Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-09 20:59
S. Zielińska

Lubliniec: uroczysta Msza św. w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża

Dziś o godz. 18:00 w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu, biskup gliwicki Jan Kopiec sprawował uroczystą Mszę św. w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Edyty Stein.

Autor/źródło: Franciszek Prandzioch

9 sierpnia, to dzień w którym w Kościele obchodzone jest święto św. Teresy Benedykty od Krzyża dziewicy i męczennicy, patronki Europy. W tym roku mija 75. rocznica jej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau.

W parafii pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu, biskup gliwicki Jan Kopiec, jak co roku, odprawił dziś uroczystą Mszę św. i wygłosił homilię.

W słowie, które skierował do zgromadzonych, bp Kopiec nawiązał do posłannictwa jakie odkryła dla siebie Edyta Stein - poznania prawdy mimo przeciwności, za wszelką cenę. Zachęcił jednocześnie do odpowiedzenia sobie na pytanie o to kim jesteśmy, co jest naszym ludzkim przeznaczeniem i jakie mamy możliwości działania w tym świecie dla dobra wszystkich.

Hierarcha wskazał, że rozważanie wielkich tajemnic musi mieć odniesienie do konkretnej wizji i określonej perspektywy. - Trzeba wielkich rzeczy dokonywać, ale zawsze w konkretnym celu, a tym celem zawsze będzie fundament czynienia dobra i wzajemnego ubogacania się. - mówił.

Przypomniał sylwetkę Edyty Stein, jej niezwykłe obdarowanie oraz drogę jaką musiała przejść w odkrywaniu prawdy, która miała kształt krzyża. 

Na zakończenie homilii bp Jan Kopiec życzył wszystkim zgromadzonym, aby do prawdy szli chętnie, dojrzale, uczciwie i z odwagą.

Po końcowym błogosławieństwie nastąpiło oddanie czci relikwiom świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

Parafia w Lublińcu – Steblowie była pierwszą na świecie parafią, której nadano wezwanie św. Teresy Benedykty od Krzyża, co zostało potwierdzone przez Stolicę Apostolską. Kościół konsekrowany był dnia 8 grudnia 1991 r. przez ks. biskupa Damiana Zimonia, ówczesnego ordynariusza katowickiego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-09 15:37:01
miniaturka

Abp Polak zachęca do wsparcia akcji „Tornister pełen uśmiechów”

Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęca do włączenia się w organizowaną przez Caritas Polska akcję pakowania wyprawek szkolnych dla dzieci z mniej zamożnych rodzin.
2017-08-09 16:21:45
miniaturka

Audiencja ogólna: Boże przebaczenie jako źródło nadziei

Wobec ludzkiego bólu Jezus odczuwa miłosierdzie, otwiera na oścież swoje miłosierne serce, by przebaczać skruszonym grzesznikom. Mówił o tym Papież podczas środowej audiencji ogólnej.
2017-08-09 18:11:49
miniaturka

Watykan dementuje: Papież nie poparł brazylijskich gejów

Stolica Apostolska dementuje wiadomość o rzekomym poparciu Papieża dla brazylijskiej pary gejów z okazji chrztu trojga adoptowanych przez nią dzieci.
2017-08-10 07:34:16
miniaturka

W mikstackim sanktuarium trwa Nowenna do Świętego Rocha i rekolekcje przed odpustem

O tym, do czego prowadzi eliminacja Boga z życia, mówił do zebranych w mikstackim sanktuarium ks. kan. Bogumił Kempa podczas trzeciego dnia nowenny przed odpustem
2017-08-10 08:27:08
miniaturka

Papieski apel w sprawie Afryki

Przed zakończeniem audiencji ogólnej Papież przypomniał o dramatycznych wydarzeniach w Afryce.
2017-08-10 08:52:24
miniaturka

Kard. Parolin o swojej podróży do Rosji i budowaniu pokoju

„Pojadę do Moskwy jako współpracownik Papieża Franciszka i dlatego zaniosę patriarsze Cyrylowi przede wszystkim braterskie pozdrowienie Ojca Świętego” – tak powiedział włoskiemu dziennikowi Corriere della Sera sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.