Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-04 18:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Konferencja kard. Fernando Filoniego w Ars

Kościół to misja. Tę myśl Papieża Franciszka przypomniał w Ars we Francji kard. Filoni. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów bierze tam udział w obchodach odpustowych ku czci św. Jana Marii Vianney’a.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Uroczystości odpustowe łączą się z zakończeniem roku misyjnego w miejscowej diecezji. Stąd w konferencji wygłoszonej w przeddzień dzisiejszego liturgicznego wspomnienia patrona proboszczów watykański purpurat przypomniał także inną postać z tego samego okresu, sługę Bożą Paulinę Jaricot, prekursorkę Papieskich Dzieł Misyjnych. 

Jak wskazał kard. Filoni, zarówno ona, jak i proboszcz z Ars byli dziećmi epoki, która naznaczyła głębokim kryzysem dzieje Kościoła we Francji.

Chodzi o okres rewolucji, który spowodował upadek wiary i autorytetu hierarchii katolickiej. A jednak oboje stali się mimo tego kryzysu wielkimi głosicielami Ewangelii: św. Jan Vianney pośród francuskiego ludu, a Paulina Jaricot wkraczając z Dobrą Nowiną w świat robotniczy i kreatywnie wspierając misje zagraniczne.

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oboje są wzorem współczesnego zaangażowania misyjnego, do którego zobowiązany jest każdy wierzący i każda lokalna wspólnota Kościoła, niezależnie od miejsca i okoliczności, w jakich przychodzi im działać.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-08-04 15:25:37
miniaturka

Bielsko-Biała: powstała Chrześcijańska Spółdzielnia "Lumen-Women"

Spotkania wyjazdowe, specjalistyczne warsztaty dla kobiet i rodziców, zajęcia sportowe i artystyczne oraz kursy ALPHA, filmy edukacyjne i motywacyjne – to tylko część oferty nowej Spółdzielni "Lumen-Women" z Bielska-Białej.
2017-08-04 16:23:40
miniaturka

100-lecie internowania legionistów w Szczypiornie

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w setną rocznicę internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie. Uroczystości odbyły się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
2017-08-04 18:14:07
miniaturka
play

Papieska intencja na sierpień 2017 r.: za artystów

Kiedy podziwiamy jakieś dzieło sztuki czy wspaniałość przyrody, odkrywamy, że wszystko mówi o miłości Boga – powiedział Franciszek w krótkim filmiku promującym jego modlitewne intencje.
2017-08-04 18:41:03
miniaturka

Papież na spotkanie międzyreligijne w Japonii: modlitwa o pokój

O ważności modlitwy i wspólnej pracy na rzecz pokoju napisał Papież Franciszek do uczestników międzyreligijnego spotkania modlitwy o pokój, rozpoczętego 3 sierpnia na górze Hiei koło Kioto w Japonii.
2017-08-04 23:04:00
miniaturka

Stolica Apostolska zaniepokojona sytuacją w Wenezueli

Głębokie zaniepokojenie radykalizacją i pogłębianiem się kryzysu” w Wenezueli wyraziła ponownie Stolica Apostolska. W wydanym dzisiaj oświadczeniu watykański Sekretariat Stanu zwraca uwagę na rosnąca liczbę zabitych, rannych i aresztowanych.
2017-08-04 23:17:03
miniaturka

Wenezuela: dramat emigrantów

Kryzys trwający w Wenezueli powoduje niespotykaną w jej dziejach falę emigracji. Alarmują w tej sprawie organizacje społeczne zrzeszone w latynoamerykańsko-karaibskiej sieci Clamor, zajmującej się kwestiami migracji, uchodźstwa i handlu ludźmi.