Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-07 09:55
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Rosa Chávez: musimy formować polityków

"Musimy w Salwadorze wzbudzić nowy styl uprawiania polityki”. - mówił nowy salwadorski kardynał Gregorio Rosa Chávez w wywiadzie dla włoskiego czasopisma Il Regno.

Autor/źródło: guanacosonline.org / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 1.0

„Jako duszpasterze popełniliśmy wielki błąd, ograniczając się do przygotowania laikatu jedynie do działalności wewnątrzkościelnej." - podkreślił hierarcha.

Rozmowę przeprowadzono w kontekście mianowania go niedawno kardynałem – sprawy o tyle wyjątkowej, że dotyczącej biskupa pomocniczego, co miało miejsce po raz pierwszy w dziejach Kościoła.

Sam purpurat uznał swoją nominację za pokłosie działalności salwadorskiego męczennika bł. Oskara Arnulfo Romero, którego był współpracownikiem i przyjacielem. Dlatego większość wywiadu poświęcona była tej niezwykłej postaci, której życie i dzieło powinny i dzisiaj znajdować kontynuatorów. Kard. Rosa Chávez za taką kontynuację uznał społeczne zaangażowanie Kościoła w Salwadorze, by stworzyć nową jakość w życiu publicznym, zapobiegając ucieczce młodych ludzi na emigrację bądź w konsumpcyjny styl życia.

„Mieliśmy przez 20 lat rządy skrajnej prawicy, której nie interesowały sprawy społeczne ani Romero – stwierdził salwadorski purpurat. – Potem była zmiana rządów i do władzy doszła lewica. Nastąpiła zmiana perspektywy, w ramach której podjęto kwestie podnoszone przez Romero, ale z licznymi niekonsekwencjami. Politycy, którzy nie są konsekwentni, czynią wiele szkód i z tym mamy do czynienia na całym świecie, także u nas. Są od tego wyjątki, ale tylko wyjątki. Musimy wzbudzić nowy styl uprawiania polityki. Należy uformować klasę polityczną, a to jest zadanie, którego my duszpasterze nie podjęliśmy, bo świeccy nie są przygotowani do działania w świecie, ale do działalności wewnątrzkościelnej. To był wielki błąd popełniony w naszym kraju. Uważam, że jest to zadanie, do którego teraz należy podejść bardzo poważne, bo jeśli coś się tu nie zmieni, to nie zmienią się struktury i ludzie będą dalej cierpieć” – dodał kard. Gregorio Rosa Chávez.

tc/ rv, regno


Zdjęcie: Catedral de San Salvador autor: guanacosonline.org, licencja: CC BY-SA 1.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-07 08:18:51
miniaturka

Ojciec Święty do wiernych w Peru

Papież skierował do Peruwiańczyków wideoprzesłanie, w którym zachęca do budowania jedności oraz kroczenia naprzód z nadzieją, na wzór świętych tego narodu.
2017-08-07 08:37:30
miniaturka

Papież o bł. abp. Romero: obrońca Kościoła i godności człowieka

Bł. Oscar Arnulfo Romero był wybitnym biskupem oraz świadkiem Ewangelii, obrońcą Kościoła i godności człowieka – podkreśla Papież z okazji 100. rocznicy urodzin salwadorskiego męczennika, która przypadnie 15 sierpnia.
2017-08-07 08:48:15
miniaturka

Chile: depenalizacja aborcji, ubolewanie biskupów

Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile zdecydowanie opowiada się za wartością życia. Podkreśla, że państwo ma obowiązek zagwarantowania i ochrony bezbronnego życia dzieci poczętych.
2017-08-07 09:53:34
miniaturka

Kolumbia przygotowuje się na spotkanie z Franciszkiem

Modlitwy, czuwania oraz wydarzenia kulturalne i rodzinne poprzedzą przyjazd Papieża do Kolumbii 6 września. Poinformował o tym bp Pedro Salamanca, odpowiedzialny za duchowe przygotowania do wizyty.
2017-08-07 10:09:15
miniaturka

XXV Międzynarodowy Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu

W dniach 20-27 sierpnia 2017 odbędzie się w Jarosławiu jubileuszowy, XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".
2017-08-07 11:10:39
miniaturka

Kraków: warsztaty „Złamana, ale nie bezsilna. Dla kobiet, które wierzą Bogu".

W dniach 18-20 sierpnia w Krakowie odbędzie się czwarta edycja warsztatów dla kobiet, organizowanych przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent.