Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-07 18:35
Justyna Kapłańska / Misja Afryka 2017

Trwa Klerycki Staż Misyjny WŚSD w Zambii

W Masansie w Zambii przebywa właśnie dwóch alumnów śląskiego seminarium.

Autor/źródło: Misja Afryka 2017

Diakon Mateusz Mryka i akolita Mateusz Gamza dwa wakacyjne miesiące spędzają w parafii Masansa w Zambii. U boku posługującego tam na stałe księdza proboszcza Zenona Boneckiego oraz księdza Marka Paszka poznają realia pracy misyjnej i pomagają misjonarzom. Poznają też codzienne afrykańskie życie.

Jest to dla nich czas intensywnej pracy z dziećmi i młodzieżą, animacji czasu wolnego, nauki lokalnego języka bemba czy przygotowywania kazań w języku angielskim. Oprócz tego uczestniczyli w festiwalu młodych, podziwiając występy miejscowej młodzieży, odwiedzali okoliczne wspólnoty i parafie dojazdowe, rozgrywali mecze piłkarskie czy uczyli wspólnotowych tańców, m.in. popularnej u nas "belgijki". 

Jak sami podkreślają, jest to także czas niezwykłych spotkań, nauki i zabawy, oraz - przede wszystkim - wzajemnego ubogacania się wiarą w Chrystusa.

Wczoraj alumni wraz w parafianami ruszyli na pielgrzymkę do sanktuarium w Kabwe. Przed nimi 150 km pieszej wędrówki.

Obecna edycja Kleryckiego Stażu Misyjnego jest trzecią z kolei. Pierwsza miała miejsce w 2014 roku, kiedy do Zambii udało się czterech alumnów, druga - angażująca dwóch alumnów - w roku 2015. Rok 2016, ze względu na Światowe Dni Młodzieży, był czasem przerwy. 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy