszy dzień złotego jubileuszu koroncaji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej

Nabożeństwem drogi krzyżowej w lesie grąblińskim oraz Mszą św. na ołtarzu koronacyjnym rozpoczęły się 11 sierpnia obchody złotego jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.