Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-06 17:44
AC / KAI

Góra św. Anny: Pielgrzymka motocyklistów i ich rodzin

Kilka tysięcy motocyklistów zebrało się na Górze św. Anny na wspólnej modlitwie. Przybyli nie tylko z Polski, ale także m.in. z Czech i Niemiec. Eucharystii w intencji pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

Motocykliści na Górze św. Anny
Autor/źródło: Krzysztof Ścibik

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w intencji motocyklistów i ich rodzin, która była dzisiaj sprawowana na Górze św. Anny. Towarzyszyło mu kilkunastu księży, którzy przybyli na pielgrzymkę na motorach - Trudno powiedzieć ilu nas jest. W samej grocie mieści się około 2,5 tys. motocyklistów, natomiast kilkakrotnie więcej można spotkać na mieście - mówi ks. Krzysztof Patas, opiekun grupy motocyklistów z Żor.

- Najpiękniejsze w tej pielgrzymce jest to, że od początku, od 15 lat, jest to inicjatywa oddolna. To sami motocykliści chcieli się spotkać na wspólnej modlitwie. Przybywają tutaj całymi rodzinami. A są wśród nich przedstawiciele różnych grup zawodowych, w różny sposób związani z życiem Kościoła. Mamy tutaj nauczycieli, lekarzy, a wśród nich Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Są całe rodziny - dodaje ks. Patas.

Metropolita katowicki zwracając się do motocyklistów mówił, że w czasie Eucharystii budujemy wspólnotę, uświadamiamy sobie „nasze obowiązki i zadania”. – W tym procesie pomocne jest słuchanie Bożego słowa – mówił.

Abp Skworc dał także pielgrzymom zadanie. – Odejdźmy z tej Góry z postanowieniem: Chcemy słuchać Jezusa, aby razem z Chrystusem zmieniać świat w duchową przestrzeń Królestwa Bożego, Królestwa sprawiedliwości, miłości, pokoju i prawdy, gdzie pierwszym i najważniejszym przykazaniem jest „diliges”, będziesz miłował – apelował do zebranych.

Metropolita górnośląski przypomniał także motocyklistom, że na pierwszym miejscu powinni mieć zawsze rodzinę. – Jako mężczyźni - ojcowie i jako kobiety - matki macie ważne zadania do spełnienia, a wśród nich pierwszym jest rodzina. Nie może być tak, że pasja motocyklowa będzie kosztem rodziny – przestrzegał. Zwrócił także uwagę, że niezwykle ważna jest trzeźwość. – To jest zgodne z waszymi ideałami (…). Pamiętajcie, aby każdy uczestnik ruchu drogowego, każdy kierowca, także motocyklista czy rowerzysta był trzeźwy (…). Bądźcie wśród użytkowników dróg apostołami trzeźwości – dodał.

Abp Skworc przypomniał także, że rok 2017 jest Z woli Sejmu rokiem trzeźwości. – Dziękujemy za ten piękny gest. Sejm apeluje do nas, a my do Sejmu: o ustawowy zakaz reklamy alkoholu (…). Apelujemy także do samorządów o rewizję wszystkich koncesji na sprzedaż alkoholu, gdyż bywa czasem łatwiej dostępny niż chleb – dodał.

Zwracając się do pielgrzymów na koniec homilii metropolita Górnośląski podkreślił, że „chcemy słuchać Jezusa”. – Z tym postanowieniem stąd odejdziemy. Niech to będzie Waszym postanowieniem zabranym z tego spotkania na Górze św. Anny, która stała się górą Tabor, górą przemienienia – mówił.

Pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny ma miejsce co roku od 15 lat. Jest ona od początku inicjatywą oddolną motocyklistów. Co roku gromadzi rzeszę około 7 tys. motocyklistów.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl..

ks.sk / Góra św. Anny

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-06 13:12:30
miniaturka

Święto Przemienienia Pańskiego – boskość i wszechmoc Jezusa

Obchodzone 6 sierpnia Święto Przemienienia Pańskiego ukazuje prawdę o boskości Jezusa, jego wszechmocy i wielkości. Dla nas oznacza to, że ma On moc by przemieniać nawet najtrudniejsze życiowe sytuacje – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-08-06 14:02:31
miniaturka

Nowy Targ: pierwsza w Polsce tablica poświęcona kard. Franciszkowi Macharskiemu

Pierwszą w Polsce tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu rok temu wieloletniemu metropolicie krakowskiemu kard. Franciszkowi Macharskiemu poświęcono w niedzielę 6 sierpnia w parafii pw. NSPJ w Nowym Targu.
2017-08-06 17:04:25
miniaturka

Papież: Maryi powierzam wakacyjny czas

Franciszek zwrócił się do Maryi, zawsze gotowej do przyjmowania i zachowywania w sercu każdego słowa Jezusa.
2017-08-06 18:42:41
miniaturka

Franciszek do azjatyckiej młodzieży

Uroczystą Mszą sprawowaną na lotnisku wojskowym w Yogyakarcie, na wyspie Jawa, zakończyły się 7. Azjatyckie Dni Młodzieży. Z tej okazji Papież skierował do młodych krótkie przesłanie.
2017-08-06 18:59:21
miniaturka

Mija rok od mianowania abp. Pennacchio nuncjuszem apostolskim w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. – w dniu swoich imienin.
2017-08-06 21:28:14
miniaturka

Bp Janiak: kto słucha Pana Jezusa wygrywa życie

– Kto słucha Pana Jezusa nigdy nie przegrywa. Taki człowiek wygrywa życie doczesne, ale i wieczne – mówił bp Edward Janiak w parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.