Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-13 17:44
S. Zielińska / KAI

Warszawa-Praga: „Marsz Ochotników Roku 1920”

Dziś spod katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze wyruszył „Marsz Ochotników Roku 1920”. Marsz zainaugurowało błogosławieństwo bp Marka Solarczyka.

Bitwa warszawska - piechota polska
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Uczestnicy marszu postanowili uczcić tych, którzy 97 lat temu stając wobec zagrożenia bolszewickiego zgłosili się do Armii Ochotniczej by bronić Ojczyzny.

Przeszli oni tę samą trasą, którą podążali członkowie 236 pułku piechoty pod dowództwem ppor. Mieczysława Słowikowskiego, który sformułował się w gimnazjum Władysława IV na Pradze. W jego szeregach znalazł się ks. Ignacy Skorupka, który zginął w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem.  

Ten, kto jest wierny Bogu, będzie również wierny człowiekowi - podkreślił bp Marek Solarczyk przywołując postać bohaterskiego kapelana ks. majora Ignacego Skorupkę.

Duchowny zwrócił uwagę, że ci, którzy w 1920 roku zgłaszali się jako ochotnicy by iść na front, doskonale zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji. – Nie zapominajmy, że wojna polsko-bolszewicka trwała już parę miesięcy, a w walkach ginęli rodacy. Część rannych trafiała do Warszawy. Poza tym wielu mieszkańców stolicy i okolic opłakiwało już swoich najbliższych, którzy polegli w obronie kraju – przypomniał bp Solarczyk.

Podkreślił, że przykład tych, którzy mimo braku wojskowego doświadczenia zgłaszali się 97 lat temu by bronić miasta, uczą nas autentycznej miłości. – Jak w wielu w nich była wrażliwość na los najbliższych. Jak wiele było szacunku wobec tych którzy stali obok nich. Jak wielka była w nich miłość do Ojczyzny. Oby świadectwo ich życia i śmierci było dla nas dziś inspiracją w podejmowaniu wyzwań które stawia codzienne życie – życzył bp Solarczyk.

W „Marszu Ochotników Roku 1920” wzięli udział uczestnicy kilku grup rekonstrukcyjnych oraz miłośnicy historii ze szkół w Radzyminie. Trasa przebiegła ulicami: Floriańską, Jagiellońską, Okrzei i Ziemowita w stronę Ząbek gdzie w kościele Świętej Trójcy wzięli udział we Mszy św. Następnie na miejscowym cmentarzu złożyli wieńce na grobie poległych w roku 1920 Polskich Bohaterów.

13 sierpnia 1920 rok batalion wyruszył na front dołączając do stacjonującej w Ząbkach 8. Dywizji Piechoty pod dowództwem Stanisława Burhardt-Bukackiego. 14 sierpnia żołnierze wzięli udział w Bitwie Warszawskiej pod Ossowem, w której zginął ks. Skorupka. Bolszewicy zostali tam zatrzymani i zmuszeni do odwrotu dzięki czemu Warszawa - stolica Polski została uratowana.

Ciało księdza Ignacego Skorupki spoczywa na warszawskich Powązkach. Jeszcze w roku 1920 gen. Józef Haller nadał kapłanowi pośmiertnie Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari. W 2010 roku ks. Ignacy został pośmiertnie odznaczony także Orderem Orła Białego przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego postać upamiętniona jest również pomnikiem stojącym przed katedrą warszawsko-praską.

Centralne uroczystości 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i w Radzyminie. Uroczystej Mszy św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. Natomiast po południu Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku Radzyminie będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-13 13:06:07
miniaturka

Bp Fortuniak: abp Baraniak dochował wierności Chrystusowi

„Abp Antoni Baraniak dochował wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi na drodze ocierającej się o męczeństwo” – podkreślił bp senior Zdzisław Fortuniak 13 sierpnia, podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze.
2017-08-13 13:26:08
miniaturka

List bp. Guzdka w związku ze śmiercią dwóch harcerek

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy, bp Józef Guzdek, zapewnił o modlitwie i solidarności w bólu w związku ze śmiercią dwóch harcerek i wielu rannymi w wyniku nawałnicy w miejscowości Suszek.
2017-08-13 13:56:53
miniaturka

Papież na Anioł Pański: wiara daje nam pewność obecności Pana

W łodzi Kościoła jesteśmy bezpieczni, zwłaszcza kiedy padamy na kolana, by adorować Pana - powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
2017-08-13 17:59:30
miniaturka

Jasna Góra: piesze pielgrzymki z Radomia, Rzeszowa i Pelplina

Dziś na Jasną Górę dotarło ponad 20 tys. pielgrzymów. Modlą się za Ojczyznę, o nowe powołania do kapłaństwa, a także za ofiary burz, które przeszły w ostatnich dniach nad Polską.
2017-08-13 18:43:00
miniaturka

Turbacz: setki osób uczestniczyło we Mszy św. ludzi gór

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych górale i turyści chętnie wzięli udział 13 sierpnia we Mszy św. ludzi gór, która miała miejsce w Gorcach, a dokładnie przy Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem.
2017-08-13 20:44:33
miniaturka

72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka na Jasną Górę oczami uczestników

72. Piesza Pielgrzymka Rybnicka to cztery dni w upale. Swój finał miała 5 sierpnia 2017 roku. Uczestnicy pielgrzymki zdążyli wrócić do codzienności, jednak owoce tego czasu już są widoczne.