Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-04 18:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Konferencja kard. Fernando Filoniego w Ars

Kościół to misja. Tę myśl Papieża Franciszka przypomniał w Ars we Francji kard. Filoni. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów bierze tam udział w obchodach odpustowych ku czci św. Jana Marii Vianney’a.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Uroczystości odpustowe łączą się z zakończeniem roku misyjnego w miejscowej diecezji. Stąd w konferencji wygłoszonej w przeddzień dzisiejszego liturgicznego wspomnienia patrona proboszczów watykański purpurat przypomniał także inną postać z tego samego okresu, sługę Bożą Paulinę Jaricot, prekursorkę Papieskich Dzieł Misyjnych. 

Jak wskazał kard. Filoni, zarówno ona, jak i proboszcz z Ars byli dziećmi epoki, która naznaczyła głębokim kryzysem dzieje Kościoła we Francji.

Chodzi o okres rewolucji, który spowodował upadek wiary i autorytetu hierarchii katolickiej. A jednak oboje stali się mimo tego kryzysu wielkimi głosicielami Ewangelii: św. Jan Vianney pośród francuskiego ludu, a Paulina Jaricot wkraczając z Dobrą Nowiną w świat robotniczy i kreatywnie wspierając misje zagraniczne.

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oboje są wzorem współczesnego zaangażowania misyjnego, do którego zobowiązany jest każdy wierzący i każda lokalna wspólnota Kościoła, niezależnie od miejsca i okoliczności, w jakich przychodzi im działać.

tc/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: misje, Francja, kard. Fernando Filoni, Ars, Św. Jan Vianney