Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-23 08:45
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ziemia Święta: abp Pizzaballa o sytuacji tamtejszego Kościoła

„Wielu myśli, że w Ziemi Świętej jest wojna, dlatego nie chcą tutaj przyjeżdżać." - powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, na spotkaniu z dziennikarzami włoskich tygodników katolickich w stolicy Jordanii Ammanie.

Panorama Betlejem
Autor/źródło: Maciej Górnicki

"Jordania jest krajem spokojnym. Podobnie Ziemia Święta. Chciałbym, aby Kościół we Włoszech, przezwyciężając lęk, był bardziej aktywny w promowaniu pielgrzymek, bo jego związki z Ziemią Świętą są bardzo mocne i mam nadzieję, że takimi pozostaną” – dodał arcybiskup.

Pielgrzymka to doskonała okazja, aby umacniać lokalne wspólnoty chrześcijańskie, które od zawsze będąc tutaj mniejszością, „od jakiegoś czasu muszą liczyć się z obecnością fundamentalistów. Pewien chrześcijanin – opowiadał abp Pizzaballa – jakiś czas temu mówił mi: «Nie możemy iść na północ, do Syrii, ani na wschód, do Iraku, ani na południe, do Arabii Saudyjskiej, ani na zachód, do Izraela. Gdzie pójdziemy?»”. To pytanie ma tylko jedną dopowiedź: «Poza granice Bliskiego Wschodu». Wyznawcy Chrystusa wyjeżdżają falami. Nie ma w tym regionie chrześcijanina, który nie miałby kogoś z rodziny za granicą” – dodał administrator apostolski.

„Innym wyzwaniem dla Kościoła Ziemi Świętej i patriarchatu łacińskiego Jerozolimy, który obejmuje Izrael, Palestynę, Cypr i Jordanię, jest wsparcie lokalnych wspólnot chrześcijan – kontynuował abp Pizzaballa. – Nie chodzi tylko o jakieś dzieła, ale także o formację, kształcenie i umacnianie zaangażowania laikatu, także poprzez tworzenie rad parafialnych. Mamy wielu młodych kapłanów i to bardzo pozytywny objaw. Jednak obecna sytuacja wymaga lepszej koordynacji i jasnych wskazówek duszpasterskich”.

Administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy mówił także o wielkiej hojności tamtejszego Kościoła, szczególnie w Jordanii: „Nie ma parafii czy wspólnoty, poza małymi wyjątkami, które nie miałyby u siebie jakiegoś miejsca przeznaczonego specjalnie dla Syryjczyków i Irakijczyków uciekających przed wojną. Problemów nie brakuje, ale jest też wielka dyspozycyjność. To dzielenie się chlebem między biednymi. Uchodźcy angażują się w życie parafii i robią to, co mogą. Należą do tej naszej rzeczywistości. Wiara ludzi prostych zawsze dodaje otuchy” – dodał abp Pizzaballa.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-23 07:10:52
miniaturka

Benedykt XVI: trzeba pomóc teologii, aby odkryła piękno swej misji

Tym razem to eschatologia znalazła się w centrum dorocznego kongresu o teologii Josepha Ratiznegra.
2016-11-23 07:44:48
miniaturka

Lefebryści wdzięczni Papieżowi za dalsze prawo rozgrzeszania

Kapłani Bractwa Św. Piusa X wdzięczni są Papieżowi za przedłużenie opublikowanym 21 listopada listem apostolskim „Misericordia et misera” udzielonego im już wcześniej na Rok Jubileuszowy prawa rozgrzeszania wszystkich wiernych.
2016-11-23 08:37:35
miniaturka

Syria: „Kurdowie okupują domy chrześcijan” mówi biskup

Wyznawcy Chrystusa żyjący w syryjskim mieście al-Hasaka stoją przed trudnościami spowodowanymi kurdyjską kontrolą rejonu.
2016-11-23 09:10:54
miniaturka

Legnickie sympozjum o Eucharystii

„Eucharystia pokarmem na życie wieczne” - pod takim tytułem w sobotę 19 listopada w auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się konferencja naukowa poświęcona Eucharystii.
2016-11-23 10:46:44
miniaturka

Jasna Góra: biskupi zgromadzeni na rekolekcjach proszą o modlitwę

Polscy biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach na Jasnej Górze proszą o modlitwę w ich intencji i zapewniają o swej pamięci przed Królową Polski wszystkich rodaków w kraju i na świecie. - Ta modlitwa stąd płynąca obejmuje cały nasz naród - zapewnia sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2016-11-23 10:53:04
miniaturka

Papież wezwał Polaków, by byli świadkami wiary i Chrystusa

„Bądźmy każdego dnia, w każdej sytuacji życia, świadkami wiary i Chrystusa” – powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty zachęcił też, by wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać.