Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-05 12:44
Małgorzata Strzelec

Przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci Świętego Rocha w Mikstacie

16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie odbędą się niezwykłe uroczystości odpustowe z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Kochają Mikstaczanie swego Patrona i chcą się do tego dnia jak najlepiej przygotować.

Obraz w ołtarzu głównym w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Gdy na kartkach kalendarza pojawia się sierpień to znak, że uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie (diecezja kaliska) są coraz bliżej.   Właściwie duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta rozpoczęły się   w tym roku dość  wcześnie, bo już 21 czerwca.

Dlaczego właśnie tego dnia?  Środę 21 czerwca do odpustu dzieliło dokładnie dziewięć tygodni. Co tydzień mikstaccy parafianie gromadzili się na modlitwie różańcowej w kościele farnym, by prosić o  dobre przygotowanie się i owocne przeżycie odpustowego czasu. Po modlitwie różańcowej odmawiana jest  Litania do Świętego Rocha. Roch i jego rodzice bardzo kochali i czcili Matkę Bożą, stąd właśnie wybór modlitwy różańcowej. Na mikstackim obrazie św. Roch ma przewieszony u pasa różaniec.

Szybko mijały kolejne tygodnie i wielkimi krokami zbliżają  się uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. To jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu  tej niewielkiej wspólnoty.

 Więc czas rozpocząć bezpośrednie duchowe przygotowania. Rozpoczniemy  je tak jak nasi przodkowie 7. sierpnia Nowenną do Świętego Rocha.  Z sercami przepełnionymi wiarą, wdzięcznością także i my, współcześnie żyjący mikstaccy parafianie będziemy gromadzić się codziennie o godz. 18:30 w Sanktuarium na Mszy Świętej połączonej  z Nowenną .  Przed kilku laty zmieniła się nieco jej forma, ale dzięki temu, każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Tak jak w minionych latach wierni będą mieli  okazję, by  w tym szczególnym czasie przez orędownictwo św. Rocha podziękować Bogu za wszelkie otrzymane łaski, za opiekę nad naszą wspólnotą parafialną, rodzinami, za łaski, których tak wielu doświadcza osobiście. Mamy za co dziękować naszemu Patronowi, świadczą o tym licznie składane podziękowania, ale też chętnie przynosimy do niego nasze trudne sprawy. Podczas tych Mszy Świętych zawsze rozważania przygotowywali  kapłani posługujący w naszej wspólnocie,  w tym roku,  w odkrywaniu głębi przesłania  jakie niesie życie i posługa naszego Patrona pomoże nam ks. kan. Bogumił Kempa. Ponadto codziennie o godz. 8:00 w kościele pw. Trójcy Świętej sprawowana będzie Msza św. połączona z Nowenną do Świętego Rocha. Podczas tych Mszy św. słowa rozważania kierować będzie do wiernych ks. kan. Grzegorz Klapa.

Kolejna, ciekawa i dopiero pisząca swoją historię jest propozycja skierowana  przez kustosza Sanktuarium ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka do dzieci i młodzieży – to Szkoła Świętego Rocha. W tym roku odbędzie się  jej VI   edycja. Nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 roku na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas spotkań w „Rochowej  Szkole” młodzi mają możliwość włączenie się w modlitwę nowennową, ale  także poznawania postaci Świętego Patrona, zwyczajów odpustowych. To  czas śpiewu, radosnej zabawy, ale także nauki i pracy. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach spotkań  w „ Szkole Świętego Rocha” wiedzą, że atrakcji w niej nie brakowało. Więc warto zachęcić młodych ludzi, by te  poprzedzające uroczystości odpustowe przedpołudnia zechcieli spędzić w tej niezwykłej wakacyjnej szkole. Od 2014 roku w ramach przygotowań duchowych do odpustu śpiewamy Godzinki o Świętym Rochu. Ich słowa napisane zostały w 1708 roku. Liczą sobie więc prawie tyle samo lat co obraz niebieskiego Patrona w w mikstackim sanktuarium. W piątek, 11 sierpnia o godz. 18:00 zostanie odprawiona droga krzyżowa. Treść  rozważań poszczególnych stacji  nawiązywać będzie do życia i posługi Świętego Rocha.

Odpust tuż, tuż… czas rozpocząć przygotowanie, te najważniejsze duchowe. Warto pochylić się po raz kolejny nad życiem naszego niebieskiego Patrona, włączyć w modlitewne wołanie:

„ Ponieważ Cię Bóg dał nam za Patrona,

Niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona”Podziel się tym materiałem z innymi: