Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-08-09 20:59
S. Zielińska

Lubliniec: uroczysta Msza św. w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża

Dziś o godz. 18:00 w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu, biskup gliwicki Jan Kopiec sprawował uroczystą Mszę św. w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci Edyty Stein.

Autor/źródło: Franciszek Prandzioch

9 sierpnia, to dzień w którym w Kościele obchodzone jest święto św. Teresy Benedykty od Krzyża dziewicy i męczennicy, patronki Europy. W tym roku mija 75. rocznica jej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau.

W parafii pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu, biskup gliwicki Jan Kopiec, jak co roku, odprawił dziś uroczystą Mszę św. i wygłosił homilię.

W słowie, które skierował do zgromadzonych, bp Kopiec nawiązał do posłannictwa jakie odkryła dla siebie Edyta Stein - poznania prawdy mimo przeciwności, za wszelką cenę. Zachęcił jednocześnie do odpowiedzenia sobie na pytanie o to kim jesteśmy, co jest naszym ludzkim przeznaczeniem i jakie mamy możliwości działania w tym świecie dla dobra wszystkich.

Hierarcha wskazał, że rozważanie wielkich tajemnic musi mieć odniesienie do konkretnej wizji i określonej perspektywy. - Trzeba wielkich rzeczy dokonywać, ale zawsze w konkretnym celu, a tym celem zawsze będzie fundament czynienia dobra i wzajemnego ubogacania się. - mówił.

Przypomniał sylwetkę Edyty Stein, jej niezwykłe obdarowanie oraz drogę jaką musiała przejść w odkrywaniu prawdy, która miała kształt krzyża. 

Na zakończenie homilii bp Jan Kopiec życzył wszystkim zgromadzonym, aby do prawdy szli chętnie, dojrzale, uczciwie i z odwagą.

Po końcowym błogosławieństwie nastąpiło oddanie czci relikwiom świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

Parafia w Lublińcu – Steblowie była pierwszą na świecie parafią, której nadano wezwanie św. Teresy Benedykty od Krzyża, co zostało potwierdzone przez Stolicę Apostolską. Kościół konsekrowany był dnia 8 grudnia 1991 r. przez ks. biskupa Damiana Zimonia, ówczesnego ordynariusza katowickiego.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: episkopat, Lubliniec, bp Jan Kopiec, Edyta Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża