Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-08-10 15:10
S. Zielińska / KUL

Lublin: Godło KUL pozostaje niezmienione

Wbrew pojawiającym się informacjom, używane od blisko 100 lat godło KUL pozostaje niezmienione, jest i będzie nadal używane przez uniwersytet. - poinformowała Lidia Jaskuła, Rzecznik Prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Autor/źródło: Krzysiek dbk / commons.wikimedia.org, CC BY 3.0

W związku z jubileuszem stulecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opracowany został specjalny znak, którym oznaczane są wydarzenia jubileuszowe. Godło uczelni nie zostanie zmienione.

Publikujemy  wydane w tej sprawie oświadczenie Rzecznika Prasowego KUL:


Wbrew pojawiającym się informacjom, używane od blisko 100 lat godło KUL pozostaje niezmienione, jest i będzie nadal używane przez uniwersytet. 

Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący – logo. Znaki te służą różnym celom i są używane w odmiennych sytuacjach. Nie należy ich mylić.

Godło stanowi odwołanie do historii i tradycji uniwersytetu, wyraża katolickie wartości przyjęte i realizowane od momentu powołania uczelni do dziś. Jest opisane w statucie uczelni, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską. Jest to wizerunek Orła Białego z koroną na głowie, dewizą Deo et Patriae i krzyżem. Wykorzystanie godła zarezerwowane jest dla rektora, w oficjalnych dokumentach uniwersyteckich (np. dyplomy, indeksy) oraz do wydarzeń najwyższych rangą, np. doktoratów honoris causa. Godło nie powinno być stosowane w sytuacjach, które mogą narazić na zarzut wykorzystania niegodnego lub nielicującego z jego dostojnym charakterem.

Logo KUL natomiast jest znakiem graficznym przeznaczonym do codziennej identyfikacji wizualnej uniwersytetu (plakaty, media społecznościowe, gadżety promocyjne, itp.). Logo jest oparte na skrócie nazwy uczelni - KUL, który jest powszechnie znanym określeniem uniwersytetu. Odwołując się do tych samych wartości co godło, jest czytelne, pozwala na skuteczną komunikację, a katolicki charakter wskazany jest już w nazwie uniwersytetu. W komunikacji informacyjnej i promocyjnej używanie logo jest dziś powszechną praktyką.

Natomiast dla podkreślenia rangi jubileuszu stulecia uczelni prof. Leszek Mądzik opracował specjalny znak, którym oznaczane są wydarzenia jubileuszowe.


Lidia Jaskuła, Rzecznik Prasowy KUL


Zdjęcie: KUL Gmach główny autor: Krzysiek dbk, licencja: CC BY 3.0Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: jubileusz, Katolicki Uniwersytet Lubelski, godło