Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-10 17:10
Waldemar Wesołowski

60 lat dla Chrystusa i Kościoła

Diamentowy jubileusz Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa

W tym roku przypada 60. rocznica złożenia ślubów zakonnych sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przebywających w domu zakonnym w Bolesławcu. W 1957 r. śluby zakonne złożyło sześć sióstr. Diamentowy jubileusz obchodzą cztery siostry: Małgorzata Braszko, Magdalena Karaban, Marianna Konefał i Łucja Partyka. Dwie siostry: Róża Abramek i Estera Chlastawa odeszły już do domu Pana.

Przez wszystkie te lata siostry jubilatki wiernie służyły Bogu wypełniając swoje śluby, rozszerzając dzieła swojej założycielki św. Marii de Mattias. Umocnione charyzmatami zgromadzenia, realizowały powierzone im zadania w wielu miejscowościach w kraju i za granicą, zawsze były tam, dokąd posyłał je Zarząd Prowincji.

Diamentowy jubileusz to szczególny czas, kiedy w skrytości serca można rozważyć i ocenić minione lata. Ale można też stawiać kolejne cele, które dla sprawy Bożej, dla Zgromadzenia i wreszcie dla siebie można realizować z Bożą pomocą.

Siostry, jako młode dziewczęta przychodząc do furty klasztornej niosły ze sobą bagaż rodzinnych doświadczeń, doświadczeń okresu wojny, wędrówki w nieznane i spotkana z nową rzeczywistością. Siostra Łucja Partyka urodziła się w diecezji siedleckiej. Trzy siostry: Małgorzata Braszko, Magdalena Karaban i Marianna Konefał urodziły się w byłej Jugosławii, w diecezji Banja Luka. Siostra Małgorzata i Magdalena pochodzą z miejscowości Gumjera zamieszkałej przez Polaków, w której męczeńską śmierć poniósł Sługa Boży ks. Antoni Dujlowić. Miejscowość ta po wyjeździe Polaków do powiatu bolesławieckiego na Dolnym Śląsku, wyludniała się i porosła lasem. Ale pozostały wspomnienia, pozostała świadomość opuszczonych miejsc i zdarzeń, często krwawych i pamięć o niewinnych ofiarach.

W tym roku siostra Magdalena Karaban z czteroosobową grupą przebywała w Bośni w diecezji Banja Luka. Wielką niespodziankę sprawili jej biskup Banja Luki Franjo Komarica i dziekan z Prynjawora ks. Władysław Lukenda, którzy 30 lipca 2017 r. w Gumjerze, na gruzach zrujnowanego kościoła p.w. Podwyższeniu Krzyża Świętego, na improwizowanym ołtarzu odprawili Mszę św. Eucharystii przewodniczył bp Franjo Komarica. Podczas Mszy siostra Magdalena odnowiła śluby. We Mszy uczestniczyło około 50. wiernych i pięciu księży, wśród których był tegoroczny złoty jubilat kapłański, syn imigrantów z Polski do Bośni, czcigodny ks. Adolf Višaticki, proboszcz w Lištanii i dziekan dekanatu Livno. We Mszy uczestniczyło też osiem sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa z Bośni.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił misyjny wymiar życia Kościoła, mówił też o wielkiej roli polskich katolików w diecezji Banja Luka. Wspomniał też o wielkim znaczeniu obchodzenia jubileuszy zakonnych i kapłańskich. Mszę św. sprawowano w języku chorwackim i polskim, pieśni i czytania były na przemian w dwóch językach. Nad ołtarzem umieszczony był transparent z napisem: Wielbi dusza moja Pana! Hvali dušo moja Gospodina!

Pod koniec Eucharystii siostra Magdalena wyraziła wdzięczność Bogu za całe życie zakonne, podkreśliła też ofiarę młodego kapłana z Gumjery ks. Antoniego Dujlovića, którego męczeńska śmierć w 1943 r. jest dobrze pamiętana. Zasługom tego kapłana przypisuje się powołania zakonne oraz kapłańskie pośród byłych mieszkańców Gumjery.

Na zakończenie uroczystości życzenia siostrze Magdalenie złożył bp Franjo Komarica. Zauważył, że właśnie w tym miejscu przed laty s. Magdalena przyjęła chrzest, a teraz odnowiła swoje śluby zakonne.


Franciszek Kwaśniak

Foto: diecezja Banja LukaWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-08-10 15:28:33
miniaturka

Charytatywny bieg przez całą Polskę "Od Helu po halny"

W dniach 15-18 sierpnia odbędzie się I edycja najdłuższego w Polsce biegu charytatywnego na rzecz hospicjów dziecięcych „Od Helu po Halny”.
2017-08-10 16:01:06
miniaturka

Wrocławska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Msza św. na jasnogórskich wałach, której przewodniczył bp Jacek Kiciński była zwieńczeniem 37. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.
2017-08-10 16:01:32
miniaturka

Dzień Adopcji Serca w Kościele

W tym roku po raz pierwszy w Kościele w dniu 5-tego września będzie obchodzony Dzień Adopcji Serca. Obchody z udziałem ks. abp. Stanisława Gądeckiego odbędą się w Poznaniu w parafii Chrystusa Sługi.
2017-08-10 17:33:30
miniaturka

Indie: „Czarny Dzień” chrześcijańskich dalitów

Inicjatywa „Czarnego Dnia” naznaczyła dziś, 10 sierpnia, życie Kościoła w Indiach. Celem wielu przeprowadzanych akcji jest przypomnienie o losie chrześcijańskich dalitów, czyli tzw. „niedotykalnych”.
2017-08-10 18:14:38
miniaturka

Kard. Sarah: rozwiązanie problemów świata tylko w Bogu

Najpoważniejszy kryzys, jaki przeżywa nasz świat nie ma charakteru gospodarczego czy politycznego, lecz wynika z zapomnienia o Bogu – uważa kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego.
2017-08-10 21:53:22
miniaturka

Abp Głódź: czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem

- Dzisiaj Kościół wraz z Solidarnością woła, by uświęcić niedzielę. Czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Wawrzyńca w Stolcu.