Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-08 15:35
S. Zielińska / KAI

Ukraina: pielgrzymka piesza z Melitopola do Zaporoża

Od 30 lipca do 6 sierpnia ukraińscy katolicy odbyli pieszą pielgrzymkę z Melitopola do Zaporoża. Dwustukilometrowa trasa wiodła do sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego.

Konkatedra Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu
Autor/źródło: Борис Мавлютов CC BY-SA 3.0 /commons.wikimedia.org

Była to już dwudziesta taka pielgrzymka. W tym roku jej uczestnicy skupiali się na setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

- Pierwsze i ostatnie słowa Matki Bożej, które wypowiedziała sto lat temu do dzieci w Fatimie były następujące: „Odmawiajcie codziennie różaniec. Nie obrażajcie więcej Pana Boga!” - przypomina dyrektor pielgrzymki, ks. Andrij Popow. - To wezwanie, aktualne także dzisiaj, było hasłem pielgrzymki. Pątnicy nie tylko rozważali znaczenie objawień fatimskich, ale także odpowiadali na nie, odmawiając codziennie cały różaniec w intencji pokoju na Ukrainie, jedności chrześcijan, ustanowienia święta ku czci Boga Ojca i we własnych intencjach.

Na ostatnim odcinku, w Zaporożu, pielgrzymom towarzyszyło trzech biskupów z diecezji charkowsko-zaporoskiej: Stanisław Szyrokoradiuk - ordynariusz, Jan Sobiło - pomocniczy i Marian Buczek - emerytowany ordynariusz.

Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św. w sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego. Bp Szyrokoradiuk podziękował pątnikom za modlitwy i wyrzeczenia.

Każdego z ośmiu dni spędzonych na pielgrzymim szlaku pątnicy szli 25-27 km. Uczestniczyli w Eucharystii, odmawiali różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i słuchali konferencji. Jednak - jak przyznali - najbardziej zapadły im w pamięć wieczorne rozmowy przy ognisku, kiedy mogli dzielić się z księżmi swymi przemyśleniami i odczuciami.

Spali w namiotach, przygotowywali i jedli posiłki na świeżym powietrzu. Bagaże wiozła za nimi ciężarówka. Towarzyszył im też pojazd z kabiną prysznicową w środku.

pb (KAI/risu.org.ua) / Zaporoże


Zdjęcie: Прокафедральный собор Бога-Отца Милосердного  autor: Борис Мавлютов, licencja: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-08 13:29:01
miniaturka

Kraków Airport: porozumienie na rzecz osób niepełnosprawnych

Wspólne działania zmierzające do zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz poprawienia dostępności obiektów i usług krakowskiego lotniska, zakłada porozumienie podpisane przez Kraków Airport i PFRON.
2017-08-08 14:07:22
miniaturka

Jasna Góra: „Selfie dla Maryi” jubileuszowym prezentem na 300-lecie koronacji

Jeszcze tylko przez tydzień paulini czekają na zdjęcia elektroniczne w ramach inicjatywy „Żywa korona Maryi”. Z „Selfie dla Maryi” powstanie Mozaika Wizerunku Częstochowskiego.
2017-08-08 14:41:53
miniaturka

Kraków: pogrzeb ks. Marka Leśniaka – szefa sekcji rejestracji w KO ŚDM 2016

Jego życie streszcza się w dwóch słowach: dobro i wierność – mówił bp Józef Guzdek w homilii podczas pogrzebu ks. Marka Leśniaka, kanonika kapituły św. Floriana, dawnego szefa sekcji rejestracji w KO ŚDM 2016.
2017-08-08 15:38:24
miniaturka

Modlitwa z okazji jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej

W czasie, gdy liczne pielgrzymki zmierzają na Jasną Górę, przypominamy modlitwę z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-08-08 18:37:37
miniaturka

Kolejny "Przystanek Jezus" za nami.

W niedzielę zakończyła się 18. edycja "Przystanku Jezus", Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej, towarzyszącej "Przystankowi Woodstock".
2017-08-08 18:45:12
miniaturka

Brazylia: sierpień miesiącem modlitw o powołania

Kościół w Brazylii, tradycyjnie od ponad 40 już lat, przez cały sierpień podejmuje modlitwę i promocję różnorodnych powołań do posługi we wspólnocie wiary.